یادداشت اقتصادی

رشد فناوری اطلاعات مبتنی بر وجود زیرساخت‌هاست

پایگاه خبری توسعه برند، مظاهر مرجانی، رئیس کمیسیون نرم‌افزارهای فروشگاهی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به بهانه برگزاری رویداد ملی روز فناوری اطلاعات در یادداشتی بر نقش شرکت‌های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این یادداشت آمده است: «آمارها نشان می‌دهند که در دهه گذشته، پیشران توسعه همه کشورها «فناوری اطلاعات» بوده و هر کشوری امروز در گسترش این حوزه موفق بوده، سهم قابل قبولی از اقتصاد جهانی را به دست آورده است. با توجه به چشم‌انداز‌هایی که وجود دارد، هر چه جلوتر برویم، این نقش پررنگ‌تر خواهد شد. در این زمینه شاهد هستیم که هر سال یک پدیده جالب توجه در حوزه فناوری اطلاعات رخ داده است. در سال گذشته موضوع متاورس را داشتیم و امروز با پدیده‌ای به نام هوش مصنوعی رو برو شده‌ایم. به عبارت دیگر، دایره فناوری اطلاعات هر روز دارد در زندگی تک تک مردم گسترده‌تر می‌شود.

اما در ایران چه میزان توانسته‌ایم از فناوری اطلاعات استفاده کنیم و این حوزه چه اهمیت و جایگاهی برای ما دارد؟ با توجه به شرایط و حداقل‌ امکاناتی که در کشور وجود داشته، می‌توان توسعه فناوری اطلاعات در ایران را خوب ارزیابی کرد. در ایران دولت هیچوقت سهمی در این حوزه نداشته و این بیشتر شرکت‌های خصوصی هستند که توانسته‌اند فضای فناوری اطلاعات را رشد دهند. هر چند این رشد با کشورهای خارجی قابل مقایسه نیست، چون فناوری اطلاعات و توسعه آن مبتنی بر زیرساخت‌هایی مانند شبکه ارتباط، اینترنت و … است.

این به این معناست که اگر در کشوری اینترنت خوبی نداشته باشیم، خیلی از موارد، قابلیت توسعه پیدا نمی‌کنند. اینجاست که نقش دولت و سرمایه‌گذاری آن اهمیت پیدا می‌کند. در واقع دولت خود یکی از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان حوزه فناوری اطلاعات به خصوص در حوزه نرم افزار به حساب می‌آید و اگر بودجه خوبی برای حوزه نرم افزار هزینه نکند، قطعا نمی‌تواند خروجی خوبی داشته باشد. متاسفانه در ایران دولت در این سال‌ها بیش از آنکه بخواهد کمکی به حوزه فناوری اطلاعات کند برای آن مانع ایجاد کرده است. نتیجه چنین شرایطی در بخش‌های مختلف از جمله منابع انسانی، اثرات منفی برجای می‌گذارد.

در حال حاضر صنعتی که بیشترین ورودی و درخواست منابع انسانی را در جهان دارند، همین حوزه فناوری اطلاعات است و همه دنیا در حال جذب نیروهای این حوزه هستند، اما در ایران متاسفانه ما با افزایش مهاجرت افراد متخصص فناوری مواجه‌ایم. این اتفاق با توجه به نیازی که کسب‌وکارها به نیروی کار متخصص دارند، باعث ایجاد یک چالش جدی در این حوزه شده است».

منبع: روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا