اقتصادی

احداث نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی در فولاد شادگان

پایگاه خبری توسعه برند، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنعت فولاد شادگان با تشریح آخرین وضعیت ساخت واحد‌های فولادسازی این کارخانه از ساخت یک نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی با کمک این شرکت خبر داد.

آقای مجتبی قارونی با اشاره به اقدامات شرکت به‌منظور فضای سبز فولاد شادگان گفت: شرکت صنعت فولاد شادگان طبق تعهدات زیست‌محیطی خود، برنامه‌ریزی کرده است تا طرح‌های فضای سبز این شرکت را در چند مرحله به بهره‌برداری برساند. در این زمینه مرحله نخست طرح به مساحت حدود ۱۳ هکتار به مرحله کشت رسیده و هم‌اکنون مقدمات اجرایی برای اجرای مرحله دوم به مساحت ۱۰ هکتار در حال انجام است.
وی با اشاره به آخرین وضعیت احداث تصفیه‌خانه پساب این شرکت افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اواسط نیمه دوم امسال، تصفیه‌خانه پساب شرکت صنعت فولاد شادگان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ادامه داد: تصفیه پساب شرکت شامل تصفیه آب‌های صنعتی، آب‌های سطحی و بر این RO کارخانه است که در مرحله اجرا می‌باشد و امیدواریم در برنامه زمان‌بندی مشخص شده تکمیل و به بهره‌برداری برسد.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنعت فولاد شادگان در خصوص طرح مرحله یک فولادسازی این شرکت که شامل یک واحد فولادسازی به ظرفیت «۸۰۰ هزار تن بیلت» در سال است، گفت: هم‌اکنون این طرح بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هم‌اکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند.
قارونی با اشاره به طرح مرحله دو فولادسازی این شرکت که شامل کارخانه احیا و فولادسازی است، افزود: مرحله دو شامل یک کارخانه احیا به ظرفیت «۱.۷ میلیون تن آهن اسفنجی» و واحد فولادسازی به ظرفیت «۱.۲ میلیون تن اسلب عریض» در سال می‌باشد.
وی افزود: این کارخانه به روش HOT LINK می‌باشد که در نوع خود در کشور کم‌نظیر است.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنعت فولاد شادگان گفت: در مرحله نخست، تجهیزات اصلی واحد مرحله دو فولادسازی که شامل EAF، LF، VOD و سیستم جمع‌آوری غبار است، از مازاد سرمایه‌گذاری مرحله نخست سفارش داده شده و همچنین بخش نخست این تجهیزات نیز به تازگی وارد گمرک شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه مناقصه‌ای برای ادامه کار واحد فولادسازی در جریان است، افزود: به این‌منظور پیمانکاران ارزیابی شده و در روز‌های آتی پیشنهادات مالی و فنی خود را خواهند داد.
قارونی گفت: همچنین برای احیا مرحله دو، در حال تهیه اسناد مناقصه می‌باشیم که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مراحل مناقصه در انتهای سال آغاز می‌شود.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنعت فولاد شادگان ادامه داد: افزایش ظرفیت این واحد به میزان «یک میلیون تن» در سال می‌باشد که هم اکنون، در مراحل مهندسی و سفارش تجهیزات Long Delivery می‌باشیم. همچنین برنامه‌ریزی شده که در تعمیرات سالیانه در سال آینده برنامه اجرایی آن را انجام دهیم.
قارونی از ساخت نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی خبر داد و گفت: این طرح ذیل تفاهم‌نامه میان وزارت صمت و نیرو برای احداث ۱۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه می‌باشد که اسناد مناقصه آن تهیه شده و در حال اخذ مجوزات لازم برای انتشار آن هستیم.
وی افزود: این مجوزات شامل مجوزات زیست‌محیطی و زمین طرح شبکه می‌باشند که بلافاصله بعد از اخذ مجوز، مراحل انتخاب پیمانکار انجام می‌شود.
قارونی با اشاره به کارخانه آهک شرکت صنعت فولاد شادگان گفت: بعد از اخذ مجوزات لازم برای ارزیابی پیمانکاران واجد شرایط، فراخوان داده می‌شود.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنعت فولاد شادگان از بهره‌برداری از ساختمان اداری در انتهای سال خبر داد و افزود: این ساختمان شامل سه طبقه است که هر طبقه زیربنای آن بالغ بر ۲۲۰۰ متر می‌باشد که در انتهای سال به بهره‌برداری می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا