برندهای ایرانی

توجه رویداد «نکست» به فناوری‌های تحول آفرین

پایگاه خبری توسعه برند،  نشست خبری جایزه ملی «نکست» با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، شقایق حق جوی جوانمرد، معاون توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، جمعی از دبیران ستادهای توسعه فناوری و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

دهقانی در این نشست، ضمن تبریک روز داروساز و تبریک به شرکت های دانش‌بنیان و فناور که در حوزه دارو فعالیت می کنند، عنوان کرد: بی شک یکی از افتخارات کشور همین متخصصان و فناوران شرکت های دانش بنیان هستند که اثری عمیق و وسیع دارند اما حضور آن‌ها کمتر احساس شده و به نقش و اثرگذاری آنان در امنیت حوزه سلامت و اقتدار کشور توجه کمتری شده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر شرایط را به گونه‌ای مساعد کردند و فضا را طوری رقم زدند که سنگینی سایه تحریم‌ها چندان احساس نشود و در کشور از لحاظ تامین دارو، علیرغم تمامی چالش‌ها مشکل چندانی نداشته باشیم. این امر جای تبریک و خداقوت دارد.

دهقانی همچنین با قدردانی از اصحاب رسانه‌ برای ترویج و آگاهی بخشی جامعه نسبت به توانمندی‌های فناورانه و اخبار خوب زیست‌بوم فناوری و نوآوری، عنوان کرد: قدردانی صمیمانه و قلبی خود را از خبرنگاران و رسانه ها اعلام می‌کنم که مجدانه برای ترویج و انتشار اخبار خوب و امیدبخش حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تلاش می‌کنند و امید دارم این تلاش از سوی خداوند متعال قدردانی شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که متناسب‌سازی حمایت‌ها با شرکت‌ها و فعالیت‌های فناورانه از رویکردهای اولویت‌دار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری است، ادامه داد: در معاونت علمی، ایجاد توازن وتناسب حمایت ها به عنوان اولویت جدی دنبال می شود. نظام ارزیابی و حمایت‌های تامین مالی و سرمایه‌گذاری در شکل‌های مختلف،توافق نامه‌ها و جوایز ملی و سایر حمایت‌ها، همگی یک هدف مشخص و متمرکز دارند که متوازن و متناسب شدن حمایت‌ها برای شرکت‌ها و فعالیت‌های فناورانه است.

به گفته وی، این حمایت ها بر مبنای دو رویکرد ابعاد و اندازه و زمان تقسیم بندی می شوند. با تقسیم بندی شرکت‌های دانش‌بنیان به سه دسته دانش بنیان نوپا، دانش‌بنیان فناور و دانش‌بنیان نوآور، حمایت‌ها متناسب با اندازه و عملکرد شرکت‌ها شکلی ساختارمند یافته است. همچنین با رویکرد زمانی برای تخصیص حمایت‌ها، دسته‌ای از حمایت ها ناظر به نیازها و الزامات گذشته یک شرکت ارائه می‌شوند و حل کننده آن دسته از مسایلی است که شرکت ها در گذشته با آن درگیر بوده‌اند، رویکرد بعدی حمایت‌ها ناظر به زمان حال و وضعیت فعلی شرکت‌ها است؛ اما دسته‌ای از مسائل که نباید از آن غافل باشیم و بخش عمده‌ای از حمایت‌های معاونت علمی نیز ناظر به همین موضوع تخصیص داده می‌شود، آینده شرکت‌ها است. اگر به آینده شرکت‌های دانش‌بنیان و برنامه‌های روزهای بعد آنان توجهی نشود، قطعاً آیندگان قضاوت مثبتی از ما نخواهند داشت و آن‌چه را که امروز بکاریم، در آینده برداشت خواهیم کرد.

دهقانی با اشاره به رویکرد ایجاد رشد و توسعه پایدار، حرکت همگام با پیشرفت‌های روز فناوری و توسعه آینده‌محور به عنوان بخش قابل توجهی از فلسفه بنیادین حمایت‌های معاونت علمی گفت: امروز شاهد به ثمر نشستن تلاش هایی هستیم که طی یک تا سه دهه گذشته با رویکردی آینده نگرانه آعاز شدند و برای آن‌که آیندگان شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های امروزمان باشند، باید امروز در مسیر صحیح گام برداریم. کشوری که می خواهد رو به جلو حرکت کند، برای مردمش برنامه داشته باشد و در مسیر فناوری به موفقیت برسد می‌بایست امروز با رویکردی آینده‌نگرانه و خطرپذیر، برای نوآوری و پیمودن گام‌های جسورانه برنامه داشته باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، رویداد جایزه ملی نوآوری‌ کارآفرینان سرآمد توسعه را گامی در راستای همین این رویکرد آینده نگرانه دانست و افزود: رویداد جایزه ملی «نکست»، شرکت‌های پیشران و پیشرو اعم از دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیان را برای اتخاذ رویکرد بلندنظرانه و نگاه جدی به برنامه‌های آینده، تشویق و ترغیب می کند و شرکت های پیشرو را برای اندیشیدن و بزنامه ریزی آینده کمک و ترغیب می کند. این جایزه با مبالغ قابل توجه و مشوق‌ها، پژوهانه‌ها، شرکت‌ها را تشویق می کند تا به مسیر آینده و سال های بعدی توجه داشته باشند.

بیشتر بخوانید: «نکست»، بالی برای بلندپروازی شرکتهای بالغ حوزه فناوری

دهقانی ابزار امیدواری کرد مخاطبان این جایزه ملی، پیام این رویداد را دریافت کنند و شاهد مشارکت و استقبال خوبی باشیم چراکه به هر میزان مشارکت بیش‌تری از سوی شرکت‌ها در این رویداد صورت بگیرد، این رویداد با دامنه اثرگذاری بالاتر و تنوع فناورانه بیش‌تری به هدف خود خواهد رسید. امیدوارم در این جایزه نیز همچون جایزه مصطفی (ص) که متمرکز بر توانمندی دانشمندان است این بار در حوزه توسعه و ترویج فناوری یک گام اثرگذار برداریم.

در رویداد «نکست» هدف فناوری های راهبردی و پیشران است

جایزه ملی «نکست» سرواژه «نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه» است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، برای کمک به توسعه فناوری های راهبردی در کشور در دستور کار خود قرار داده و نخستین دوره آن آذر ماه امسال برگزار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا