اقتصادی

اقدامات وسیع برای توسعه صادرات فرش دست‌بافت

پایگاه خبری توسعه برند، رئیس مرکز ملی فرش ایران: برای فروش و توسعه صادرات فرش دست‌بافت اقدامات بسیار گسترده‌ای در این دولت صورت گرفته است.

رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران، در حاشیه افتتاح نمایشگاه فرش دست‌بافت ایران بیان داشت: نمایشگاه‎‌های متعددی با حضور رؤسای‌ جمهور کشورهای مختلف برگزار شد که منجر به توسعه صادرات فر دست‌بافت و درنهایت برگزاری نمایشگاه فرش دست‌بافت در کشورهای دیگر شد.

علی رغم شنیده‌ها، ما در صنعت فرش دست‌بافت شاهد رشد صادرات بودیم

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: برای حمایت از تولیدکننده و صادرکننده، کاهش پایه صادراتی را داشتیم که از سال هزار و سیصد و نود و نه کاهش پیدا کرد.

برای مثال، هر مترمربع فرش دست‌بافت ابریشم قم قبلاً دوهزار دلار در هر متر اظهار می‌شد. الان نهصد دلار اظهار می‌شود؛ یعنی شصت درصد کاهش. اگر بخواهیم این قیمت را ضرب در قیمت پایه صادراتی قبل کنیم، تورم را هم درنظر بگیریم، متوجه می‌شویم قیمت خیلی بیشتر است؛ در‌نتیجه صادرات ما در سال گذشته پنجاه میلیون دلار نیست؛ بلکه بیش از چهارصد میلیون دلار است.

مشکلات عمده در صنعت فرش دست‌بافت

رافع در ادامه از مشکلان در صنعت فرش دست‌بافت گفت: بزرگ‌ترین مشکل مسئله تحریم است و تعلیق کارت‌های بازرگانی به دلیل تغییرات در قوانین است.

به‌زودی با گواهی اصالت از فروش فرش دست‌بافت به نام دیگر کشورها جلوگیری می شود

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان داشت، امیدوار هستیم با دادن شناسنامه و گواهی اصالت، دیگر شاهد این نباشیم که فرش چینی و هندی به نام فرش ایرانی فروخته شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا