اقتصادی

کاهش قیمت نفت پس از افزایش دیروز

پایگاه خبری توسعه برند، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی کاهشی شد و عمده افزایش قیمتی روز دوشنبه را از دست داد، زیرا آمارهای متناقض از سوی دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان یعنی چین و نگرانی در مورد تقاضا در زمستان، تاثیر تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه را خنثی کرد.

هر بشکه نفت برنت با ۶۶ سنت کاهش ۸۴.۵۲ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۵۸ سنت کاهش ۸۰.۲۴ دلار معامله شد.

هر ۲ شاخص نفتی در معاملات دیروز پس از اینکه عربستان و روسیه بر ادامه کاهش عرضه داوطلبانه تا پایان سال تاکید کردند، حدود ۳۰ سنت افزایش یافت.

درحالی‌که آمارها نشان داد، واردات نفت چین هم سالانه و هم ماهیانه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، اما کل صادرات این کشور همچنان با سرعتی سریع‌تر از انتظار روند کاهشی دارد.

لئون لی، تحلیلگر بازارهای سی‌ام‌سی شانگهای گفت: «آمار صادرات چین به نظر می‌رسد که بدتر از انتظار باشد، اما تقاضای داخلی احتمالا افزایش یابد.»

روند ضعیف صادرات نشان از می‌دهد، فشار کاهشی بر اقتصادی جهانی وجود دارد که خود را در سه ماهه چهارم نشان داده است.

انتظار کاهش تولید نفت خام توسط پالایشگاه‌های مستقر در چین در ماه‌های نوامبر و دسامبر ممکن است تقاضای نفت را محدود و کاهش قیمت را تشدید کند.

برخی از تحلیلگران می‌گویند، این تمدید کاهش تولید به این معناست که بازارها هنوز در مورد عوامل موثر بر تقاضا محتاط هستند که می‌تواند فشار کاهشی بیشتری بر قیمت‌ها وارد کند.

تحلیلگران ANZ در یادداشتی اعلام کردند، محدودیت‌های تولید، با توجه به تاثیر محدود جنگ رژیم صهیونیستی و حماس بر عرضه نفت، نشان می‌دهد که عربستان همچنان نگران تقاضا است.

نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه زمستان گرم‌تر از انتظار می‌تواند تقاضا برای انرژی و سوخت را کاهش دهد، نیز بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.

لی افزود: «امسال زمستان در نیمه‌کره شمالی به نسبت گرم است که مصرف سوخت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.»

به لحاظ عرضه، بازارها منتظرند تا ببینند عربستان و روسیه تا چه زمانی تولید را مهار می‌کنند.

تحلیلگران بانک ING گفتند، چیزی که بیشتر مورد توجه بازار خواهد بود این است که آیا آنها این کاهش را تا اوایل سال ۲۰۲۴ تمدید خواهند کرد یا روند افزایش تولید را شروع خواهد کرد. ما باید در اوایل دسامبر در این مورد اطاعات بیشتری به دست بیاوریم.

عربستان روز یکشنبه تایید کرد، به کاهش داوطلبانه خود به میزان یک میلیون بشکه در روز ادامه می‌دهد و تولید خود  در ماه دسامبر را حدود ۹ میلیون بشکه در روز نگه خواهد داشت.

مسکو نیز اعلام کرد به کاهش عرضه داوطلبانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت و فرآورده‌های نفتی تا پایان دسامبر ادامه خواهد داد.

الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه با اعلام این موضوع گفت: «روسیه به کاهش داوطلبانه عرضه نفت و محصولات نفتی خود به بازارهای جهانی به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز ادامه خواهد داد که در ماه سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۳ اجرایی می‌شود و تا پایان ماه دسامبر ۲۰۲۳ ادامه می‌یابد.»

نواک با توضیح اینکه این کاهش برای ماه آینده بررسی مجدد خواهد شد، تصریح کرد، این کاهش اضافی به منظور تقویت اقدامات اوپک پلاس برای حفظ ثبات و تعادل بازارهای نفتی انجام شده است.

منبع: رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا