اقتصادی

ادعای اوکراین درباره صادرات نفت قزاقستان

پایگاه خبری توسعه برند، اوکراین مدعی شد قزاقستان ممکن است مخفیانه نفت روسیه را در محموله‌های نفت صادراتی خود بارگیری کرده باشد.

اولگ اوستنکو، مشاور مسائل اقتصادی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، گفت: کارشناسان اوکراینی و بین‌المللی که جریان نفت و نفتکش‌های روسیه را تحلیل و بررسی می کنند، محموله‌های نفت قزاقستان را شناسایی کرده‌اند که معتقدند حامل نفت روسیه است که به صورت مخفیانه بارگیری شده است.

طبق اعلام وب سایت رئیس جمهوری اوکراین، کارشناسان مسیرهای صادرات انرژی را دنبال می کنند که روسیه برای تامین مالی ماشین جنگی خود به شدت به آن نیاز دارد. پس از شناسایی محموله‌های نفت قزاقستان که تصور می رود حامل نفت روسیه هستند، کارشناسان هشدارهایی را به دولتها و شرکتهای مربوط و همچنین وزیران اوکراین دادند.

اوکراین با این استدلال که درآمدهای نفتی، هزینه جنگ روسیه در اوکراین را تامین می کند، هفته‌هاست از دولتهای اتحادیه اروپا و خود اتحادیه اروپا می خواهد نفت روسیه را تحریم کند.

صادرات نفت خام پایانه CPC قزاقستان از طریق سیستم کنسرسیوم خط لوله کاسپین انتقال داده می شود که از روسیه عبور می کند و نفت تولید شده در قزاقستان را به بندر نوروسییسک روسیه در دریای سیاه می برد. بخشی از نفت تولید شده در روسیه از طریق این خط لوله به عنوان نفت گرید CPC منتقل می شود اما حدود ۱۰ درصد از نفتی به حساب می آید که از طریق سیستم CPC صادر می شود.

سه هفته پیش صادرات نفت خام از پایانه CPC از ساحل دریای سیاه روسیه پس از این که صدمات شدیدی دید، به طور کامل متوقف شد. این اختلال صادرات نفت خام نتیجه صدمات ناشی از طوفان و ادامه شرایط جوی نامساعد بود. صادرات این سیستم هفته گذشته ازسرگرفته شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، خط لوله CPC نفت میدان نفتی تنگیز قزاقستان را به زیرساخت صادرات در ساحل دریای سیاه منتقل می کند. عمده این نفت خام به روسیه، قزاقستان و غولهای نفتی بین المللی مانند شورون تعلق دارد. این سیستم شاهرگ نفت خام حیاتی برای قزاقستان است که دو سوم از صادرات نفت خام این کشور از طریق آن انجام می شود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا