کسب و کار

خاکهای مناسب برای کاشت نهال گردو کدامند؟

پایگاه خبری توسعه برند، خاک یکی از مهم‌ترین عناصر برای کاشت و پرورش گردو به‌حساب می‌آد. بی‌توجهی به مواد معدنی و آلی موجود در خاک، در بدترین حالت، درخت رو از بین می‌بره و در بهترین حالت محصول بی‌کیفیتی عرضه می‌کنه. به همین دلیل باید پیش از کاشت نهال گردو اطلاعات جامعی در این باره به دست آورد. یکی از بهترین مراکز برای دریافت اطلاعات مناسب درباره خاک و همچنین خرید نهال گردو، نهالستان پالیزه. این مجموعه بزرگ و قدیمی مسئولیت تامین انواع نهال رو برای نهالستان‌های بزرگ کشور برعهده داره.

زمان آماده کردن خاک برای کاشت نهال گردو

هدف از آماده‌سازی خاک برای کاشت گردو، اضافه کردن مواد معدنی و مواد مغذی حیاتی برای گیاه و همچنین سست کردن خاک فشرده برای عبور بهتر آب و مواد مغذییه. این کار باعث می‌شه درخت در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت بیشتری نشون بده. بدون خاک مناسب، انتظار رسیدن به محصول پربار و باکیفیت، غیرممکنه.

آماده‌سازی خاک برای کاشت گردو رو می‌شه در هر زمانی که زمین خیلی مرطوب یا یخ‌زده نیست، انجام داد. برخی از انواع گردو ممکنه درزمانی که هوا هنوز سرده، کاشته شوند. اگر فکر می‌کنید قراره هوا بیش از حد سرد و یخبندان بشه، بهتره کاشت رو تا زمان متعادل شدن هوا، به تعویق بندازید.

برای دریافت اطلاعات جامع‌تر در زمینه کاشت و پرورش گردو می تونید به منابع اینترنتی مثل ویکی‌پدیا، پالیز نهال، ویکی چگونه (Wikki How) و … مراجعه کنید.

شرایط عمومی خاک مناسب برای کاشت نهال گردو

درخت گردو مانند همه درختان میوه، آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب رو ترجیح می‌ده. این درخت در خاک لومی عمیق، شنی، با زهکشی و آبیاری مناسب و غنی از مواد آلی رشد می‌کنه. این گیاه می‌تونه طیف وسیعی از PH (از 5 تا 8) را تحمل کنه، اما در باغ‌های تجاری، اکثر کشاورزان برای تثبیت pH در حدود 6.5 از آهک استفاده می‌کنند. نکته مهم درباره خاک مناسب برای کاشت نهال گردو اینه که این درخت نسبت به غلظت بالای سدیم، کلر و بور حساس است.

مکان‌های مناسب‌تر برای کاشت گردو شامل حاشیه رودخانه‌های خنک، کوهپایه‌ها و مناطق ساحلی می‌شود. از انتخاب مکان‌هایی که توسط تپه‌ها احاطه شدن و توده‌های هوای سرد به‌راحتی نمی‌تونن از آن‌ها خارج بشن، باید اجتناب کرد. به‌علاوه باید از انتخاب مکان‌هایی که آب باران بیش از حد می‌تونه راکد بمونه و به خوبی تخلیه نمی‌شه هم اجتناب کرد.

عمق مورد نیاز خاک برای کاشت نهال گردو

صرف نظر از اینکه درخت گردو برای چوب یا میوه پرورش داده می‌شه، باید به عمق خاک برای کاشت نهال گردو توجه کافی صورت بگیره. درخت گردو فقط در خاک‌هایی که ریشه اون بتونه آزادانه تا عمق 3 متری نفوذ کنه، رشد می‌کنه. در نتیجه، قبل از انتخاب محل باغ گردو، باید با ابزار مخصوص، نفوذ خاک رو بررسی کنیم. اگر سنگ‌بستر یا لایه غیرقابل نفوذ دیگه‌ای تا عمق یک و نیم متری وجود داشت، بهتره از کاشت گردو صرف نظر بشه. کاشت گردو در چنین شرایطی باعث می‌شه ریشه‌ها نتونن به خوبی رشد کنن.

وب‌سایت پالیز نهال یکی از منابع معتبرترین مرکز خرید نهال گردو و همچنین استعلام قیمت نهال گردو در ایران محسوب می‌شه. از طریق لینک زیر می‌تونید به این وب‌سایت مراجعه کنید:

https://paliznahal.ir/product/gerdo/

شخم زدن خاک برای کاشت نهال گردو

قبل از کاشت نهال گردو خاک باید در عمق 50 تا 70 سانتی‌متری شخم زده بشه. هدف از این کار، از بین بردن علف‌های هرز چندساله و کرک شدن خاکه که برای گسترش ریشه‌های حساس گردو در ماه‌های اول ضروری است. کشاورزان متبحر در کاشت گردو اغلب قبل از شخم زدن، از خاک نمونه‌برداری می‌کنن و به آزمایشگاه میفرستن تا نسبت به اون شناخت کافی پیدا کنن. بسیاری از کشاورزان قبل از کاشت گردو، 20 تا 30 تن کود در هکتار به خاک اضافه می‌کنن تا حاصلخیزی خاک را افزایش بدن و کیفیت بافت خاک رو بالا ببرن.

آماده‌سازی خاک برای کاشت نهال گردو

برای کاشت نهال، سوراخ رو به‌اندازه کافی عمیق و عریض حفر کنید تا ریشه فضای زیادی برای گسترش داشته باشه. خاک سطحی رو برای قرار دادن در کف گودال، در یک توده نگه دارید. برای سست کردن خاک، کود گاوی خشک شده و کمپوست باغی رو در توده خاک سطحی خود مخلوط کنید. می تونید از مواد ارگانیک آلی مثل بریده‌های چمن و برگ‌های خرد شده هم استفاده کنید. نه‌تنها علف‌ها و برگ‌ها برای تامین مواد مغذی خاک تجزیه می شن، بلکه به شل شدن خاک نیز کمک می‌کنن.

مواد آلی، ذرات خاک شنی رو برای حفظ بهتر رطوبت و مواد مغذی به هم متصل می‌کنن. با در نظر گرفتن کاشت بهاره می‌تونید این علف‌ها و برگ‌ها رو در پاییز جمع‌آوری کنید.

احداث باغ گردو مدرن

کاشت گیاهان پوششی در کنار درخت گردو

بر اساس برخی تحقیقات در حوزه کشاورزی، وجود بعضی از گیاهان پوششی (برخی از انواع علف‌ها) در کنار درختان میوه، به رشد اونها کمک می‌کنن. وجود گیاهان پوششی باعث می‌شه در زمان‌های بارش شدید باران یا طوفان‌ها، از فرسایش خاک جلوگیری بشه.

یکی دیگه از مزایای این گیاهان کمک به تهویه خاک، پایداری باغ و ثابت نگه داشتن نیتروژنه. در نهایت، این گیاهان به‌عنوان فیلتری برای آبیاری درختان عمل می‌کنن و دمای باغ رو تنظیم می‌کنن. خردل یکی از گیاهان پوششی مفید برای کاشت در مزارع گردو محسوب می‌شه. این گیاه می‌تونه به رشد بهتر درختان گردو بسیار کمک کنه.

روش خرید بهترین نهال‌های گردو در کشور

یکی از نکات مهم در زمینه تهیه نهال گردو، انتخاب یک نهالستان معتبره. خرید نهال گردو از مراکز نامعتبر باعث می‌شه به اهداف اقتصادی خود نرسید و محصول مورد انتظار رو برداشت نکنید. مراکزی مثل نهالستان پالیز به دلیل به‌کارگیری کارشناسان و متخصصین خبره، بهترین ارقام نهال‌های میوه رو به باغداران و کشاورزان ارائه می‌ده.

به‌این‌ترتیب، نگرانی بابت محصول‌دهی و کیفیت میوه‌ها وجود نخواهد داشت. برای استعلام قیمت نهال گردو  یا خرید نهال گردو لیبل دار می‌تونید به وب‌سایت پالیز نهال مراجعه کنید  یا عبارت پالیز نهال در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید و وارد فروشگاه آنلاین انواع نهال گردو پیوندی پالیز نهال شوید.

www.paliznahal.ir

09144501007

09144501008

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا