برندهای ایرانی

احیای کارخانه مخابرات راه‌دور ایران/ شیراز

پایگاه خبری توسعه برند، احیای کارخانه مخابرات راه‌دور ایران در آستانه ۵۰ سالگی این واحد تولیدی در سفر رییس‌جمهور به فارس در اولویت کار متولیان امر قرار گرفت؛ اقدامی که افزون بر حل مشکل کارگران، ظرفیت بزرگی را به صنایع مخابراتی کشور می‌افزاید.

همزمان با دومین سفر رئیس جمهور و هیات دولت روز خوبی برای آنها بود؛ پس از ۱۷ سال انتظار، بارقه‌های امید در دل‌هایشان جان تازه گرفت؛ در طول این سال‌ها برای دریافت مطالباتشان به هر دَری زده‌ بودند اما تلاش آنها بی‌نتیجه مانده و کورسوی امیدشان در هزارتوی مشکلات رو به خاموشی رفته بود.

مشکلات کارگران کارخانه آی‌تی‌آی چیست؟

از یک طرف تعطیلی کارخانه موجبات بیکاری آنها را فراهم کرده بود و از طرفی هنوز نتوانستند حق و حقوق‌شان را به صورت کامل دریافت کنند؛ برخی از آنها بازنشسته شده‌اند و دیگر توان کار کردن ندارند، برخی هم بدون اینکه به مطالبات خود دست یابند در طول این مدت دار فانی را وداع گفتند.

امروز اما شور تازه‌ای در محل کار آنها بر پاشده بود.

سفر رییس‌جمهور و هیأت دولت به فارس بهانه‌ای شد تا آنها بتوانند فرصت تازه‌ای برای چاره‌جویی از مشکلات و دغدغه‌هایشان پیدا کنند.

در واقع حدود ۱۷ سال پیش چرخ کارخانه‌ای که در آن کار می‌کردند از حرکت باز ایستاد و زندگی اکثر آنها را دستخوش اتفاقات ناخوشایندی کرد؛ کارخانه‌ای تحت عنوان«کارخانه مخابرات از راه دور ایران» که تا پیش از این به عنوان یک بِرند و قطب الکترونیک و فناوری شناخته می‌شد و نقش مهمی در رونق اقتصادی استان و اشتغال‌زایی داشت اما پس از مدتی روند فعالیت در آن متوقف شد.

در حال حاضر بیش از هزار و۳۰۰نفر از بازنشستگان کارخانه مخابرات راه دور شیراز بدون دریافت هیچ مطالبه‌ای در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی و به دنبال تسویه حساب و دریافت حقوق معوقه خود هستند.

هاشم شمشیری رییس کانون بازنشستگان شرکت صنایع مخابراتی راه‌دور ایران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: افرادی که از سال ۱۳۸۵بازنشسته شده‌اند مطالبات بسیاری دارند که هنوز پرداخت نشده است.

به گفته شمشیری حدود هزار و ۳۰۰نفر از بازنشستگان این کارخانه هنوز موفق به دریافت مطالبات خود نشده‌اند.

او با گلایه گفت: حدود ۱۷سال است که به دنبال مطالباتمان هستیم؛ در طول این مدت ۱۲۳نفر از این بازنشستگان فوت کردند و به مطالبات خود نرسیدند اما ما هنوز ناامید نشده‌ایم و بی‌صبرانه منتظر احیای این کارخانه و پرداخت مطالباتمان هستیم.

شمشیری مطالبات کارگران بازنشسته این کارخانه را با احتساب خسارت تأخیر،حدود ۵۷۵میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این کارخانه همزمان با سفر رییس قوه قضاییه حدود ۲یا سه ماه است که فعال شده، البته باید مطالبات کارگران بازنشسته پرداخت شود تا زمینه احیای کارخانه هم فراهم شود.

وی با ابراز خرسندی از وضعیت کنونی کارخانه گفت: در حال حاضر روزنه‌ای برای احیای دوباره کارخانه و حل مشکلات کارگران آن باز شده و امیدواریم با آغاز فعالیت‌های این واحد تولیدی شاهد حل این معضلات باشیم.

شمشیری که این گشایش را مرهون اهتمام استاندار فارس می‌داند ابراز کرد: جا دارد از استاندار فارس هم که از زمان شروع مسئولیتشان در استان فارس پیگیری‌های بسیاری برای حل مشکلات این کارخانه انجام دادند تشکر و قدردانی ویژه‌ای داشته باشم.

عزم استانداری فارس برای احیای کارخانه

استاندار فعلی فارس هفتمین استانداری است که برای حل مشکلات کارگران این کارخانه لباس همت به تن کرده است.

محمد هادی ایمانیه در همان ابتدای فعالیت‌های دولت سیزدهم و در چهار ماه نخستی که از شروع مسئولیتش در استانداری می‌گذشت، جلسات متعددی برای حل مشکلات این کارخانه برگزار کرد و نخستین گام او برای احیای این واحد تولیدی با سابقه، حل مشکل کارگری و پرداخت حقوق معوقه بازنشستگان بود.

 

و اما ماجرا از کجا شروع شد؟

کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI) از قدیمی‌ترین واحدهای صنعتی شیراز محسوب می‌شد که پس از ۳۵سال فعالیت دچار رکود و ورشکستگی شد و حالا ۱۷ سال است که چراغ این کارخانه به خاموشی گراییده است.

این کارخانه از سال ۱۳۵۳ تولید تجهیزات و زیرساخت‌های مخابراتی کشور را آغاز کرد و در نهایت سال ۱۳۸۲ در فرآیند خصوصی سازی قرار گرفت؛ این فرآیند یکسال بعد به سرانجام رسید اما این کارخانه راهبردی رفته رفته دچار سوء مدیریت، بدهی‌های کلان و در نتیجه رکود و ورشکستگی شد و سال ۸۸ با تصمیم دولت دهم به هیات حمایت سپرده شود.

اما در ۱۲ سال پس از آن اقدامی ارزنده برای احیای این واحد تولیدی که توان اسمی اشتغال آفرینی برای بیش از ۲ هزار نیرو را داشت انجام نشد و کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI) در خاموشی و رکود کامل روزگار گذراند.

رویکرد دولت سیزدهم

با آغاز دولت سیزدهم احیای واحدهای تولیدی راکد به طور جدی در دستورکار قرار گرفت و رویکرد محوری دولت مردمی و ایران قوی، بار دیگر احیای کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI) را به صدر اخبار آورد.

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس ۱۵ مردادماه ۱۴۰۱ در جلسه بررسی وضعیت واحدهای راکد استان در شیراز نخستین بار اعلام کرد که قرار شده این کارخانه در قالب مزایده به سرمایه‌گذار جدید واگذار شود تا مطالبات کارگران و سایر مطالبات پرداخت و سپس نسبت به راه‌اندازی مجدد آن اقدام شود.

دادستان کل کشور ۱۷شهریورماه ۱۴۰۱ به شیراز آمد تا چند موضوع را بررسی و رسیدگی کند، مساله تعطیلی کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران یکی از این موضوعات بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری که معتقد بود تعطیلی کارخانه مخابرات راه دور ایران جز زیان طرفین و افزایش مطالبات نتیجه دیگری نداشته، تأکید کرد که باید راهکارهای حقوقی، اجرایی و مالی برای احیای کارخانه پیش بینی شود و البته هر تصمیمی در این خصوص باید منافع اعضا از جمله کارگران، طلبکاران، سرمایه گذاران و سهامداران خُرد و کلان و مصلحت جامعه را مدنظر قرار دهد.

دادستان کل کشور در بررسی وضعیت این کارخانه اعلام کرد که پیش شرط هر اقدام عملی درباره کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران باید احیا و بقای ماهیت تولیدی آن باشد و در این مسیر اهلیت و صلاحیت خریدار و برنامه زمانبندی برای احیا تحت نظارت دستگاه قضایی و اداره کل بازرسی استان باید محور تصمیم‌گیری برای واگذاری این کارخانه باشد.

برگزاری مزایده و تصمیم برای واگذاری

یکبار مزایده این کارخانه فراخوان و پیشنهادها دریافت شد اما به دلیل آنچه که ” برگزاری مزایده به شکل یکجا و نه جداگانه” این مزایده ابطال شد.

بار دیگر خردادماه امسال بود که معاون وقت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس از برنامه‌ریزی‌های برای واگذاری کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI) در قالب مزایده خبر داد و هدف اصلی و نهایی از این کار را غیر از پرداخت حقوق ذی نفعان و حفظ کاربری صنعتی این کارخانه عنوان کرد.

معاون استاندار از دادگستری استان فارس خواست تا مبلغ بدهی به کارگران و بازنشستگان دارای احکام قضایی را احصا و نتیجه را برای تسویه به استانداری اعلام کند تا در این مزایده لحاظ شود.

او درباره شرایط مزایده هم گفت: ملاک بررسی درخواست های خرید اهلیت فنی و توان مالی خریدار است و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران یکی از متقاضیانی است که از دانش فنی و نیروی متخصص لازم برخوردار است، اما باید شرایطی فراهم شود تا علاوه بر این شرکت، دیگر خریداران دارای اهلیت نیز بتوانند در این مزایده شرکت کنند.

وی دورنمای این اقدام را تعیین تکلیف کارخانه ITI دانست تا بتواند به جایگاه برجسته‌ای که به ویژه در ابتدای دهه ۸۰ داشت، بازگردد، به اشتغالزایی برسد و نیازهای صنعت مخابراتی کشور را تامین کند.

دستور مستقیم رئیس جمهور برای حل مشکلات کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران

رئیس جمهور که پیشتر نیز نشان داده است که احیای تولید و صنایع تولیدی راکد را در اولویت کاری خود قرار داده، با حضور معاون اجرایی و رییس دفتر خود و وزیر صمت، رییس کل بانک مرکزی و معاون وزیر اقتصاد و معاون بانک مرکزی برای حل مشکلات ۶ واحد صنعتی بزرگ کشور با مسئولان آنها به گفت‌وگو نشست.

یکی از این واحدهای راکد کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران بود که برای بحث و بررسی درباره آن استاندار فارس به پاستور رفته بود و آخرین وضعیت این کارخانه راکد را به طور دقیق تشریح کرد و بحث و بررسی درباره چگونگی پرداخت بدهی‌های باقیمانده کارگران و راهکارهای احیای آن مطرح شد.

کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران (ITI) که نزدیک به ۱۴ سال سوءمدیریت آن را گرفتار مشکلات کرد و عدم نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و بدهی آن را به تعطیلی کشاند حالا در انتظار سرمایه‌گذار برای احیای مجدد است.

برای رفع مشکلات این کارخانه هفته‌ای یک جلسه در سطوح اداره کل اقتصادی، معاونت هماهنگی اقتصادی استانداری فارس، بانک‌ها، بخش خصوصی و دیگر دستگاه های متولی بخش صنعت و اقتصادی استان برگزار شد.

به گفته متولیان امر در صورت احیای این واحد صنعتی بزرگ امکان بازگشت دستکم یک‌هزار و ۳۰۰نفر به طور مستقیم به چرخه اشتغال فراهم و ظرفیت گسترده در صنایع مخابرات از راه دور ایران نیز احیا می‌شود.

در پایان بحث و بررسی‌ها درباره این کارخانه ۵۰ ساله، آیت الله رئیسی برای حل مشکلات مطرح و راه‌حل‌های ارائه شده، دستورات لازم را صادر و مسئولان مربوطه را به پیگیری و رفع مشکلات تا دستیابی به نتیجه نهایی مکلف کرد.

رئیس‌جمهور از مسئولان خواست تا گزارش اقدامات صورت گرفته برای حل مشکلات این واحد صنعتی بزرگ و پنج کارخانه دیگر به او ارائه کنند.

به اعتقاد آیت‌الله رییسی امروز «تولید» محوری‌ترین مساله کشور است و دولت برای حمایت از همه تولیدکنندگان و کارآفرینان در سراسر کشور عزمی جدی دارد.

رییس جمهور این را هم مورد تأکید قرار داد که چنین جلسه‌هایی برای حمایت از تولید و رفع موانع و مشکلات تولیدکنندگان به عنوان یکی از مسایل مهم و اولویت دار دولت ادامه خواهد داشت.

دستور مستقیم رئیس جمهور برای پای کارآوردن مسئولان مرتبط و پیگیری او جهت به سرانجام رسیدن این تصمیمات نوید احیای این صنعت دیرینه فارس را داد تا این کارخانه بتواند فعالیت دوباره خود را برای تولید و شکوفایی اقتصادی آغاز کند.

در حال حاضر حدود سه ماه است که شرکت itmc به صورت اجاره‌ای ‌بخشی از خطوط این کارخانه را فعال کرده و کارگران جوانی فعالیت‌های خود را در این مکان آغاز کرده‌اند اما متولیان امر معتقدند این واحد تولیدی از ظرفیت بیشتری برای اشتغال‌زایی برخوردار است.

برای افزایش ظرفیت این کارخانه دستورات رییس‌جمهور و اقدامات قابل‌توجهی در دستور کار قرار گرفت که تشکیل کنسرسیوم یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه بود.

انعقاد تفاهم‌نامه کنسرسیوم و بانک ملی

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس ۱۸مهرماه از انعقاد تفاهم‌نامه کنسرسیوم و بانک ملی جهت احیای این کارخانه در دور دوم سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان فارس خبر داد و اعلام کرد که پس از انعقاد تفاهم‌نامه، پرداخت مطالبات کارگری و دیون تأمین اجتماعی و بانک‌ها از محل تسهیلات دولت اجرایی می‌شود تا شاهد آغاز فصل جدید در راه‌اندازی کارخانه آی تی آی باشیم.

به گفته معاون استاندار پس از بازدید هیأت دولت از فضای فعالیت کارگران در سالن‌های کارخانه آی تی آی، در حضور هیئت حمایت از صنایع، نماینده کانون بازنشستگی آی تی آی و کارگران تفاهم‌نامه مذکور به امضا خواهد رسید و عملیات حقوقی پرداخت تسهیلات در آن تاریخ شروع خواهد شد.

بدین ترتیب امید به احیای این کارخانه در دومین سفر رییس‌جمهور به استان فارس افزایش یافت؛ سفری که روز پنجشنبه ۲۰مهرماه آغاز شد و تا پایان روز جمعه ۲۱مهرماه ادامه دارد.

تکاپو برای حل مشکلات کارخانه در دور دوم سفر ریاست جمهوری

امروز رییس‌جمهور همراه با هیات دولت میهمان استان فارس هستند، آنها که برای گره‌گشایی از مشکلات در بخش‌های مختلف به این استان سفر کردند بازدید از کارخانه مخابرات راه‌دور ایران را نیز در اولویت‌های خود قرار دادند.

محسن منصوری معاون اجرایی رییس‌جمهور به نمایندگی از رییس جمهور از این کارخانه بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات آن قرار گرفت.

منصوری در بازدید از این کارخانه نوید احیای آن را داد و گفت: کارخانه آی تی‌آی به دلیل فرآیند نادرست خصوصی‌سازی سالهاست که تعطیل شده و در طول این مدت بیش از ۲هزار و ۳۰۰نفر از کارگران این مجموعه بیکار شدند.

به گفته معاون اجرایی رییس‌جمهور در حال حاضر به همت دولت سیزدهم و حمایت جدی دستگاه قضایی مقدمات فعال شدن کامل کارخانه فراهم شده است.

او مشکل اصلی این کارخانه را مشکل مالکیت آن دانست و افزود: با مذاکرات و پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شده که چهار مجموعه از جمله ستاد اجرایی، بانک ملی، شرکت آی تی ام سی و آسیاتک کنسرسیوم و شرکت مشترکی تشکیل دهند و مالکیت مجموعه را به عهده بگیرند.

آن طور که معاون اجرایی رییس‌جمهور می‌گوید در چند ماه اخیر شرکت itmc به صورت اجاره‌ای ‌بخشی از خطوط را فعال کرده اما این کارخانه از ظرفیت بیشتری برخوردار است

تصمیمات نهایی دولت برای احیای کارخانه چیست؟

منصوری اعلام کرد که مقرر شده امروز در محضر رییس جمهور توسط فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاری فارس تفاهم‌نامه‌ای بین چهار مجموعه منعقد شود و در پی این تفاهمنامه کارخانه به مالکیت این چهار مجموعه در خواهد آمد و کار با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

معاون اجرایی رییس‌جمهور همچنین گفت: این نوید را به مردم شیراز می‌دهیم که وعده رییس جمهور برای احیای این کارخانه نهایی شده و تحقق خواهد یافت؛ قطعا با تشکیل کنسرسیوم و تغییر در مالکیت گره اساسی کار باز می‌شود و کار با سرعت بیشتری در مسیر اجرایی قرار می‌گیرد.

بدین ترتیب این بازدید امید دیگری را برای احیای این واحد تولیدی در دل کارگران این کارخانه زنده کرد؛ کارگران جوانی که امروز مشتاقانه و امیدوارانه در این کارخانه حضور داشتند و همزمان با بازدید مسئولان کشوری از این واحد تولیدی مشغول به کار بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا