برندهای ایرانی

تهیه برند ملی عشایر ازجمله برنامه‌های در دست اجرای دبیرخانه میز ملی گردشگری استان فارس است

پایگاه خبری توسعه برند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس از راه‌اندازی دبیرخانه گردشگری عشایر خبر داد.

سید مؤید محسن نژاد سه‌شنبه ۲۷ تیرماه در نشست هم‌اندیشی گردشگری عشایر فارس گفت: استان فارس دارای ظرفیت‌های مختلف و متنوعی از گردشگری است که همه ظرفیت‌های گردشگری در سطح کشور و یا حتی در سطح بین‌الملل را یکجا در خود گنجانده است و دارای مخاطبان با سلایق و ذائقه‌های مختلف گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، گردشگری عشایر را یکی از ظرفیت‌های بالقوه استان توصیف کرد و گفت: بیشترین عشایر کشور در استان فارس استقرار دارد و این قابلیت می‌تواند گردشگران بی‌شماری را به این استان جذب کند.

او با اشاره به‌ ضرورت تداوم پیگیری برنامه‌ها و دستور کارها برای توسعه گردشگری عشایر در فارس، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی گردشگری عشایر در فارس را مورد تأکید قرار داد و افزود: میز ملی گردشگری عشایر، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره کل امور عشایر فارس و برخی دیگر از نهادهای مرتبط در محل اداره کل میراث فرهنگی فارس راه‌اندازی خواهد شد.

در ادامه این نشست مدیرکل امور عشایر فارس نیز با اشاره به همکاری‌های انجام شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس و دیگر نهادها با امور عشایر در راستای حفظ، احیاء و معرفی آداب‌ورسوم عشایر و توسعه گردشگری عشایری از ثبت ایل راه کوچ عشایر در مسیر غرب شیراز خبر داد.

عبدالحمید کریمی با اشاره به حرکت عشایر فارس در فصول قشلاق و ییلاق، ایل راه کوچ عشایر در غرب شیراز را فرصتی مناسب جهت معرفی زندگی عشایر به گردشگران برشمرد.

او افزود: ایل راه غرب شیراز با درازای حدود ۴۰ کیلومتر با همکاری شهرداری شیراز در نقشه جامعه توسعه شهری به ثبت می‌رسد و در این ایل راه اطراق گاه‌هایی پیش‌بینی‌شده که عشایر کوچ رو در آن مستقرشده و محصولات خود را عرضه خواهند کرد که در واقع می‌تواند یک فضای نمایشگاه‌های دائمی برای عشایر باشد.

معاون صنایع‌دستی فارس نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات مناسب که برای ثبت و معرفی محصولات صنایع‌دستی عشایر فارس انجام‌ گرفته، گفت: در حوزه صنایع‌دستی در ثبت آثار ملموس، ناملموس و دست بافته‌های عشایر اقدامات ارزنده‌ای انجام شده است.

او ادامه داد: از محل تبصره ۱۶ تسهیلات مناسبی به صنایع‌دستی عشایر داده ‌شده و جذب حداکثری منابع را در این حوزه داشته‌ایم.

در این جلسه اسماعیل خسروانی، دبیر میز ملی گردشگری نیز با اشاره به اینکه میز ملی گردشگری عشایر از زمان راه‌اندازی اقدامات مناسبی در راستای توسعه گردشگری عشایری داشته، گفت: بخشی از سایت ویزیت ایران با حمایت معاونت گردشگری کشور به عشایر اختصاص بافت که این امر می‌تواند در اطلاع‌رسانی مناسب به گردشگران خارجی بسیار مؤثر باشد.

او به لزوم هماهنگی بین نهادهای متولی در راستای ایجاد زیرساخت‌های مناسب عشایر اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری عشایر تولید محتوا نداشته‌ایم و هم‌چنین مشوقی برای دخیل شدن عشایر در اقتصاد گردشگری ایجاد نشده است.

خسروانی عدم نرخ‌گذاری خدمات عشایر را از دیگر مشکلات برشمرد که موجب سوءاستفاده از فرهنگ مهمان‌نوازی عشایر می‌شود.

او برگزاری جشنواره‌ها، رویدادهای تخصصی، حضور در نمایشگاه‌های سطح ملی و بین‌المللی ترویج کوچ سنتی به‌جای کوچ ماشینی، شناسایی فعالان گردشگری عشایر و روستایی، تشکیل خانه‌های فرهنگ عشایر و روستایی، شناسایی ایل روها، طراحی پیکیج تور گردشگری عشایری، تدوین قوانین تور گردانی عشایر، تدوین سند راهبردی گردشگری عشایر، تهیه برند ملی عشایر، معرفی عشایر در کتب درسی دانش آموزان، ایجاد موزه عشایر، آموزش تورهای تخصصی فعالان گردشگری عشایر و برگزاری جشنواره فیلم و عکس عشایر را از برنامه‌ها و طرح‌های در دست اجرای دبیرخانه میز ملی گردشگری مستقر در استان فارس نام برد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا