اقتصادی

افزایش قیمت نفت همچنان ادامه دارد

پایگاه خبری توسعه برند، قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی، در پی افزایش قیمت دیزل آمریکا، کاهش تعداد دکل‌های حفاری و آتش سوزی در یک پالایشگاه در لوئیزیانا، حدود یک درصد صعود کرد و به بالاترین حد یک هفته اخیر رسید.

بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۱۲ سنت معادل ۱.۳ درصد افزایش یافت و در ۸۴ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۸ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۷۹ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات دیزل حدود پنج درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان هفت ماه اخیر صعود کرد. فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه «پرایس فیوچرز» در این باره گفت: مسئله اصلی، نگرانی نسبت به قیمت دیزل و نگرانی نسبت به کمبود دیزل در زمان آغاز تعمیرات پالایشگاه‌ها، بود. قیمت نفت همچنین در پی آتش‌سوزی در پالایشگاهی در لوئیزیانا و کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا، حمایت شدند.

آمار اقتصادی ضعیف و دلار قوی‌تر، رشد قیمت نفت را محدود کرد. نفت برنت برای کل هفته، کمتر از یک درصد کاهش و وست تگزاس اینترمدیت، حدود دو درصد کاهش ثبت کرد که دومین کاهش هفتگی متوالی هر دو شاخص بود.

آتش‌سوزی در یک مخزن عظیم نفتا بعدازظهر روز جمعه در پالایشگاه شرکت ماراتون پترولیوم با ظرفیت تولید ۵۹۶ هزار بشکه در روز واقع در گری‌ویل لوئیزیانا مهار شد.

شرکت بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا در اوت، برای نهمین ماه متوالی کاهش پیدا کرد.

قیمت نفت با وجود اخباری اقتصادی نامطلوب از آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپاست و صعود ارزش دلار آمریکا به بالاترین حد ۱۱ هفته اخیر، افزایش پیدا کرد.

دلار پس از آن افزایش یافت که جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، اعلام کرد افزایش نرخ‌های بهره ممکن است برای مدت طولانی‌تری برای مبارزه با تورم، ضروری باشد. نرخ‌های بهره بالاتر می‌تواند رشد اقتصادی را آهسته کرده و تقاضا برای نفت را کاهش دهد.

دلار قوی‌تر، با گران‌تر کردن نفت برای دارندگان ارزهای دیگر، تقاضا برای آن را کاهش می‌دهد. در این بین، با بدتر شدن انتظارات کوتاه مدت و بلندمدت، اعتماد مصرفی آمریکا در اوت، اندکی کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران بانک مورگان استنلی انتظار دارند قیمت نفت در حدود ۸۰ دلار در هر بشکه، پشتیبانی شود زیرا بازار نفت تا پایان امسال احتمالا در وضعیت کمبود عرضه باقی می‌ماند و در اوایل سال ۲۰۲۴، اندکی مازاد عرضه پیدا می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا