برندهای ایرانی

عروسک‌های تاجمیر با برند «دو توک» خرید و فروش می‌شوند

پایگاه خبری توسعه برند، عروسک‌های خراسان جنوبی در سال ۹۳ به شماره ثبت ۱۰۶۳ ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور شد که یک اتفاق مهم به ویژه برای روستای تاجمیر شد. عروسک‌های تاجمیر به واسطه دکمه‌ای که در صورت داشتند (معروف به دوتوک تاجمیر) از همه عروسک‌های در منطقه، متمایز و با ثبت ملی در موزه سعدآباد نیز رونمایی شد.

بعد از احیای عروسک‌های تاجمیر، توسط شرکت تعاونی الغدیر جریان خرید و فروش این عروسک‌ها و برند تجاری عروسک «دو توک» انجام شد. بعد از ثبت ملی عروسک‌ها در فهرست میراث ناملموس ملی و ثبت برند عروسک «دو توک» پیشنهاد راه اندازی موزه عروسک‌ها را به اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی داده شد.

در حال حاضر موزه تنها منحصر به «دوتوک تاجمیر» نیست و اکنون نزدیک ۳۰۰ عروسک در چهار سالن موزه عروسک‌های بیرجند نگهداری می‌شود.در سالن اول عروسک‌های روستاهای خراسان جنوبی از جمله عروسک‌های روستاهای ماخونیک و چنشت و شهر مود و در سالن دوم بحث مردم شناسی روستای تاجمیر با استفاده از عروسک‌های این منطقه وجود دارد.

با توجه به اینکه روستای تاجمیر اولین روستای عروسک ساز ایران است در این سالن با آداب و رسوم مردم این روستا از جمله مراسم عروسی و عزا و بازی‌های بومی- محلی و … آشنا می‌شویم که جذابیت مخصوص به خود را دارد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا