اقتصادی

صفر؛ سهم گمرک از صادرات فرش زنجان

پایگاه خبری توسعه برند، مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: صادرات فرش از گمرک استان صفر است.

میرهاشم سیداحمدی با اشاره به صادرات فرش، اظهار کرد: در حال حاضر در استان صادرکننده فرش نداریم و در گذشته نیز با وجود حجم بالای تولید فرش در استان، فرش این منطقه به نام قم و توسط تجار این استان صادر می‌شد.

وی افزود: در حال حاضر فرش‌ ریزبافت ذائقه اصلی بازارهای جهانی برای فرش دستباف است که به خاطر حجم کمی که دارد، به صورت هوایی صادر می‌شود ولی چون در استان فرودگاه بین‌المللی وجود ندارد، فرش‌های ریزبافت با وجود گران‌ بودن، بیشتر از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صادر می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه صادرات فرش از گمرک استان صفر است، ادامه داد: ذائقه بازار فرش نیز تغییر کرده و بر صادرات فرش تاثیر داشته است. در گذشته فرش حجیم بیش از هر نوع دیگر صادر می‌شد که در استان نیز غالب فرش‌های بافته شده در این بخش است و حال با اعمال تحریم‌ها و تغییر ذائقه بازار، شاهد کاهش در صادرات فرش هستیم.

مدیرکل گمرک استان زنجان تصریح کرد: برای بهبود وضعیت صادرات فرش استان در ابتدا باید برندی برای این محصول تعریف و همه تولیدات استان تحت این برند به بازار عرضه شود؛ تا زمانی که تولیدکنندگان برند واحدی نداشته باشند، نمی‌توانند گامی را برای آغاز راه صادرات فرش بردارند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا