برندهای ایرانی

تلاش برای حفظ برند ملی پسته

پایگاه خبری توسعه برند، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان گفت: به منظور مدیریت بازار پسته و رفع دغدغه کشاورزان، به دنبال تأسیس صندوق پسته در شهرستان با محوریت منطقه ویژه اقتصادی هستیم.

روح الله بهرامشاهی در دیدار با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان انار و مدیر تیم مطالعاتی تاسیس صندوق پسته در رابطه با راه اندازی صندوق پسته، اظهار کرد: با توجه به اینکه همواره مسأله قیمت پسته از سوی نماینده در مجلس مطرح می شد، ایده تأسیس صندوق پسته در ذهن ما شکل گرفت و در این خصوص با کارشناسان زیادی از جمله جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران هم جلساتی برگزار و مباحثی مطرح کردیم که مورد تأیید وی بود و حاضر به سرمایه گذاری و مشارکت در این صندوق شد و سرمایه گذاران و پسته کاران بزرگ رفسنجان هم اعلام آمادگی کردند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با بیان اینکه باید قالب شرکت ملی پسته ایرانیان که وابسته به صندوق بازنشستگی مس است را حفظ کنیم که منحل نشود، افزود: این یک ظرفیت بزرگ برای صندوق به شمار می رود و یک برند ملی است و باید تجار بزرگ و سرمایه گذاران و صاحبنظران حوزه پسته تجمیع و عضو صندوق شوند و در کنار آن شرکت ملی صنایع مس ایران یا صندوق بازنشستگی مس سهامدار شود.

وی ادامه داد: هدف نهایی این است که این صندوق بتواند دغدغه همگان را در حوزه پسته برطرف کند و هم کمکی در بحث مدیریت بازار پسته باشد و هم اینکه در راستای ابزارآلات و تجهیزات فرآوری پسته کمکی به کشاورز کند و آنچه که در اساسنامه شرکت پسته از تولید سموم و کودشیمیایی و … بوده که تقریبا هیچکدام محقق نشده را محقق کند.

بهرامشاهی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه منطقه آزاد کیش محل بورس بین المللی کالا می شود، راه اندازی بورس پسته در منطقه آزاد کیش را در دستور کار داریم و با راه اندازی انبارهای مجهز و استاندارد پسته در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان به دنبال آن هستیم که مرکز صادرات پسته کشور در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان باشد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان عنوان کرد: با این کار نه تنها صادرات پسته شهرستان را از محل ذخیره سازی انبارها می توانیم داشته باشیم، بلکه پسته سایر نقاط ایران را نیز وارد انبارها کرده و صادر کنیم که برای تحقق این موضوع سرمایه گذاران بزرگی اعلام همکاری کردند.

بهرامشاهی با بیان اینکه سرمایه گذاران بزرگ رفسنجان با دید مثبت به این قضیه نگاه کردند، تصریح کرد: راه برون رفت از اوضاع کنونی پسته، شکل گیری این مجموعه است و رایزنی های اولیه هم صورت گرفته و پیگیر هستیم این اتفاق بیفتد.

عباس مهران رئیس جهاد کشاورزی شهرستان انار و مدیر تیم مطالعات تاسیس صندوق پسته نیز توضیحاتی در خصوص تأسیس صندوق محصولات کشاورزی ارائه و اظهار کرد: راه اندازی صندوق های محصولات کشاورزی به واسطه اینکه بر اساس ماده ۱۲ قانون وزارت جهاد کشاورزی تأسیس می شوند، جایگاه محکمی دارند. ساختار این صندوق ها خصوصی بوده و ۵۱ درصد سهام مربوط به بخش خصوصی و ۴۹ درصد بخش دولت سهامدار است.

 مهران با بیان اینکه حفظ قالب شرکت ملی پسته ایرانیان ضروری است و راه اندازی صندوق موضوعی است که محقق شدنی و ایده ارزشمندی است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تنش بازار پسته همیشه وجود دارد و رابطه عرضه و تقاضا ابتدای سال محصولی به هم می خورد، اما صندوق به راحتی می تواند نوسانات بازار را کنترل کند.

وی اضافه کرد: برای استانداردسازی انبارها هم برنامه داریم و پسته ها با لیبل خاصی در هر رقم در انبار ذخیره می شوند. مسأله مهم این است که شرکت مس سهام خود را بیاورد و ثبت کند و با توجه به اینکه شرکت ملی مس به عنوان سهامدار دولتی محسوب می شود این موضوع به راحتی می تواند مدیریت شود و شرکت مس در قالب مسئولیت های اجتماعی که دارد باید در این زمینه ورود کند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا