برندهای ایرانی

شهر جهانی ملایر موفق در ماراتُن گردشگری کشور

پایگاه خبری توسعه برند، ملایر شهری با ۲ عنوان جهانی که در خاورمیانه نظیر ندارد، این بار با حضور پررنگ و توانمند خود در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، مسیر درخشان خود را در صنعت گردشگری به خوبی هموار کرد.

حضور با کیفیت ملایر در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، شاید در کنار دیگر تجربه‌های موفق در آوردگاه‌های ملی و بین‌المللی، تجربه شیرین و موفقیت‌آمیز دیگری بود که در حوزه گردشگری برای این شهرستان کسب شد.

ملایر با داشتن ۲ عنوان جهانی انگور و مبلمان منبت، برای همیشه مسیر گردشگری خود را برای گردشگران داخلی و خارجی هموار کرده و بدون شک با حضور موفق خود در این نمایشگاه، در لیست مقصد مهم گردشگری برای علاقه‌مندان به سفر و هنر قرار گرفت.

ملایری‌ها در کسب این موفقیت‌ها و عناوین جهانی، صحنه‌های زیبایی از مشارکت و کارگروهی را خلق کرده‌اند، در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری نیز به خوبی در کنار هم بودن و تلاش برای رسیدن به نقطه طلایی، آشکار بود، وجود ۲ غرفه مجزا از شهرستان ملایر در این نمایشگاه گواه روشن این ادعا است.

هر سال ملایر در کنار استان همدان نسبت به برپایی غرفه گردشگری اقدام می‌کند که امسال پنج استان غرب کشور به صورت منطقه‌ای با طراحی یکپارچه حضور داشتند و استان همدان نیز با برند شهرهای جهانی خود از جمله غرفه مبلمان منبت، در این نمایشگاه حاضر شد.

شهر جهانی ملایر

اجرای زنده منبت‌کاری و مرواربافی در غرفه ملایر

اما این غرفه به تنهایی گویای ظرفیت‌های گردشگری جهان شهر ملایر نبود و با خلاقیت ستودنی شهرداری ملایر به عنوان کلیددار شهر جهانی مبلمان منبت، در غرفه‌ای جداگانه به متراژ ۸۴ متر برای نخستین بار، جاذبه‌های دیدنی، هنرهای صنایع دستی و گردشگری و ۲ برند جهانی انگور و مبلمان منبت و مرواربافی ملایر با برند ملی را به خوبی به هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی معرفی کرد.

استقبال از غرفه شهرداری ملایر بی‌نظیر بود، این حضور و استقبال گرم به خوبی قابل مشاهده بود، از نشستن بر روی تنها مبل منبت سه بعدی جهان که با هنر دست منبت‌کاران خلق شده بود و عکس یادگاری گرفتن بازدیدکنندگان، تا دست به مغار شدن وزیر کشور گرفته تا استاندار همدان، بیانگر اصالت هنر ملایری‌ها بود که به خوبی در این نمایشگاه خوش درخشید و ویترین صنایع‌دستی این ماراتُن گردشگری بود.

البته حضور هنرمندان منبت‌کار و اجرای زنده منبت‌کاری و تراش روی چوب و مرواربافی بسیار برای بازدیدکنندگان جذاب و قابل توجه بود.

شهر جهانی ملایر

هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری نیازمند حمایت

شهرداری ملایر تمام سعی و تلاش خود را بکار گرفت تا در کنار هنر صنایع دستی علاوه بر مبلمان منبت و مرواربافی، شهر جهانی انگور را نیز به خوبی به علاقه‌مندان معرفی کند، در این راستا شرکت تعاونی باغداران با معرفی پیشینه تولید انگور، مشتقات انگور و کشمش را در معرض نمایش قرار داد تا به عنوان سوغاتی ره‌توشه خود کنند.

بازار مبل ملایر نیز مانند همیشه در کنار شهرداری چهار روز شیرین و پرکار را پشت سر گذاشت و با چیدمان یک دست مبلمان منبت شیک و فاخر و کشمش و گردو و سوغات‌های منحصر به فرد ملایر، از مهمانان و بازدیدکنندگان خود به خوبی پذیرایی کرد.

حضور هنرمندان صنایع‌دستی سازهای موسیقی، ارائه عکس‌های خلاقانه و هنرمندانه از طبیعت و حیات وحش، حضور مدیر اقامتگاه بوم‌گردی شهر زیرزمینی سامن، معرفی ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های توریستی شهر ملایر روی تابلوی بزرگ نمایش شهرداری ملایر، رونمایی وز تندیس عقاب اثر فاخر یکی از هنرمندان ملایری، کارنامه بسیار خوبی را برای جهان شهر ملایر رقم زد.

شهر جهانی ملایر

خلاقیت دیگر شهرداری ملایر حضور ۲ عروسک غول‌پیکر بود که با رقص سنتی لری، علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده بود و علاقه‌مندان از هر طریقی برای گرفتن عکس و فیلمبرداری استفاده کردند تا در معرفی این آئین بومی و محلی ملایر سهیم باشند.

وزیر کشور دست به مغار شد

ملایر در این چهار روز میزبان بزرگان زیادی در نمایشگاه گردشگری تهران بود، “احمد وحیدی” وزیر کشور، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، “علیرضا قاسمی‌فرزاد” استاندار همدان، مدیران ارشد کشوری و استانی و شهرستانی و مهمانان کشورهای خارجی در بازدید از غرفه ملایر، با توجه به جذابیت هنر منبت‌کاری، دست به مغار شدند و لحظه‌ای بازی چوب و مغار و هنرنمایی روی چوب را تجربه کردند.

یک عضو شورای اسلامی شهر ملایر حضور این شهرستان را در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران فرصتی مغتنم برای معرفی هر چه بیشتر صنعت گردشگری جهان شهر ملایر عنوان کرد و گفت: همزمانی نمایشگاه گردشگری با ایام دهه فجر ارزشمند است.

“عباس جوکار” بیان کرد: هر ساله ملایر در غرفه استانی حضور دارد که امسال با همکاری اعضای شورای اسلامی شهر، شهرداری ملایر، بازار بزرگ مبل ملایر، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر، هنرمندان، صنعتگران و تولیدکنندگان حوزه صنایع دستی و گردشگری، بر آن شدیم تا به طور ویژه غرفه‌ای جداگانه را برپا کنیم.

شهر جهانی ملایر

وی ابراز امیدواری کرد: با حضور ملایر در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، ویژگی‌ها و ظرفیت‌های ملایر به خوبی معرفی و دیده شود.

به گفته وی ملایر به عنوان شهر جهانی انگور و منبت، دارای برند ملی سبدبافی و مرواربافی، وجود آثار و مراکز فرهنگی و گردشگری زیادی دارد که با برگزاری این نمایشگاه‌ها، می‌تواند با جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری، صنعت و کارآفرینی اثرگذار باشد و به جایگاه ویژه خود برسد.

مجموعه تفریحی و توریستی مینی‌وُرلد، بام ملایر و جاده سلامت از دیگر فرصت‌های مغتنم گردشگری این شهرستان است که عضو شورای اسلامی شهر ملایر به آن اشاره کرد و گفت: چنانچه بتوانیم به خوبی این ظرفیت‌ها را معرفی کنیم، در جذب توریست و گردشگری و رونق و توسعه شهر موثر خواهد بود.

جوکار با بیان اینکه شهر زیرزمینی سامن، ارگ باستانی نوشیجان و دیگر آثار تاریخی و دیدنی این شهرستان نیازمند سرمایه‌گذاری، معرفی و حمایت از فعالان این عرصه است، اظهار داشت: یکی از وظایف شورای اسلامی شهر حمایت از این بخش‌ها به ویژه گردشگری است تا بتوانیم شهری توسعه‌یافته و نامی در صنعت گردشگری داشته باشیم.

شهر جهانی ملایر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر نیز گفت: از همه توان و ظرفیت خود برای حضور در این نمایشگاه و معرفی و شناساندن این ظرفیت‌ها استفاده کردیم.

“ابراهیم جلیلی” نیز با بیان اینکه ملایر در غرفه منطقه غرب کشور و به صورت مستقل در سالن ۳۸ حضور داشت، افزود: غرفه‌های ملایر با استقبال بسیار زیاد بازدیدکنندگان مواجه شد.

رئیس هیات مدیره بازار مبل ملایر نیز ابراز امیدواری کرد: با حضور در این نمایشگاه بتوانیم هر چه بهتر ملایر را معرفی کنیم و بیشتر از گذشته این صنعت مورد حمایت قرار گیرد.

غرفه ملایر همیشه مملو از جمعیت بود

“یدالله کریمی” ادامه داد: هم اکنون ملایر در حوزه گردشگری در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و به خوبی توانسته خود را در این زمینه همپای شهرها و استان‌های بزرگ کشور برساند.

وی گفت: علاوه بر نمایشگاه گردشگری، شهر جهانی مبلمان منبت در نمایشگاه اکسپو دبی نیز حضور دارد که برای هنرمندان این شهرستان موجب افتخار است.

در این میان مدیر روابط عمومی شهرداری ملایر تا به نتیجه رسیدن این غرفه راهی پر پیچ و خم را پشت سر گذاشت که نتیجه آن دایر شدن یک غرفه خوب و در محلی با بیشترین بازدیدکننده بود که در کنار غرفه‌های گردشگری صاحب نام از استان‌های بزرگ کشور قرار داشت و توانستند نمره قبولی را در نمایشگاه کسب کنند.

شهر جهانی ملایر

وی با بیان اینکه غرفه شهرداری ملایر به صورت مستقل در بهترین نقطه نمایشگاه و غرفه VIP قرار داشت، خاطرنشان کرد: بازدیدکنندگان زیادی محو هنرمندان ملایری به ویژه در قسمت پیکرتراشی و مبل سه بعدی بودند.

طالبیان با اشاره به اینکه غرفه ملایر همواره نسبت به سایر غرفه‌ها مملو از جمعیت بود، افزود: در صدد هستیم سال آینده غرفه ملایر را با استفاده از منبت طراحی و آماده کنیم و با هماهنگی‌های انجام شده متراژ غرفه را به ۲ یا سه برابر افزایش دهیم.

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وپنجمین نمایشگاه صنایع دستی، روز شنبه ۹ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت و روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن به کار خود پایان داد.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا