برندهای ایرانی

جشنواره فارابی یک برند بین‌المللی است

پایگاه خبری توسعه برند، حقوقدان و محقق اسلامی با اشاره به اینکه جشنواره فارابی در حوزه رقابتی قوی عمل کرده گفت: فارابی یگانه جشنواره‌ای است که در حوزه های علوم انسانی و برند بین المللی بهترین وضعیت را دارد.

به نقل از ستاد چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی، محمود حکمت‌نیا، حقوقدان و محقق اسلامی درباره اینکه جشنواره فارابی چقدر می‌تواند در تحول بنادین در علوم انسانی و تولید علم نقش آفرینی کند، گفت: برای پیشرفت و تحول در علوم انسانی و تبدیل شدن آن به لحاظ اقتصادی به یک محصول قابل رقابت در بازار باید در سطح حاکمیت طراحی و سازندگی انجام بگیرد. دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها، اعضای هیات علمی و دانشجویان کارهای پژوهش می‌کنند و خروجی کار در قالب کتاب به انتشار می‌رسد و به جشنواره فارابی ارسال می شود.

وی اضافه کرد: جشنواره فارابی مبتنی بر خروجی علوم انسانی در قالب کتاب به بررسی آثار می‌پردازد. بخش کوچکی از علوم انسانی در این جشنواره بررسی می‌شود، بنابراین نمی توانیم از جشنواره انتظار تحول های چشمگیر داشته باشیم. جشنواره دارای نقش ممیزی است مثلا متوجه شویم که در قالب کتاب در چه سطحی قرار داریم و یا کشورمان اکنون در چه سطحی قرار دارد و بهترین اثر چیست.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره برای ایجاد انگیزه و احساس مثبت و ارزیابی کلی از روند خروجی کتاب، یک جشنواره موفق بوده است. اگر بخواهیم بار بیشتری به جشنواره تحمیل کنیم، باید برخی موارد در جشنواره تعریف شود.

جشنواره فارابی

این حقوقدان درباره جایگاه جشنواره فارابی در حوزه علوم انسانی در قیاس با سایر جشنواره‌های این حوزه اظهار کرد: چند جشنواره تخصصی در کشور برگزار می شود. به عنوان نمونه جشنواره کتاب سال حوزه برگزار می شود که نویسنده باید حوزوی باشد اما این جشنواره محدودیت ذاتی دارد و برای حوزه تعریف شده است. ضمن اینکه جشنواره جلال آل احمد و جشنواره‌های پراکنده زیادی هستند اما رویدادی که اولا در حوزه علوم انسانی باشد و دوم برند بین المللی داشته باشد، فارابی است. فارابی یگانه جشنواره‌ای است که در حوزه های علوم انسانی و برند بین المللی بهترین وضعیت را دارد.

یازدهمین جشنواره «گل‌محمدی عنصرود» با هدف معرفی برند گل‌محمدی برگزار شد
بیشتر بخوانید

این استاد دانشگاه با اشاره به یکی از مشکلات جشنواره فارابی تصریح کرد: مشکل فارابی با توجه به برند و ساختاری که دارد، این است که کمتر به رتبه دوم و سوم اهمیت می‌دهد. مثلا در برخی از جشنواره‌ها لیست نهایی از نامزدها اعلام می‌شود که نامزد بودن یک دستاورد مهم است. هدف جشنواره این است که وضعیت و آثار دیده شوند.

وی ادامه داد: جشنواره ها باید این توانمندی را داشته باشند که افراد بیشتری را معرفی کنند. ما تلاش می کنیم علوم انسانی را معرفی کنیم. ضمن اینکه جشنواره فارابی در حوزه رقابتی قوی عمل کرده چون فقط اثر یا یک برگزیده وجود دارد.

حکمت نیا در پاسخ به این سوال که آیا جشنواره فارابی می‌تواند به نیازهای عینی کشور پاسخ دهد؟ گفت: دو بحث وجود دارد. یکی اینکه در معیارهای ارزیابی این موضوع را لحاظ کند. جشنواره می تواند اعلام کند چه معیارهایی را برای سالهای بعد در نظر دارد و رابطه پیشینی را به جای پسینی در نظر بگیرد. برای رسیدن به یک اثر که نیاز عینی را برطرف کند، باید بگوییم دو سال بعد یعنی در سال ۱۴۰۴ دو محور ویژه و یک مدل تشویقی را درنظر دارد.

این استاد دانشگاه همچنین ادامه داد: جشنواره می‌تواند از بخش خصوصی هم استفاده کند. مثلا اعلام کند من در حوزه اخلاق پزشکی یک اثر برگزیده انتخاب خواهم کرد و شما این کار را بکنید. در خیلی از بخش‌های تخصصی را می توان از برند فارابی استفاده کرد و حوزه های تخصصی را مطرح کنیم.

جشنواره بین‌المللی فارابی با هدف انتخاب برترین آثار حوزه علوم انسانی و اسلامی در بخش‌های مختلف ۱۹ تیر ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

گز اصفهان از خود اصفهان برند پررنگ‌تری دارد
بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا