کسب و کار

آزمون یوس YOS  چیست؟

آزمون یوس ترکیه

آزمون Yos   آزمونی است که زیر نظر سازمان سنجش کشور ترکیه برای اشخاص خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، دکتری پزشکی، دندانپزشکی را در کشور ترکیه  دارند برگزار می شود. این داوطلبان در صورت داشتن شرایط لازم قادر خواهند بود با پرداخت هزینه های اعلام شده توسط دانشگاه مد نظر ثبت نام خود را قطعی نموده و در زمان تعیین شده توسط دانشگاه برای انجام آزمون یوس در محل حاضر شوند.  تمام داوطلبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند حتما باید در این آزمون شرکت نمایند؛ بطور کل معیار پذیرش دانشگاه های کشور ترکیه برای داوطلبان بین المللی شرکت و کسب نمره قبولی در این آزمون می باشد. البته این آزمون در گذشته بشکل سراسری در کشور ترکیه برگزار می شد،  ولی در پی تغییر سیستم آموزشی و سیاست های اتخاذ شده توسط مسئولان آموزشی در حال حاظر آزمون یوس فقط برای داوطلبان بین المللی برگزار می شود.

 

آزمون یوس YOS  چیست؟

 آزمون یوس در واقع یک آزمون ورودی برای پذیرش داوطلبان بین المللی در کشور ترکیه می باشد. سوالات طراحی شده برای این آزمون از دو بخش تشکیل شده که شامل سوالات هوش، ریاضی و سوالات زبان ترکی می باشد.لازم بذکر است بودجه بندی سوالات برای هر دانشگاه متفاوت بوده و کل دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه برای شناخت سطح علمی و سنجش داوطلبان خارجی این آزمون به اضافه آزمون های دیگر برگزار خواهند کرد.از میان داوطلبان تنها افرادی که نمره قبولی دریافت می کنند برای ادامه تحصیل در دانشگاه پذیرفته خواهند شد. در آزمون یوس ترکیه داوطلبان ایرانی بیشتر در رشته های فیزیوتراپی، داروسازی، مامایی،  دندان پزشکی،  مشغول به ادامه تحصیل خواهند شد.

هزینه آزمون یوس

بطور نسبی هزینه آزمون YOS    برای داوطلبان ایرانی مبلغی بالغ  بر ۸۰۰ لیر می باشد. نحوه ومپرداخت این مبلغ بصورت آنلاین و اینترنتی بوده که از طریق پی پال  پرداخت می شود. همین امر باعث شده است تا شرکت هایی در ایران بر روی کار آمده  و کارشناس رسمی ثبت نام آزمون یوس شوند. تا داوطلبان ایرانی دچار سردرگمی و مشکل برای برگزاری آزمون یوس نشوند. در نظر داشته باشید هر دانشگاه هزینه آزمونش با سایر دانشگاه متفاوت می باشد.  برخی از این دانشگاه ها مانند: دانشگاه استانبول: ۱۳۰۰ لیر، ۷۰ دلار،  ۶۶ یورو،  دانشگاه آتاتورک:  ۹٠٠ لیر ۵۵ دلار،  ۴۵ یورو، و دانشگاه ساکاریا:  ۸٠٠ لیر ۵۰ دلار،  ۴۰ یورو،  خواهد بود.  البته این مبالغ بطور تقریبی بوده و احتمال نوسان قیمت وجود دارد.

آزمون یوس چه زمان برگزار می شود؟ 

در کشور ترکیه علاوه بر آزمون یوس آزمون های دیگری نیز برگزار می شود که تمام آنها یک شکل نیست برخی بصورت متمرکز و در تاریخ مشخص و ثابت برگزار می شود.  و برخی نیز متغییر می باشد؛ در سال ۱۴۰۱ اولین آزمون یوسی که بشکل متمرکز برگزار شد در ۱۰ بهمن بوده است.

طبق آخرین آمار منتشر شده از ۱۱ دانشگاهی که آزمون یوس برگزار می کنند زمان برخی را به اختصار عنوان می کنیم. دانشگاه آتاتورک یا ارزوم تاریخ ثبت نام برای آزمون یوس را از ۱۴ فروردین الی اواخر اردیبهشت عنوان نموده و زمان برگزاری این آزمون حدودا  ۲۰ خرداد ماه می باشد.

دانشگاه جمهوریت یا سیواس زمان ثبت نام را از اواخر اسفند الی اوایل اردیبهشت در نظر گرفته و زمان تاریخ آزمون یوس را اواخر اردیبهشت ساعت ۱۰ صبح اعلام نموده است.

لازم بذکر است در هنگام اوج بیماری کرونا این آزمون بشکل آنلاین و غیر حضوری برپا می شد ولی در حال حاضر با فروکش کردن بیماری مجدد آزمون یوس بصورت حضوری برگزار می شود.

آزمون Yos

 

میزان نمره قبولی آزمون یوس

حداقل نمره ای که هر داوطلب برای قبولی در این آزمون نیاز دارد ۵۰ است و متقاضیانی که نمره کمتر از ۵۰ را کسب نمایند قطعا قادر به انتخاب رشته نیستند. البته افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی،  داروسازی،  دندان پزشکی، را داشته باشند  نمره قبولی آنها ۹۰ خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که کسب این نمره برای هر دانشگاه یکسان نیست بطور مثال در دانشگاه استانبول، آک ، دنیز، داوطلبان که موفق به کسب نمره ۱۰۰ می شوند بالا است به همین دلیل علاوه بر نمره قبولی در آزمون یوس نمره پایانی دبیرستان نیز مورد نیاز خواهد بود.

نکته های لازم برای شرکت در آزمون یوس ترکیه

در هنگام شرکت در این آزمون تلاش کنید وسایل تحریر مانند: مداد پاک کن،  مداد نرم،  و آب خوردن بهمراه داشته باشید. البته به یاد داشته باشید در هنگام آزمون خوراکی هایی مانند،  کیک،  آب میوه به داوطلبان داده می شود. نکته بسیار مهم تقلب در حین آزمون است چراکه این کشور در این زمینه بسیار سرسختانه عمل خواهد نمود.

در صورت بروز هر گونه تقلب توسط داوطلب شخص علاوه بر حذف در آزمون یوس به مجموعه Yok ارجاع داده می شود که این کار داوطلب را برای همیشه از حضور در هر یک از آزمون های بین المللی کشور ترکیه منع خواهد نمود.

علاوه بر این شخص داوطلب نباید  لوازم تحریر اضافی یا مداد رنگی،  ماژیک هایلایت،  یا غلط گیر بهمراه داشته باشد.

فراموش نکنید مواردی مانند:  پاسپورت،  برگه ورود به جلسه را حتما بهمراه داشته باشید. در زمان مشخص شده توسط دانشگاه در مکان آزمون حضور داشته باشید،  از صحبت کردن با اطرافیان جدا پرهیز نمایید. ساعت مچی یا خوراکی بهمراه خود نداشته باشید.

نکته بسیار مهم این است که آزمون یوس فقط برای داوطلبان خارجی است اشخاصی که تابعیت کشور ترکیه را داشته باشند از حضور در این آزمون منع خواهند شد.

بیشتر بدانید: آزمون sat آنلاین ترکیه

چگونه در آزمون یوس ثبت نام کنیم؟

شاید بنظر بیاید شرکت در این آزمون ورودی کمی دشوار باشد،  ولی اینگونه نیست برای حضور در این آزمون نیاز است مدارکی چون،  پاسپورت کارنامه های دبیرستان یا مدارک پایانی آخرین دوره تحصیلی در هر مقطعی را بهمراه پاسورت ارائه نمایید.

در مرحله بعد دانشگاهی را که مد نظر دارید به سایت رسمی آن مراجعه کنید سپس در قسمت ثبت نام فرم مربوطه را تکمیل نمایید. درصورتی که ثبت نام با موفقیت انجام گیرد یک ایمیل مبنی بر تایید ثبت نام دریافت خواهید کرد.

برای دریافت هر گونه مشاوره در رابطه با آزمون یوس قادر خواهید بود با مراجعه به وبسایت مجموعه توران آکادمی از راهنمایی کارشناسان بهرمند شوید.

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا