برندهای خارجی

شکایت شورای یک شهر در انگلیس از برند اپل به دلیل اظهارات «تیم کوک»

پایگاه خبری توسعه برند،

قاضی دادگاهی در کالیفرنیا تقاضای شورای شهر نورفک برای شکایت دسته جمعی از اپل به دلیل مخفی کردن تقاضای اندک برای آیفون را تایید کرده است.

این قاضی پس از کارزار حقوقی طولانی درباره قابل قبول بودن شکایت مذکور، اجازه داد پرونده شورای شهر نورفک علیه اپل به شکایتی دسته جمعی تبدیل شود. به این ترتیب احتمالا موضع شاکی قدرتمندتر می شود و در صورتی که اپل در دادگاه محکوم شود، باید غرامت سنگین تری بپردازد.

شورای شهر نورفک از تیم کوک مدیر ارشداجرایی و لوکا مائستری مدیر ارشد مالی اپل شکایت کرده و ادعا می کند این دو مدیر ارشد درباره تقاضای اندک آیفون در چین در سال ۲۰۱۸ میلادی، سهامداران را گمراه کرده اند.

کوک در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی به سهامداران گفته بود هرچند اپل در بازارهای نوظهور با فشارهایی روبرو است اما چین در زمره این بازار نمی گنجد.

این گفته باعث راحتی خیال سهامداران شد زیرا چین یکی از بازارهای مهم اپل است. با این وجود در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی ( دو ماه بعد) ، اپل هشداری درباره سودآوری شرکت منتشر کرد و دلیل کاهش آن را ضعف تقاضا در چین اعلام کرد. این نخستین بار پس از ۲۰۰۲ میلادی تاکنون است که اپل پیش بینی فروش خود را کاهش داد. در نتیجه این پیش بینی و هشدار ارزش سهام شرکت ۸ درصد کاهش یافت.

شورای شهر نورفک که یک صندوق بازنشستگی ای با ارزش چند میلیارد پوند را اداره می کند، مدعی است ادعاهای پیشین کوک سهامداران را گمراه کرده و اپل در تمام مدت از کاهش فروش در چین مطلع بوده است.

این شورا در سال ۲۰۲۰ از اپل شکایت و ادعا کرد اظهارات تیم کوک خسارتی نزدیک به یک میلیون دلار به این صندوق بازنشستگی وارد کرده است.

اکنون که وضعیت این شکایت به دسته جمعی تغییر کرده، سهامداران دیگر اپل نیز می توانند به آن بپیوندند.

این درحالی است که اپل هرگونه خطایی را انکار می کند.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا