اقتصادی

وضعیت بازار بورس در سال گذشته

پایگاه خبری توسعه برند، بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی، بازار سرمایه در سال گذشته شرایط مناسبی داشت و شاخص کل بورس در اسفند ماه سال گذشته نسبت به بهمن ۱۴۰۱ و سال ۱۴۰۰ با رشد مناسبی مواجه شده است.

نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به اسفند ماه سال گذشته منتشر شد. بر اساس  اطلاعات موجود در این نشریه که درباره اطلاعات و آمارهای اقتصادی و مروری بر تحولات در بخش‌های پولی و بانکی، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه است.

در بخش بازار سرمایه، بانک مرکزی تحولات بورس در سال ۱۴۰۱را اینگونه تشریح می‌کند که شاخص کل «بورس اوراق بهادار تهران» و «فرابورس» در اسفند ماه سال گذشته به ترتیب با ۲۷.۹ و ۲۱.۷ درصد افزایش نسبت به ماه قبل و افزایش ۴۳.۴ درصدی و ۳۲.۷ درصدی نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ به ترتیب به ارقام یک میلیون ۹۶۰ هزار و ۴۵۷ و ۲۴ هزار و ۳۹۴ رسید.

طبق این گزارش، نوسان این دو شاخص در سال ۱۴۰۱ بسیار زیاد بوده به طوری که روند این دو شاخص در نیمه اول سال نزولی و در نیمه دوم سال صعودی بوده است. بازار سرمایه در سال ۱۴۰۱ تحت تأثیر مسائل مختلفی از قبیل منازعه بر سر نحوه عرضه خودرو، واردات خودروی دست دوم، قیمت خوراک، شرایط تورمی، مذاکرات هسته‌ای و بحران در روابط خارجی دولت قرار داشته است.

شاخص کل هم وزن بورس اوراق بهادار تهران که وزن یکسانی به تمامی صنایع (نمادها) می‌دهد در پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ با افزایش ۶۸ درصدی همراه شد. شایان ذکر است که بازدهی بالاتر شاخص هم وزن در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰  معادل ۶۸ درصد در مقایسه با بازدهی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در این سال ۴۳.۴ درصد نشان دهنده بهبود بازدهی صنایع کوچک در مقایسه با بازدهی صنایع بزرگ است.

ارزش بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس در پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ به ترتیب با افزایش ۳۳.۱ . ۳۳.۴ درصدی ارقام ۷۲۷۵۲ هزار میلیارد ریال و ۱۸۰۸۱.۱ هزار میلیارد ریال را ثبت کردند.

ارزش بازار بدهی بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس نیز در پایان سال ۱۴۰۱ به ترتیب با افزایش ۵۶.۳ . ۱۶.۴ درصدی نسبت به سال گذشته ارقام ۵۳۸.۳ هزار میلیارد ریال و ۴۳۹۹.۴ هزار میلیارد ریال را به خود اختصاص دادند.

مانده اوراق بدهی در بازار فرابورس به تفکیک ماهیت ناشر، دولتی شهرداری‌ها و شرکتی نشان دهنده آن است که در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ به ترتیب با رشد ۷.۳ درصدی، ۶۵.۳ درصدی و ۱۵۲.۲ درصدی مواجه بوده است. همچنین در سال ۱۴۰۱ اوراق دولتی شهرداری‌ها و شرکتی به ترتیب سهم ۷۰.۷ درصدی، ۲.۳ درصدی و ۲۷ درصدی  را از مانده اوراق بدهی (۶۵۵۰.۲ هزار میلیارد ریال) به خود اختصاص داده‌اند.

مجموع ارزش معاملات سهام در بازار بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایش ۱۳.۷ درصدی به ۱۰۰۶۲.۷ هزار میلیارد ریال رسید حجم معاملات سهام در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ نیز با رشد ۴۴.۲ درصدی به ۲۰۲۹.۶ میلیارد سهم رسید.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا