کسب و کار

نکاتی که باید درمورد ساندویچ پانل بدانید

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل محصولی است که از آن برای روکش کردن دیوار و سقف ساختمان استفاده می‌شود. هر پانل شامل یک هسته مواد عایق حرارتی است که هر دو طرف آن با ورقه فلزی پوشانده شده است. ساندویچ پانل جزو مواد سازه‌ای نیست بلکه روکش محسوب می‌شود. نیروی سازه توسط چهارچوب فولادی یا سایر فریم‌های حامل حمل می‌شود که ساندویچ پانل به آن وصل است.

انواع ساندویچ پانل بسته به عایق حرارتی که به عنوان هسته مرکزی آن به کار می‌رود، دسته‌بندی می‌شود. در حال حاضر، ساندویچ پانل با هسته مرکزی EPS )پلی استرین منبسط شونده(، پشم سنگ و پلی اورتان (PIR یا پلی ایزوسیانورات) موجود است.

این مواد از نظر میزان عایق بودن در برابر حرارت و صدا و واکنش‌پذیری نسبت به آتش و وزن با یکدیگر فرق دارند.

 اصلا چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

استفاده از ساندویچ پانل به چند دلیل توصیه می‌شود که بیشتر مربوط به هزینه مناسب آن است. البته هزینه مناسب تنها مزیت سندویچ پانل نسبت به مصالح دیگر نیست، بسته به نوع کاربرد در بسیاری از موارد ممکن است استفاده ساندویچ پانل مزایای بیشتری نسبت به مصالح سنتی و متداول داشته باشد. ما دو روش تیغه سازه‌ای یا وادار (چهارچوب با ساندویچ پانل) را با روش‌های قدیمی بر پایه بنایی را با هم مقایسه کردیم و دیدیم که ساندویچ پانل در سه مورد کلیدی برتری دارد:

 1. هزینه مستقیم

در هر دو روش، سطح مخارج و هزینه‌ها برای احداث ساختمان یکسان است. مقایسه در این زمینه شامل هزینه مصالح، نیروی کار و حمل و نقل می‌شود.

 1. زمان ساخت

در روش قدیمی بنایی، فرایند احداث ساختمان ۶ تا ۷ ماه طول می‌کشد. در حالی که زمان احداث همان ساختمان به روش جداگر سازه‌ای ۱ ماه است. زمان احداث در کسب و کار بسیار مهم است. هر چه ساختمان یا انبار زودتر برای مصرف آماده شود، زودتر به بازگشت سرمایه می‌رسیم.

در روش دوم، ساختمان بیشتر سر هم می‌شود تا احداث. یعنی قطعات نهایی و روکش به محل ساختمان آورده و مثل لگو سر هم می‌شود. به علاوه، دیگر لازم نیست منتظر خشک شدن پوسته بمانیم.

 1. فرایند احداث

در بعضی از قسمت‌های صنعت، رعایت ملزومات ساخت و ساز در پروژه ضروری است. تیغه سازه‌ای یک فرایند خشک به حساب می‌آید یعنی مصالح به آب نیاز ندارد. در روش خشک کافی است سازه را سر هم و روکش (در اینجا منظور از روکش همان ساندویچ پانل است) را با پیچ تنظیم کنیم.

بنایی سنتی روش خیس محسوب می‌شود یعنی باید برای چیدن آجر ملات، برای گچ‌کاری بتن یا برای گچ‌بری، گچ درست کنیم که همه به آب زیاد احتیاج دارد.

در بعضی از صنایع، مثل چوب یا دارو، سطح رطوبت باید تنظیم و کنترل شود که جلوی روش خیس را می‌گیرد.

ساندویچ پانلهزینه ساندویچ پانل چقدر است و کجا از همه ارزان‌تر است؟

هزینه خرید به ضخامت محصول و ماده‌ای که به عنوان عایق حرارتی به کار می‌رود بستگی دارد. استفاده از ساندویچ پانل با عایق EPS (پلی استرین منبسط شونده) از همه مناسب‌تر است اما پانل‌هایی مثل PIR (پلی ایزوسیانورات) که بیشتر در برابر حرارت مقاوم هستند، در بلندمدت عملکرد بهتری دارند.

هزینه ساندویچ پانل نازک با هسته EPS از ۵۵–۶۰ PLN/m2 شروع می‌شود. ضخامت محبوب‌ترین ساندویچ پانل با هسته PIR ، ۱۰۰ mm است و تقریبا ۸۰–۹۰ PLN/m2 هزینه دارد.

مشتری معمولا درمورد نرخ مالیات بر ارزش افزوده سوال می‌پرسد. این نرخ برای تمام مصالح ساختمانی، از جمله ساندویچ پانل،  در ایران ۹٪ است.

بهتر است ساندویچ پانل را مستقیما از تولیدی یا زنجیره توزیع سفارش دهید. شرکت آرمه فولاد آسیا تولید کننده انواع ساندویچ پانل در کشور، با بهره‌گیری از تجربه کارشناسان آماده ارائه خدمات مشاوره برای انتخاب مناسب ترین ساندویچ پانل با توجه به شرایط شما است. می‌توانید از کارشناسان آرمه فولاد آسیا بخواهید تا به محل ساخت و ساز بیایند و درمورد اینکه استفاده از چه روش و مصالحی بهتر است به شما کمک کنند. کارشناسان شرکت  با بررسی شرایط هزینه واقعی را به اطلاع شما می‌رساند. به غیر از این، می‌توانید در تمام مراحل از مزایای طراح یا مشاور فنی بهره مند شوید.

نصب ساندویچ پانل بر روی دیوار و سقف

 ساندویچ پانل بسیار آسان و سریع نصب می‌شود. تجربه نشان داده تقریبا ۸ ساعت طول می‌کشد تا یک تیم حرفه‌ای۶۰۰ m2  از ساندویچ پانل را نصب کند. این سرعت می‌تواند تحولی بزرگ در صنعت ساخت و ساز ایجاد کند، جرای سریع یعنی سازه ها در زمان کمتری برای مصرف آماده می‌شوند و زودتر به شوددهی می‌رسند.

مراحل نصب ساندویچ پانل روی دیوار و سقف به این صورت است:

 1. ارسال مصالح (شامل ساندویچ پانل، قاب فرعی (اشکال سرد) و اکسسوری (درزپوش، چفت، درزگیر و غیره)) به محل ساخت و ساز. آرمه فولاد آسیا تمام قطعات مورد نیاز برای تکمیل فرایند نصب را ارائه می‌دهد.
 2. مصالح با جرثقیل خالی می‌شود.
 3. قاب فرعی سر هم و با تیر سقف و پرلین نصب می‌شود.
 4. پوسته محافظ از پانل ساندویچ جدا می‌شود.
 5. با استفاده از چفت مناسب، ساندویچ پانل به قاب فرعی وصل می‌شود.
 6. لولا بین ساندویچ پانل محکم و درزپوش نصب می‌شود.

اکثر مشتری‌ها می‌پرسند که برای محکم کردن ساندویچ پانل چند میخ لازم است؟ تقریبا به ازای هر متر مربع باید ۱.۱ چفت بگذاریم. تعداد و فاصله واقعی به تصمیم مهندس طراح و یا تامین‌کننده مصالح بستگی دارد.

مهم نیست برای روکش کردن دیوار و سقف از چه مدل ساندویچ پانل استفاده کنید. روکش دیوار یا سقف بسته به نیازهای پروژه شامل موارد زیر است:

 • EPS (گزینه مقرون به صرفه)
 • پشم سنگ (مقاوم در برابر آتش)
 • PIR (بهترین عایق حرارتی)

در تمام سازه‌ها می‌توان از ساندویچ پانل استفاده کرد. با اینکه معمولا از ساندویچ پانل در صنعت استفاده می‌شود، بعضی از ساختمان‌های مسکونی هم از روش تیغه سازه‌ای و ساندویچ پانل بهره می‌برند. س

ساندویچ پانلبا توجه به اینکه مدت زمان نصب ساندویچ پانل کوتاه است و بخش زیادی را پوشش می‌دهد، بیشتر در موارد زیر به کار می‌رود:

 • انبار
 • هاب لجستیکی
 • ورزشگاه
 • سردخانه و فریزر
 • پاساژ
 • کارخانه
 • اداره

می‌توان ساندویچ پانل را با سایر مصالح سازه‌ای ترکیب کرد. از جمله گزینه‌های محبوب می‌توان به نصب پانل به عنوان روکش بیرونی دیوار خارجی پاساژ اشاره کرد که شامل ورقه‌های ضد آب و ضد حرارت (مثل PIR پلی ایزوسیانورات) می‌شود. در واقع می‌توانید در سازه های مختلف از ساندویچ پانل استفاده کنید، اما قبل از اقدامه بهتر است که کارشناسان شرکت آرم فولاد آسیا را به محل ساخت و ساز خود دعوت کنید و از مشاوره تخصصی آنان به رایگان استفاده کنید. محصولات آرمه فولاد آسیا تا کنون در پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، شما می‌توانید لیست براخی از پروژه‌های این شرکت را از سایت  https://iransandwichpanel.com/  مشاهده نمایید.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا