برندهای ایرانی

برند فرش خراسان شمالی در راه برنامه ریزی برای حضور در نمایشگاه اکسپو

پایگاه خبری توسعه برند، رئیس مرکز ملی فرش ایران برای توسعه و ارتقا فرش خراسان شمالی ۳ پیشنهاد و قول کمک برای به نمایش گذاشتن فرش های برند خراسان شمالی در نمایشگاه اکسپو را داد. به گزارش روابط عمومی سازمان صمت خراسان شمالی، رئیس مرکز ملی فرش ایران در نشست فعالان اقتصادی حوزه فرش خراسان شمالی با اشاره به ظرفیت های بالای تولید فرش در استان افزود: افراد صاحب ایده، خلاقیت، نوآوری و توانمند در این استان فعالیت دارند که با این شرایط می توانیم وضعیت، تولید، فروش و صادرات فرش را ارتقا دهیم.

«فرح ناز رافع» گفت: ظرفیت استان در تولید فرش بسیار بالاست اما بیراهه زیاد رفته است و با این که بیش از ۶۰ هزار بافنده ثبت شده دارد و اطلاعاتشان در مرکز ملی فرش موجود است، تنها ۲۶ هزار نفر اقتصاد زندگی شان برمبنای تولید است و به شکل مستمر تولید می کنند.

وی با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های بالای تولید فرش در خراسان شمالی، ۳ پیشنهاد فرانچایز کردن، آموزش های تخصصی در زمینه شیوه های بازاریابی و سلیقه یابی و مدرسه تخصصی عالی فرش را داد که با اجرای همه این ها می توان کسب و کار در حوزه فرش را توسعه داد.

وی همچنین افزود: اگر همه برندها با هم جمع شوند و فرانچایز صورت گیرد قول می دهم ما هم در این زمینه کمک کنیم به طوری که در حال حاضر یک طبقه از فروشگاه رفاه را برای به نمایش گذاشتن فرش های برند گرفته ایم و قول می دهیم چنین محلی برای کار کردن در قالب فرانچایز در اختیار استان ها هم قرار دهیم.

به گفته وی باید همه با هم کمک کنیم تا کارگاه ها به شکل متمرکز باشد که تسهیلات هم در اختیارتان می گذاریم و این موضوع مستلزم پیگیری شخصی شماست.

وی همچنین اظهار کرد: در حالی که فرش دو رو ابریشم دویدوخ ثبت ملی شده قول می دهیم به ثبت جهانی هم برسد.

وی همچنین به تفاهم نامه ای که در زمان رئیس وقت مرکز ملی فرش ایران منعقد شده بود نیز اشاره کرد و افزود: اگرچه در قبال وعده ها و مسئولتی های مدیران قبلی مسئولیت پیگیری دارم اما این تفاهم نامه بر پایه کار کارشناسی نبوده و ایراداتی دارد که من نمی توانم این وعده ها را محقق کنم.

وی اظهار کرد: در این تفاهم نامه وعده ساخت نمایشگاه فرش داده شده است در حالی که وظیفه این مرکز ساخت نمایشگاه نیست و هیچ بودجه ای هم برای این کار نداریم.

به گفته «رافع» این تفاهم نامه نه ردیف بودجه دارد و نه می توانیم تخصیص بودجه بگیریم.

وی ادامه داد: در این تفاهم نامه بیمه تمام قالیبافان مطرح شده است در حالی که این بخش نیز مربوط به سازمان تأمین اجتماعی است چون ما بودجه ای در این خصوص ندایم و من فقط می توانم پیگیری کنم.

وی تشکیل ستاد راهبری و ۵ کمیسیون تخصصی را از جمله افتخارات مرکز ملی فرش ایران مطرح و خاطرنشان کرد: در رابطه با بیمه، قانون ۵۰ درصدی داریم که وقتی بیمه تعدادی از بافندگان حذف می شود باید ۵۰ درصد آن تعداد افراد جدید بیمه شوند.

«رافع» افزود: ارائه درجه هنری به قالیبافان به عنوان قالیباف برتر، فرش فاخر، مشاهیر فرش و … یکی از قوانینی است که از این پس می توانیم براساس قانون اجرایی خواهد شد چون بارها از مشاهیر فرش نام برده شده، اما نامشان در هیچ جایی ثبت نشده است.

منبع: وزارت صنایع و معادن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا