وب گردی

همستر کامبت؛ بانک مهربانی که از مخاطبانش کلاهبرداری می‌کند

لیلا وصالی با اشاره به اینکه همستر کامبت قشر جوان کشور ما را که سودای یک شبه پولدار شدند را در سر دارند هدف قرار داده است، اظهار کرد: افراد تصور می‌کنند بانک مهربان یا انسان خیری در آن طرف داستان وجود دارد که صرفا با ضربه زدن روی صفحه موبایل حاضر است با دست و دلبازی فراوان پولی را به حساب آنان واریز کند در حالی که منطق این بازی‌ها مانند شرکت‌های هرمی است که تعداد کمی از افراد منتفع می‌شوند، اما تعداد کثیری از افراد ضرر‌های جبران‌ناپذیری می‌کنند و بستر بسیاری از کلاهبرداری‌ها هم فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه همستر حدود ۳ میلیون نفر از افراد جامعه ما را به خود درگیر کرده است، افزود: این یعنی همستر و طراحان آن توانسته‌اند وارد فضا و عرصه اقتصادی کشور ما شوند.

این مدرس سواد رسانه‌ای بیان کرد: اگر سطح تمول تنها یک خانواده در کشور افزایش یا کاهش پیدا کند می‌تواند تاثیر زیادی در اقتصاد کشور بگذارد حالا ما شاهد این هستیم که این بازی چندین خانواده در ایران را درگیر خود کرده و ضرر و زیانی که این افراد می‌بینند، می‌تواند ضربه مهلکی را به اقتصاد کشور وارد کند.

وصالی با تاکید بر اینکه این بازی روحیه سرمایه‌داری و زیاده خواهی و طمع را در جوانان پرورش می‌دهد، اظهارداشت: چند سالی بود که تبلیغات چنین بازی‌هایی در برخی اپلیکیشن‌ها پخش می‌شد و حس دستیابی سریع به خواسته‌ها و روحیه سرمایه‌داری را در افراد افزایش می‌داد و توانست با این تبلیغ‌ها ذهن مخاطب را آماده کند تا امروز که چنین بازی را روانه بازار کرده است.

وی گفت: از کشوری که منطق و تفکر آن سرمایه‌داری است و یک لیوان آب رایگان دست کسی نمی‌دهد نباید توقع داشت که فقط با چند ضربه زدن روی گوشی، به صورت رایگان به حساب ما پول واریز کند.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران افزود: ما با استفاده از این برنامه و خرید و فروشی که انجام می‌دهیم، سود و آورده کلانی را نصیب صاحبان این کمپانی کردیم و حالا بخشی از همان پولی که خودمان وارد جیبشان کردیم را به تعداد کمی از مردم ما می‌دهند تا این موضوع برای مردم باورپذیرتر شود.

وصالی با اشاره به فضای فیلترینگ این برنامه اظهارداشت: وقتی ما از فیلترشکن برای استفاده از این برنامه استفاده می‌کنیم یعنی تمام راه‌های قانونی و حفاظت شده را دور می‌زنیم و از مسیر دیگری برای استفاده از این بازی استفاده می‌کنیم و اینجاست که دسترسی خوبی به هکر‌ها داده‌ایم و آنها می‌توانند به راحتی به دیتا‌ها و اطلاعات ما دست پیدا کنند.

به دلیل بازی «نات کوین» ۳۸۳ نفر از تلگرام شکایت کردند که حساب‌هایشان خالی شده و بابت «همستر» تاکنون ۱۸ پرونده شکایت کلاهبرداری تشکیل شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا