کسب و کار

چرا بیمه بدنه برای رانندگان تاکسی اینترنتی اسنپ و تپسی لازم است؟

پایگاه خبری توسعه برند، حضور تاکسی‌های اینترنتی در ناوگان حمل و نقل عمومی موضوع بیمه بدنه را کمی پیچیده کرده است. از آن‌جایی که بخش زیادی از تاکسی‌های اینترنتی که در سرویس‌های اسنپ و تپ‌سی مشغولند، خودروهای شخصی هستند که کاربری تاکسی ندارد، خرید بیمه برای آن‌ها همیشه با مشکلاتی همراه است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بیمه بدنه برای تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و تپ‌سی با شما صحبت کنیم و شرایط این بیمه‌نامه را برای تاکسی‌ها مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه بدنه خودرو چیست؟

استعلام و خرید بیمه بدنه که زیرشاخه بیمه خودرو محسوب می‌شود، نیازمند اطلاعات خاصی است. اطلاعاتی نظیر: تعریف بیمه بدنه، پوشش‌ها، نحوه محاسبه قیمت بیمه‌نامه و… در خرید مناسب‌ترین بیمه خودرو به شما کمک می‌کند.

قبل از صحبت در مورد بیمه بدنه تاکسی‌های اینترنتی باید ببینیم بیمه بدنه چیست و چرا باید بیمه‌نامه بدنه خودرو را برای تاکسی‌ها تهیه کرد. بیمه بدنه یکی از بیمه‌نامه‌های اختیاری خودرو است. در این قرارداد بیمه‌گزار با پرداخت مبلغ مشخصی تحت عنوان حق بیمه می‌تواند وسیله نقلیه خود را در مقابل تصادفات رانندگی بیمه نماید. با خرید بیمه بدنه برای خودروهای شخصی و تاکسی‌ها، بیمه‌گزار در صورت ایجاد خسارت بدنی می‌تواند خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت نماید.

اهمیت خرید بیمه بدنه برای تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌ها و خودروهای شخصی وقتی پررنگ‌تر می‌شود که می‌بینیم قیمت خودرو و قطعات آن روز به روز گران‌تر می‌شود. تاکسی‌های اینترنتی درون شهری و برون شهری به طور کلی مدت زمان بیشتری را در خیابان‌های هستند، بنابراین امکان وقوع حادثه و بروز خسارت برای آن‌ها بسیار بیشتر است. همین موضوع موجب می‌شود تاکسی‌ها حق بیمه بیشتری نسبت به خودروهای شخصی پرداخت کنند.

مواضع شرکت‌های بیمه در رابطه با بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه تاکسی‌های اینترنتی

بیمه بدنه
مواضع شرکت بیمه در برابر بیمه تاکسی های اینترنتی

وقتی صحبت از قوانین بیمه بدنه می‌شود به طور کلی منظور بیمه بدنه برای خودروهایی با کاربری شخصی و کاربری تاکسی است. در این میان اگر فردی با خودروی شخصی خود در ناوگان حمل نقل و نقل اینترنتی مانند اسنپ و تپ‌سی مشغول به کار باشد، تکلیف چیست؟

همان‌طور که می‌دانید ذکر کاربری خودرو در بیمه‌نامه‌ها دارای اهمیت زیادی است، چرا که حق بیمه خودروهای گوناگون با کاربری متفاوت با هم یکسان نیست. در ادامه مواضع شرکت‌های بیمه را در مورد بیمه‌نامه تاکسی اینترنتی با کاربری شخصی با هم بررسی می‌کنیم.

پرداخت نکردن خسارت به طور کامل و اعمال یک قاعده نسبی

بیمه بدنه
عدم پرداخت خسارت با استناد به قاعده نسبی

لازم است بدانید شرکت‌های بیمه می‌توانند بخشی از خسارت وارد شده را با توجه به قاعده نسبی پرداخت نکنند. بنابراین بعضی شرکت‌های بیمه بر اساس همین قاعده از پرداخت کامل خسارت بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودداری می‌کنند. قاعده نسبی معمولا با توجه به تفاوت مبلغ حق بیمه با توجه به کاربری مسافربری و کاربری شخصی اعمال می‌شود. به عبارتی شرکت بیمه خسارت را با توجه به کاربری ذکر شده در بیمه نامه پرداخت می‌کند و اشخاص آسیب دیده می‌توانند با طرح شکایت از راننده مقصر باقی‌مانده خسارت خود را از او دریافت نمایند.

برخی شرکت‌ها بدون توجه به قاعده نسبی و کاربری خودرو خسارت را پرداخت می‌کنند

در برخی موارد شرکت‌های بیمه به این موضوع که فردی با خودروی شخصی و بدون توجه به کاربری آن، اقدام به مسافربری کرده است، توجهی ندارند و در صورت بروز تصادف نسبت به پرداخت خسارت کامل با راننده همکاری می‌کنند. این کار به طور کلی به زیان شرکت‌های بیمه است به همین دلیل تعداد شرکت‌هایی که بدون توجه به کاربری خودرو خسارات وارد شده را پرداخت می‌کنند، بسیار کمتر است.

آگاهی رانندگان نسبت به عدم پرداخت خسارت به وسیله شرکت بیمه

در موارد زیادی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از این موضوع که شرکت بیمه با توجه به کاربری خودرو خسارت را پرداخت می‌کند، اطلاعی ندارند. در مواردی هم دیده شده که رانندگان بیمه بدنه تاکسی‌ و خودرو شخصی دو بیمه یکسان می‌دانند. توجه داشته باشید ذکر کاربری خودرو یکی از موضوعات مهم در پرداخت خسارت به وسیله بیمه است. در صورتی که کاربری خودرو را به طور دقیق و صحیح اعلام نکنید، شرکت بیمه می‌تواند خسارت شما را به طور کامل پرداخت نکند. از آن‌جایی که افراد زیادی در سرویس‌های اینترنتی اسنپ و تپ‌سی مشغول به کار هستند، باید به خوبی به این نکات توجه کنند تا در صورت بروز حادثه دچار مشکل نشوند.

بیمه شخص ثالث تاکسی چه تفاوتی با بیمه شخص ثالث معمولی دارد؟

به طور کلی تمام مراحل خرید و پوشش‌های بیمه شخص ثالث و بدنه برای تاکسی‌ها و خودروهای شخصی یکسان است. تنها تفاوت میان بیمه‌نامه‌های بدنه تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌ها در میزان حق بیمه پرداختی آن‌ها با بیمه خودروهای شخصی است.

همان‌طور که گفتیم ریسک تصادفات در تاکسی‌ها و تاکسی‌های اینترنتی بیشتر از سایر خودروها است. این موضوع هم به دلیل تردد بیشتر تاکسی‌ها در سطح شهر و در ساعات مختلف شبانه روز است. همین امر موجب می‌شود افرادی که از خودروی شخصی خود در سرویس‌های اینترنتی اسنپ و تپ‌سی استفاده می‌کنند ملزم به پرداخت حق بیمه بیشتری باشند. تاکسی‌های اینترنتی هم مانند تاکسی‌های درون شهری باید ۱۰ درصد بیشتر حق بیمه پرداخت نمایند و در صورتی که در مسیرهای برون شهری مسافربری می‌کنند، میزان حق بیمه پرداختی آن‌ها ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.

بررسی اهمیت خرید بیمه بدنه برای تاکسی‌های اینترنتی

همان‌طور که در مقاله گفتیم تمام خودروهای شخصی که به فعالیت در سرویس‌های حمل و نقل عمومی مانند اسنپ و تپ‌سی مشغول هستند، باید بیمه خودرو خود را برای کاربری تاکسی خریداری کنند. تهیه بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث با کاربری صحیح خودرو یکی از مسائلی است که در صورت بروز خسارت می‌تواند در دریافت خسارت به شما کمک نماید. بنابراین حتی اگر با خودرو شخصی خود در تاکسی‌های اینترنتی مشغول به کار هستید، هنگام خرید بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام کنید که کاربری خودرو شما تاکسی است. در این مقاله دلایل این موضوع را به طور کامل برای شما شرح دادیم. چنانچه تمایل به دریافت بیمه تکمیلی هستید پیشنهاد می کنیم به مطلب بیمه تکمیلی تاکسیرانی در سایت بیمه دات کام https://bimeh.com/ مراجعه نمایید. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود.

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا