اقتصادی

سرمایه گذاری در صندوق‌های بخشی برای کدام گروه از سهامداران مناسب‌تر است؟

پایگاه خبری توسعه برند، خانم رباب وفایی گفت: افراد با هر هدفی که در بازار فعالیت می‌کنند، می‌توانند یک گزینه مناسب از انواع مختلف صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری بیابند و از مزایای بازار‌های موازی، چون طلا و دلار بهره‌مند شوند. بنابر این در راستای تنوع بخشیدن به گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار و با رویکرد سرمایه‌گذاری‌های تخصصی‌تر، بستر فعالیت صندوق‌های بخشی فراهم شد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، صندوق بخشی (sector funds)، صندوقی است که بخش قابل توجهی از دارایی‌های خود را به یک صنعت خاص (مانند خودروسازی، فلزات اساسی، پتروشیمی، بانک و…) اختصاص می‌دهد و قسمت کمتری از آن را در سایر صنایع یا سایر دارایی‌ها نظیر طلا، سرمایه‌گذاری می‌کند. در حقیقت فقط در یک بخش مشخص از اقتصاد تمرکز می‌کند.

او می‌گوید: صندوق بخشی مناسب سرمایه‌گذارانی است که به صنایع مشخصی علاقه دارند و می‌خواهند از فرصت‌های رشد آن استفاده کنند. این افراد به جای خرید سهام شرکت‌های فعال در این صنایع و مدیریت آن، بصورت غیرمستقیم این کار را به صندوق می‌سپارد.

او افزود: با توجه به فعالیت مدیران مجرب و آشنایی آن‌ها با صنعت، پیش‌بینی می‌شود سرمایه‌گذاران صندوق‌های بخشی بازدهی بالایی را تجربه کنند. با این حال نمی‌توان گفت که این صندوق‌ها ریسک کمی دارند. صندوق‌های بخشی ریسک و بازدهی بالا را در کنار هم دارند.

وفایی می‌گوید: به دلیل نوع سبد سهام صندوق‌های بخشی، نباید انتظار تنوع بالایی از آن در هر صنعت داشت. یک صندوق بخشی باید دست کم هفتاد درصد از دارایی خود را به صنعت مربوطه اختصاص دهد و تنها ده درصد از دارایی صندوق می‌تواند در دیگر صنایع سرمایه‌گذاری شود. آن‌چه از دارایی این صندوق‌ها باقی می‌ماند به بخش‌های دیگری از بازار سرمایه، چون طلا، اوراق بهادار، قرضه و… اختصاص می‌یابد. صندوق‌های بخشی به خودی خود سرمایه گذاری بسیار متنوعی نیستند، زیرا در یک بخش خاص تخصص دارند. اما می‌توان از آن‌ها برای تنوع بخشیدن به یک مجموعه گسترده استفاده کرد. در صندوق‌های سهامی، مدیران صندوق بر اساس شرایط بازار می‌توانند سهام شرکت‌های مختلفی از صنعت‌های متفاوت را در پورتفوی صندوق قرار دهند، اما در صندوق‌های بخشی این گونه نیست. مدیران صندوق بر اساس بخشی که صندوق بر پایه آن تشکیل شده است، می‌توانند سهام موجود در پورتفوی صندوق را تشکیل دهند.

او افزود: افرادی که به یک صنعت خاص علاقه دارند، آینده بخشی از نظام اقتصادی را خوش‌بینانه پیش‌بینی می‌کنید، سرمایه‌گذاری تخصصی و جدید پیش روی این نوع صندوق‌ها را در بازار می‌توانند پیگیر باشند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا