برندهای ایرانی

اقدام برای ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات در استان زنجان

پایگاه خبری توسعه برند، در دنیای رقابتی امروز، شرکت های تولیدی و خدماتی برای کسب و ارتقای جایگاه خود در بازارهای داخلی و خارجی، نیازمند خدماتی همچون بازاریابی، توسعه برند، جذب سرمایه، ورود به بازارهای بین المللی و صادرات هستند.

انجام همه این فعالیت ها علاوه بر هزینه های مادی، دارای ریسک و خطاست که برای اغلب تولیدکنندگان توجیه پذیر نیست و صرفه اقتصادی ندارد.

شرکت های مدیریت صادرات در این زمینه نقش کلیدی ایفا می کنند و به تولیدکنندگان با همکاری توسعه محور خود، این اطمینان را می دهند که زمینه توانمندی و توسعه صادرات آنها را فراهم کنند.

استان زنجان با توجه به ظرفیت های بالا در این بخش می خواهد به صورت فعالتری در این زمینه وارد میدان شود و در حوزه صادرات بیش از گذشته نقش آفرینی کند.

خبرنگار برای بررسی بیشتر این موضوع با امیررضا معظمی مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری زنجان در خصوص چگونگی ایجاد شرکت های صادراتی گفت و گو کرده است.

شرکت های مدیریت صادرات در راستای کمک به این بخش در سطح کشور ایجاد می شود که در این راستا آیین نامه ای تدوین شده است.

بر این اساس شرکت ها رتبه بندی می شوند و پس از آن می توانند به عنوان یک شرکت مستقل به واحدهای تولیدی که ظرفیت صادراتی دارند کمک کنند تا بتوانند کالاهای خود را به کشورهای هدف صادر کنند.

این شرکت ها با هدف بازاریابی در کشورهای مقصد و کمک به افزایش ضریب اطمینان برای بازگشت سرمایه تشکیل شده است.

شرح وظایف این نوع شرکت ها مشخص است و به شرکت هایی کمک می کنند که در حوزه صادرات وارد نشده و در صورت ورود، می خواهند میزان صادرات خود را در کشورهای مختلف افزایش دهند، همچنین بحث بازاریابی در کشورهای مقصد نیز توسط این نوع شرکت ها انجام می شود.

تاکنون چه تعداد از این شرکتها ایجاد شده است؟

در زمان حاضر تعداد این نوع شرکت ها در کشور محدود است و طبق آخرین مصوبه کارگروه توسعه، صادرات و هدفگذاری ها تلاش می شود در حوزه های صنعت و کشاورزی دوره های آموزشی برای متقاضیانی که پتاسیل صادراتی دارند برگزار تا نحوه و فرآیند کار برای آنها مشخص شود.

همچنین استان هم در حد بضاعت خود کمک حال آنها خواهد بود تا بتوانند این شرکت ها رتبه لازم را اخذ و در نهایت در خصوص توسعه صادرات نقش آفرینی کنند.

این نوع شرکت ها در چه مدتی تشکیل می شود؟

شکل گیری این نوع شرکت ها به علاقه مندی خود متقاضیان این حوزه باز می گردد، در دستور العمل ها یکسری آیتم ها از قبیل میزان صادرات شرکت و چگونگی مدیریت آنها به صورت سالانه، داشتن کارت بازرگانی فعال و دیگر بخش ها پیش بینی شده است.

متقاضیان برای تشکیل این نوع شرکت ها می توانند در ابتدا مدارک لازم را به سازمان صمت استان تحویل دهند که پس از بررسی به سازمان توسعه و تجارت ارسال می شود و در نهایت گواهینامه ای صادر می شود که طبق آن می توانند در حوزه مدیریت و توسعه صادرات، خدمات لازم را به شرکت ها و واحدهای تولیدی ارائه کنند.

متقاضیان چقدر از تشکیل چنین شرکت های صادراتی استقبال می کنند؟

این شرکت ها برای اولین بار در استان یا کشور تشکیل نمی شود، بلکه در کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد و بازخورد مثبتی از عملکردشان گزارش شده است.

طبق سیاستگذاری ها مقرر شده تعداد این نوع شرکت ها در کشور ما افزایش یابد تا پتانسیلی که در حوزه صادرات وجود دارد و بنا به دلایلی از قبیل نا آگاهی از بازارهای هدف و نبود تمایل برای صادرات مرتفع شود و شرکت ها بیش از گذشته در این زمینه فعال شوند.

نظر شما درخصوص ارزیابی عملکرد صادراتی استان چیست؟

در بحث صادرات شاخصه ها، مشکلات و عوامل عدیده ای موجب می شود تا صادرکننده نتواند محصول خود را صادر کند.

یکی از این موارد مهم فقدان اطلاع از بازار کشورهای هدف و همین طور نداشتن شناخت و نبود فرآیندهای لازم برای موفقیت در این حوزه است.

شرکت های صادراتی با این هدف تشکل می شود تا به واحد تولیدی کمک کنند بازار هدف خود را در کشورهای مقصد شناسایی کند و فرآیندهای موجود در حوزه صادرات را به واحدهای تولیدی معرفی نماید و باری را از دوش تولیدکننده بردارد.

با توجه به شرایط اقتصادی،‌ شکل گیری این شرکت ها چه تاثیری در توسعه منطقه و استان دارد؟

با ارزیابی و مطالعه عملکرد این شرکت ها در کشورهای دیگر به این نتیجه می رسیم حضور آنها به نوعی بر توسعه و افزایش صادرات کمک می کند و تاثیر بسزایی در این زمینه دارد.

شکل گیری این نوع شرکت ها بازوی اجرایی و مشاوره ای برای تولیدکنندگان است تا با ضریب اطمینان بیشتری برای صادرات محصولات خود در کشورهای مقصد گام بردارند.

همچنین برآورد اولیه نشان می دهد بسیاری از واحدهایی تولیدی استان فعال بوده و به نوعی کار صادرات انجام می دهند پس این ظرفیت را دارند که شریط لازم را احراز کنند و به افزایش این حوزه کمک شایانی داشته باشند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا