برندهای ایرانی

ضرورت توجه بیشتر به صادرات برند فرش دستباف اردبیل

پایگاه خبری توسعه برند، سالانه ۹۰ هزار متر مربع فرش دستباف در استان اردبیل تولید می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل به تولید ۹۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان اشاره کرد و گفت: تلاش بر این است تا گمرکات اردبیل به بلوک صادراتی فرش مجهز شود.

رامین صادقی اظهار کرد: رایزنی‌ها برای تأمین تجهیزات مورد نیاز و ارزیاب نهایی در گمرکات در حال فراهم شدن است تا صادرکنندگان فرش به جای صادرات از استان‌های دیگر از گمرکات استان اردبیل صادرات فرش و صنایع دستی را انجام دهند.

وی هنر صنعت فرش را هنر صنعتی با اصالت در استان با قدمت طولانی دانست و افزود: در حال حاضر ۴۴ هزار نفر در این استان بافنده فرش هستند و از طریق این هنر ـ صنعت کسب درآمد می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل بیان کرد: از این تعداد تنها ۷ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند، اما تلاش بر این است تا با اقدامی مؤثر با هماهنگی بیمه تأمین اجتماعی و بیمه روستایی و عشایری، پوشش بیمه‌ای جامعه بافنده مورد توجه قرار گیرد.

برند فرش دستباف

صادقی با اشاره به تولید ۹۰ هزار متر مربع فرش در طول سال به همت بافندگان فرش دستباف تصریح کرد: رونق تولید فرش دستباف در حقیقت توسعه اشتغال را به همراه دارد و بیش از هر زمان دیگر می‌تواند توانمندی اقتصادی استان را ارتقاء دهد.

وی به مشکلات بافندگان فرش اعم از عدم پوشش بیمه، نبود مسکن و درآمد کافی اشاره کرد و گفت: در حل این مشکلات گام‌های جدی با کمک اتحادیه‌ها برداشته شده و سعی بر این است تا در یک روند رو به جلو بتوان اقدام مؤثری را در پشتیبانی از بافندگان فرش انجام داد.

برند فرش دستباف

صادقی به ثبت جهانی ۱۵ طرح فرش دستباف استان اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: ریزماهی، بیجار، کله قوچی و طرح‌های معروف دیگر برند شهر اردبیل محسوب می‌شوند که حتی آوازه جهانی و بین‌المللی پیدا کرده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ضرورت برندسازی فرش اردبیل را به همراه احیای جایگاه فرش این استان در سطح ملی و بین‌المللی یادآور شد و گفت: در کنار راه‌اندازی بلوک تخصصی صادراتی فرش در گمرک استان، تلاشمان بر این است تا فرش دستباف این استان در داخل نیز مشتریان خود را پیدا کند.

منبع: صداوسیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا