کسب و کار

فروش متاسیلیکات سدیم و مصارف عمده‌ی آن

ویژگی های متاسیلیکات سدیم:

متاسیلیکات سدیم یک نمک معدنی با فرمول Na۲SiO۳ است که ترکیبی از دی اکسید سیلیسیوم و کربنات سدیم می باشد. این نمک؛ خاصیت قلیایی دارد و با مواد اسیدی به شدت واکنش می دهد. به علت خاصیت قلیایی کنندگی زیادی که دارد از آن به عنوان بافر استفاده های زیادی می شود.

متا سیلیکات سدیم به شکل بلورهای سفید رنگ بوده و در آب نیز به خوبی حل می شود. اما در حلال های آلی مانند الکل، اسیدها و همچنین محلول هایی که حاوی نمک باشند حل نمی شود. در ضمن این نمک معدنی شدیدا جاذب رطوبت است و معمولا به صورت آبدار (متا سیلیکات ۵ آبه) یافت می شود. البته نوع خشک و بدون آب آن نیز وجود دارد.

با توجه به اینکه متا سیلیکات سدیم کاربردها و خواص ویژه ای دارد؛ خرید متاسیلیکات سدیم و مصرف آن در صنعت بسیار زیاد است. از این نمک در اکثر صنایع از جمله تولید انواع  شوینده ها، صنعت سیمان و بتن، تولید سیلیکاژل، تصفیه آب و… استفاده می شود.

روش های تولید متاسیلیکات سدیم:

متا سیلیکات سدیم را به دو روش می توان تهیه کرد. در روش اول سیلیس را در دماهای بالا ذوب می کنند و با خاکستر سودا ترکیب می کنند. درصد این ترکیب خیلی اهمیت دارد و باید به نسبت کاملا برابر انجام شود. زیرا در غیر این صورت متا سیلیکات حاصل نامحلول خواهد بود. با این روش سه نوع محصول متا سیلیکات سدیم خشک، ۵ آبه و ۹ آبه به دست می آید. ناگفته نماند این سه محصول به صورت کریستال های شیشه ای هستند و هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. در زمان فروش متاسیلیکات سدیم باید موارد مصرف و نوع کاربرد آنها به طور کامل اطلاع رسانی شود.

در روش دوم تولید متا سیلیکات سدیم؛ سیلیس را با محلول غلیظ هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) وارد واکنش می کنند. البته این واکنش در دما و فشار بالا انجام می شود. این روش که به روش خشک معروف است متداول تر از روش اول (روش تر) می باشد.

عمده ترین کاربردها و دلایل خرید متاسیلیکات سدیم

یکی از عمده ترین کاربردهای متاسیلیکات سدیم در تولید مواد شوینده می باشد. زیرا این نمک سختی آب را کاهش می دهد. در نتیجه باعث می شود شوینده ها در آب های سخت نیز به خوبی کف کنند و از قدرت پاک کنندگی بالایی برخوردار باشند.

به همین دلیل بیشترین میزان فروش متاسیلیکات سدیم مربوط به صنایع شوینده می باشد. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده فروش متا سیلیکات سدیم به صنایع شوینده و پاک کننده زیاد باشد؛ قدرت چربی زدایی آن است. این ماده به عنوان یک چربی زدا عملکرد بسیار خوبی دارد و باعث از بین رفتن و تجزیه اسیدهای چرب، روغن و گریس می شود.

میزان فروش متاسیلیکات سدیم و مصرف آن در صنایع دیگری مانند تولید سیلیکاژل نیز زیاد است. در واقع از ترکیب و واکنش میان متاسیلیکات سدیم و اسید؛ سیلیکاژل تولید می شود.

متاسیلیکات سدیم
استفاده از متا سیلیکات سدیم در صنایع شوینده و صابون سازی
متاسیلیکات سدیم
استفاده از متا سیلیکات سدیم در صنایع شوینده و صابون سازی

هشدارها و  اطلاعات ایمنی:

همان‌طور که گفته شد این ماده قلیایی است و از خاصیت خورندگی بالایی برخوردار می‌باشد. بنابراین نباید با پوست تماس داشته باشد. از این رو در زمان مصرف و کار با آن باید دقت کافی به عمل آید و حتما از روپوش مخصوص، دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده شود.

در صورتی که این ماده وارد چشم شود؛ در موارد خفیف موجب قرمزی، تحریک و سوزش چشم شده و در موارد شدیدتر به چشم آسیب می زند. در صورت تماس متا سیلیکات سدیم با پوست یا چشم؛ باید محل تماس را با آب به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داده و سپس آن را خشک کرد. چنانچه آسیب وارده شدید باشد حتما باید به پزشک مراجعه شود.

بلعیدن آن نیز عوارضی و مشکلات شدید گوارشی به همراه دارد. از جمله این عوارض می توان درد و سوزش معده، تهوع، آسیب به مری و… را نام برد. در اینچنین شرایطی فقط باید دهان را شسته و از خوردن هرگونه مایعات خودداری شود. زیرا به علت خورنده بودن؛ باعث تشدید آسیب می‌شود.

تنفس این ماده نیز خطرناک است و باعث مسمومیت فرد می‌شود و باید فرد مصدوم به هوای آزاد منتقل شود و یا از اکسیژن استفاده کند.

اطلاعات ایمنی و هشدارهای لازم برای کار با این نمک معدنی به صورت برگه و یا چاپ شده بر روی بسته‌بندی آن وجود دارد. در زمان فروش متاسیلیکات سدیم باید حتما به تمام این موارد دقت شود.

در زمان فروش متاسیلیکات سدیم فروشنده باید اطلاعات را به طور کامل به خریدار اعلام نماید.

شرکت سیلیکات گستر اصفهان یکی از شرکت‌های تولیدی معتبر است که با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه تولید و فروش متاسیلیکات سدیم فعالیت می­کند. این شرکت با برخورداری از دانش و تجربه کارشناسان خود می‌تواند در زمنیه فروش، مصرف و ویژگی‌های این محصول راهگشا باشد.

https://silicategostar.com/

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا