یادداشت اقتصادی

روزنه‌های کوچک امیدواری برای بنگاه های کوچک و متوسط

یادداشتی از رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران

پایگاه خبری توسعه برند، علی نقیب، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، در یادداشتی با اشاره به موضوع امضای تفاهم‌نامه میان اتاق ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط از نقش مهم بنگاه‌های کوچک و متوسط در رشد و توسعه اقتصادی نوشت.

برای چندین دهه امتیاز اقتصادهای توسعه‌یافته و پیشرو جهانی، ناشی از ایجاد، برپایی و فعال نگهداشتن شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بود و این باور وجود داشت که هرچه شرکت‌ها بزرگتر باشند، اقتصاد پویاتر و قدرتمندتر خواهد بود. بر همین اساس در دهه‌های گذشته شرکت‌های بزرگ چندملیتی در اقتصادهای برتر جهانی شکل گرفت ولی تحولات دو دهه اخیر و فشارهای جمعیتی برای ایجاد اشتغال، تغییرات لحظه‌ای تکنولوژی‌های صنعتی و تولیدی، پیچیده‌تر شدن فرآیندهای مدیریتی و تصمیم‌گیری باعث به‌وجود آمدن تغییرات اساسی در ساختار این شرکت‌های عظیم شده است.

امروزه تشکیل، راه‌اندازی، توسعه و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) در بسیاری از کشورهای به ویژه کشورهای توسعه‌یافته به عنوان یک رویکرد راهبردی محسوب ‌می‌شود. این بنگاه‌ها به علت ویژگی‌های خاص خود، دارای کارکردهای منحصر به فردی هستند که از آن جمله می‌توان به توان اشتغال‌زایی بالا، توزیع همگن ثروت در جامعه، توسعه و بهبود شرایط در مناطق کمتر بهره‌مند و حاشیه‌ای، افزایش تولید ناخالص داخلی، ایجاد ارزش افزوده بالا در محصولات تولیدی، به‌کارگیری نوآوری و خلاقیت در فرایندهای تولیدی، انعطاف‌پذیری بالا در مقابل تغییرات روزافزون محیطی و تکنولوژیکی، تأمین کالاهای ضروری مورد نیاز مردم، عدم ایجاد تبعات منفی در سطح صنعت و جامعه در صورت توقف فعالیت و ورشکستگی، تربیت نیروی انسانی ماهر و باتجربه مورد نیاز صنایع و بنگاه‌های بزرگ و…. اشاره کرد.

با توجه به مزیت‌ها و ظرفیت‌های بالای این بنگاه‌ها و وضعیت کنونی شاخص‌های اقتصادی کشور، به‌ویژه در حوزه‌های اشتغال‌زایی و افزایش تولید ناخالص داخلی، حمایت‌های عملیاتی و منطقی دولت سیزدهم از بنگاه‌های کوچک و متوسط در حوزه‌های تامین مالی، تسهیل امور مرتبط با موارد مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی و به عبارتی تسهیل محیط کسب و کار این بنگاهها، امری ضروری و حیاتی ‌می‌نماید.

امضا تفاهم‌نامه مشارکت برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط و دعوت از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران توسط یک سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت صمت که متولی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در خصوص صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور است را باید به فال نیک گرفت و در راستای اجرایی شدن مفاد این تفاهم‌نامه گام‌های محکم و استواری برداشت.

این تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با موضوع توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط و اجرای پروژه توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی ایران (ISPX) به امضا رسید و با توجه به شعارهای انتخاباتی رئیس دولت سیزدهم در کوران رقابت‌های انتخاباتی و برنامه‌های اقتصادی ارائه شده توسط این دولت از یک سو و همچنین برنامه‌های وزیر صنعت و معدن و تجارت در خصوص توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) از سوی دیگر، می‌تواند روزنه امیدی برای فعالان اقتصادی باشد.

منبع: اتاق بازرگانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا