کسب و کار

صندوق سهامی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پایگاه خبری توسعه برند، سرمایه گذاری یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانوارهای ایرانی در این شرایط است. در سال‌های اخیر، تورم شدید بوده و روی زندگی افراد تاثیر گذاشته است. با بالا رفتن تورم و افزایش سطح قیمت کالاها و خدمات، قدرت خرید مردم در طول زمان کاهش یافته و بسیاری از آنها به دنبال گزینه‌ای هستند که بتواند دست کم قدرت خرید آنها را حفظ کند و به عنوان سپری در مقابل تورم به کمک آنان بیاید.

همین موضوع باعث شده تا جستجو برای یک گزینه سرمایه گذاری بسیار مهم باشد. با توجه به آنچه گفتیم، یافتن بازاری مناسب و متناسب با روحیه افراد و کسب سود از آن برای مقابله با تورم اهمیت زیادی پیدا کرده است. یکی از گزینه‌هایی که در سال‌های اخیر مورد توجه بخش‌هایی از مردم قرار گرفته، بازار سهام و در واقع همان بورس است.

یکی از ویژگی‌های مهم بورس این است که در بلندمدت بالاترین بازدهی را در میان گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری داشته است. اما مساله اینجاست که این بازار برای کسانی مناسب است که روحیه‌ای داشته باشند که دست کم تا حدودی ریسک پذیر باشد.

اما راه‌های دیگری هم وجود دارد که بتوان با ریسک کمتر در بورس سرمایه گذاری کرد. این کار با صندوق‌های سهامی ممکن است. در ادامه به بررسی این سوال می‌پردازیم که صندوق سهامی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

راه‌ها و شیوه‌های سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس به دو صورت کلی شکل می‌گیرد: سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیر مستقیم. سرمایه گذاری مستقیم به این معنی است که سرمایه گذار با اتکا به دانش مالی و معاملاتی خود شروع به معامله سهام شرکت‌های موجود در بازار اوراق بهادار می‌نماید و پورتفویش را خودش تشکیل می‌دهد. اما بسیاری از سرمایه گذاران زمان کافی برای بررسی بازار و رصد روند حرکت قیمت سهام را ندارند. برخی دیگر هم ممکن است دانش بورسی و مالی زیادی نداشته باشند. برای این که این گونه افراد نیز بتوانند از بازار سهام و پتانسیل‌های آن بهره‌مند شوند، راه حلی وجود دارد. صندوق‌های سرمایه گذاری به این منظور تشکیل شده‌اند که این دو دسته افراد بالا بتوانند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند.

صندوق سهامی چیست؟

در بالا به صندوق سهامی اشاره کردیم. حالا به این سوال پاسخ می‌دهیم که صندوق سهامی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. صندوق سهامی که راه غیرمستقیم سرمایه گذاری در سهام است، به این معنی است که سرمایه گذاران بخشی از یک صندوق را می‌خرند و مدیر صندوق با جمع‌آوری وجوه مالی افراد، اقدام به تشکیل پورتفو و خرید سهام مختلف می‌کند. فرد سرمایه گذار هم به میزان سرمایه‌ای که وارد صندوق کرده است بازدهی کسب می‌کند. مدیران صندوق افرادی هستند که دانش مالی و معاملاتی بالایی دارند و به صورت لحظه‌ای روند بازار و سهام موجود در آن را رصد می‌کنند. این مدیران با توجه به روند بازار، سهام موجود در سبد سرمایه گذاری صندوق را تغییر می‌دهند تا صندوق بتواند بیشترین میزان سوددهی را کسب کند.

مزایای صندوق سهامی

همانگونه که گفته شد صندوق سهامی یک سبد سرمایه گذاری دارد که از سوی افراد آشنا با بازار سرمایه تشکیل می‌شود. به علاوه گفتیم که با سرمایه گذاری در این نوع صندوق‌ها، سرمایه گذاران دیگر نیازی ندارند تا زمان بگذارند و تعداد زیادی از سهام را به منظور خرید بررسی کنند. یک ویژگی دیگر صندوق های سهامی این است که مشکل در صف ماندن را حل می‌کنند. در واقع، پیش می‌آید که در شرایط نزولی بازار افراد بخواهند سهام خود را بفروشند اما در صف فروش قرار بگیرند و نتوانند دارایی خود را نقد کنند. در مورد شرایطصعود چشمگیر هم چنین چیزی ممکن است پیش بیاید و افراد نتوانند سهم مورد نظر خود را بخرند. این در حالی است که در مورد صندوق‌ها چنین موضوعی یعنی در صف ماندن مطرح نیست و نقدشوندگی آنها بالا است.

سوددهی صندوق سهامی

صندوق‌های سهامی زیادی در کشور وجود دارند. یکی از صندوق‌های سهامی معتبر، صندوق آوای سهام کیان است که در بازه زمانی یک ساله از تاریخ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ تا پایان نیمه اول مرداد ۱۴۰۲ بیش از ۴۸.۵ درصد سوددهی داشته است. این درحالی است که بازده بازار در این بازه زمانی یک ساله کمی کمتر از ۴۱ درصد بوده است. صندوق آوای سهام کیان از ابتدای تاسیس آن تا پایان ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ حدود ۴۳۹۲ درصد بازدهی داشته است که بازدهی بسیار خوبی محسوب می‌شود. برای شروع سرمایه گذاری در صندوق آوای سهام کیان، سرمایه گذاران باید حداقل یک واحد از این صندوق را خریداری نمایند.

 

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا