برندهای ایرانی

سهام برندهای پرسپولیس و استقلال وارد بورس می شود

پایگاه خبری توسعه برند، رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تا پایان بهمن وارد بورس می شود و ارزش برند هریک از این دو باشگاه بیش از یکهزار میلیارد تومان است.

حسین قربانزاده در برنامه در انتهای الوند اظهار داشت: مهمترین مانع خصوصی سازی، نگرشی است که می خواهد  دارایی دولت در دست دولت باقی بماند و متولیانی که اکنون این بنگاه ها را در وزارتخانه ها و شرکت های تخصصی در اختیار دارند و معتقدند اگر این بنگاه ها در اختیار دولت باشد بهتر اداره می شود.

وی ادامه داد: این تفکر تا اصلاح نشود این چالش را داریم و بخصوص ما که در سازمان خصوصی سازی هستیم و به دنبال واگذاری بنگاه ها از دولت به بخش خصوصی هستیم. اگر این نگرش اصلاح شود و همه همراهی کنند بنگاه دولتی در مسیر واگذاری قرار می گیرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: این نگرش در وزارت ورزش کمرنگ تر است و مشکل واگذاری  پرسپولیس و استقلال متعدد است. این دو باشگاه برخلاف باشگاه های دیگر که دولت از طریق شرکت ها در آنها نقش دارد مستقیم در اختیار دولت هستند و از طریق وزارت ورزش اعضای هیات مدیره و مدیرعامل آنها انتخاب می شود بنابراین مشکل ای اف سی که مالکیت مشترک است همچنان باقی است و هم اینکه اساسا اداره این دوباشگاه دچار چالش است و نتیجه این روند، این بدهی ها و تعهدات مالی باقی مانده می شود.

قربانزاده تصریح کرد: باشگاه پرسپولیس و استقلال به سمت واگذاری معقول می روند حتی تا پایان بهمن درج نماد این دو باشگاه را در صورت همکاری باشگاه ها در ارائه صورت حساب های مالیاتی و بندهای حسابرسی شده مورد نیاز بورس، در بازار پایه فرابورس خواهیم داشت.

وی ادامه داد: هر روز با نمایندگان دو باشگاه و سازمان بورس و وزارت ورزش و دست اندرکاران و پیشکسوتانی که می توانند کمک کنند در این باره در سازمان خصوصی سازی جلسه داریم.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس در سال های گذشته توضیح داد: افراد مختلفی درباره سهام دوباشگاه داعیه دارند و اینکه چقدر صحت دارد نیازمند ارزیابی است اما بخش بزرگی از سهام دوباشگاه در اختیار دولت است و برای این بخش باید تصمیم گیری شود. اولین کار درباره این دوباشگاه آن است که استقلال و پرسپولیس از تاریکخانه دولتی دربیایند و جلوی دید مردم در اتاق شیشه ای قرار گیرند.

قربانزاده گفت: همه مردم باید از جزییات این دوباشگاه خبر داشته باشند و هر شرکت به شرط افشای اطلاعات می تواند وارد بورس شود و این اتفاق تا پایان بهمن رخ می دهد. همچنین با مدلی که طراحی شده مجمع این دوباشگاه، بورس و سازمان خصوصی سازی تصویب می کند که این ۱۰ تا ۲۰ درصد فروش سهام، به باشگاه ها برسد و عملا این دوباشگاه هم شفاف می شوند و هم پول مشارکت مردم در افزایش سرمایه به باشگاه ها می رسد و سپس تغییر سهامداری دو باشگاه در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته وی، تا شهریور ۱۴۰۶ تغییر سهامداری این دوباشگاه را در دستور کار داریم و تا پایان بهمن نیز بخشی از سهام که ۱۰ تا ۲۰ درصد است وارد بورس می شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی یادآور شد: دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در دو هفته اخیر ارزشگذاری انجام شده در ابتدای سال ۱۴۰۰ بروزرسانی شده و بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش برند هر یک از دو باشگاه است و تا هفته آتی ارزشگذاری را در هیات واگذاری تصویب و اعلام می کنیم.

بیشتر بخوانید:

ارزش تقریبی باشگاه های استقلال و پرسپولیس ۳۶۰۰ میلیارد تومان است

قربانزاده گفت: کارشناس دادگستری دارایی های ثابت دوباشگاه را ارزشگذاری می کند و صورتحساب درآمد و بدهی ها را دارد و در کنار این اتفاق، ارزش برند را ارزیابی کرده و در نهایت رقم را اعلام می کنند. اکنون بدهی ها دقیق مشخص شده و کار حسابرس همین است. باشگاه باید از درآمد عملیاتی سود ببرد و سهامدار بداند سودآوری این باشگاه مستمر است.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا