اقتصادی

قیمت نفت به زودی به ۱۲۰ دلار می رسد

پایگاه خبری توسعه برند، به نظر می رسد قیمت ۹۰ دلاری فعلی نفت در آینده نه چندان دور به ۱۲۰ دلار خواهد رسید که این امر عمدتا ناشی از کاهش ذخایر مازاد نفت و عرضه کم آن در بازار باشد.

نفت خام برنت دریای شمال این هفته برای اولین بار در سال‌های اخیر برای مدت کوتاهی به ۹۰ دلار در هر بشکه رسید. این جهش اخیر قیمت نفت به تنش در اطراف اوکراین نسبت داده شد، اما این گذراترین دلیل برای افزایش قیمت نفت است. به طوری که افزایش قیمت نفت دلایل مهمتری نیز دارد.

به همین دلیل باید گفت قیمت ۹۰ دلاری در هر بشکه نفت برنت ممکن است تنها آغاز افزایش قیمت باشد. اخیراً در مورد ظرفیت مازاد اوپک و چشم انداز نه چندان خوب آن گزارشهای زیادی نوشته شده است. این ظرفیت مازاد به دلایل متعددی رو به کاهش است، اما به نظر می‌رسد عمده ترین دلیل آن سرمایه گذاری کم است.

به طوری که جی پی مورگان اوایل این ماه هشدار داد که با کاهش ظرفیت تولید اضافی اوپک به ۴ درصد از کل ظرفیت تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، قیمت برنت ممکن است به ۱۲۵ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

آژانس بین المللی انرژی پا را فراتر گذاشته و هشدار داده است که ظرفیت مازاد اوپک ممکن است در نیمه دوم سال به نصف کاهش یابد و به تنها ۲.۶ میلیون بشکه در روز برسد. این آژانس سپس ادامه داد: اگر تقاضا به رشد شدید خود ادامه دهد یا عرضه کمتر شود، سطح پایین ذخایر نفت و کاهش ظرفیت اضافی به این معنی است که بازارهای نفت ممکن است تا سال ۲۰۲۲ پرنوسان باشند.

اما مسئله فقط اوپک نیست. بزرگترین تولیدکننده نفت غیر اوپک – و بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان – کمتر از آنچه می‌تواند تولید می‌کند. فشار سهامداران بر شرکت‌های بزرگ نفت عمومی در ایالات متحده افزایش یافته است، و همچنین اصرار بر این که شرکت‌ها به جای اکتشاف نفت و گاز بیشتر برای استخراج، بر بیشتر کردن تولید خود متمرکز شوند، افزایش یافته است. در نتیجه، ایالات متحده نفت کمتری را نسبت به گذشته تولید خواهد کرد.

در نتیجه، به نظر می‌رسد که زمینه برای افزایش قیمت نفت تا یک سال دیگر فراهم شود، که اتفاقاً همزمان با سال گرانی است زیرا بانک‌های مرکزی در واکنش به تورم سرسخت، سیاست‌های پولی سخت گیرانه خود را آغاز می‌کنند، بنابراین پیش بینی‌های آژانس بین المللی انرژی حاکی از افزایش تقاضای نفت در سراسر جهان است.

تحلیلگران معتقدند: بازار نفت به سمت کاهش ذخایر، ظرفیت مازاد کم و سرمایه گذاری اندک در حال حرکت است. در این شرایط، ۹۰ دلار برای هر بشکه برنت ممکن است تازه شروع کار باشد.

در واقع، به نظر می‌رسد که قیمت نفت برنت دریای شمال تا تابستان به ۱۰۰ دلار خواهد رسید، زیرا هزینه‌های سرسام آور نیز به لطف روند تورم و کمبود نیروی کار، حداقل در ایالت‌های آمریکا در حال افزایش است. با این حال بزرگترین محرک قیمت‌ها تقاضای عمومی نفت در سراسر جهان به قوت خود باقی مانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اذعان کرد که تقاضای عمومی نفت بیشتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت در آخرین گزارش بازار نفت ثابت شده است.

بیشتر بخوانید:

شرایط نفتی ایران به قبل از تحریم‌ها بازمی‌گردد؟

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی تقاضای نفت در سال ۲۰۲۲ خود را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد به همین دلیل تقاضای نفت نه تنها به سطح قبل از همه‌گیری باز می‌گردد، بلکه از آن فراتر می‌رود و تا پایان سال به ۹۹.۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد. در چنین شرایطی، قیمت‌های بالاتر برای نفت کاملاً قطعی است.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا