اقتصادی

تداوم روند افزایش تولید خودرو در کشور

پایگاه خبری توسعه برند، مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولید حدود ۵۳۷ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان مردادماه خبر داد و گفت: شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم.

دکتر توکلی لاهیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار صمت افزود: در سال جاری حدود ۴۴۰ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۳۲۹ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۳۴% را نشان می دهد.

توکلی لاهیجانی بیان‌داشت: در مدت یاد شده ۶۲ هزاردستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۵۲ درصد رشد برخوردار بوده است.

وی ادامه‌داد: علاوه بر این، در پنج ماهه نخست امسال حدود ۱،۳۷۰ دستگاه خودروی ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

این مقام مسوول وزارت صمت گفت: تولید حدود ۱۶،۶۰۰ دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۶۹ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

رشد ۷۸ درصدی تولید خودروسازان خصوصی

وی اضافه‌کرد: علاوه بر این در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۱۱۲هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۶۳ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۷۸ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

توکلی لاهیجانی تصریح‌کرد: در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۱ ‌درصد بوده است.

او در انتها افزود سیاستهای وزارت صمت با افزایش تولید خودرو در کشور در کنار شفاف سازی عرضه و شکل گیری سامانه یکپارچه نوبت دهی، باعث گردید که بازار خودروی کشور از شرایط بی ثبات گذشته خارج شود یعنی با افزایش تولید بعد از چهارسال متوالی ،تولید خودرو در سال گذشته و در دولت سیزدهم بعد از چهارسال متوالی از مرز یک میلیون دستگاه فراتر رفت و روند افزایشی تولید خودرو همچنان در سال جاری نیز تداوم خواهد داشت.

هم اکنون وزارت صمت ، پس از ایجاد ثبات تولید و شفاف سازی عرضه،  برروی شتاب بخشیدن به  فناوریهای نوین در صنعت خودرو از قبیل برقی سازی و اتصال پذیری متمرکز شده است و امید است با توسعه بن سازه های بومی و محصولات آن و هم افزایی در صنعت خودروی کشور،این صنعت از منظر کیفیت قیمت و مقیاس تولید،رقابت پذیر گردد

لازم به ذکر است که از سال گذشته به منظور شفاف سازی عملکرد صنعت خودروی کشور، آمارنامه صنعت خودروی کشور مشتمل بر جزییات تولید و تحلیلهای مرتبط به صورت ماهیانه منتشر می گردد که براین اساس آمارنامه مرداد ماه توسط دفترخودرو منتشر گردید.

لینک دریافت امارنامه مرداد

 

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا