کسب و کار

مهتابی ال ای دی جایگزین مناسب لامپ های فلورسنت + مزایای لامپ LED

پایگاه خبری توسعه برند، این مقاله به بررسی تاریخچه لامپ های مهتابی فلوئورسنت و گذار از آن‌ها و رسیدن به نسل امروزی روشنایی و مزایای استفاده از لامپ های PLL LED یا همان مهتابی ال ای دی می پردازیم.

لامپ فلورسنت چیست؟

شیوه تولید نور در لامپ فلورسنت، اینگونه است که ولتاژ اعمال‌ شده به دو سر لامپ، باعث داغ‌ شدن گاز آرگون یا نئون درون آن می شود. در نتیجه، جیوه، که به مقدار اندک درون لامپ و در دو طرف آن قرار دارد، بخار می شود. از سوی دیگر، گذر جریان برق از های ولتاژ دو رشته درون لامپ، باعث گرم‌ شدن آنها می شود. این رشته ها، با ماده ای پوشانده‌ شده اند که در اثر گرم‌ شدن و بر اساس پدیدۀ تِرمُویونیک، از خود، الکترون آزاد می کند.

این الکترون‌ ها به اتم های بخار جیوه برخورد کرده، الکترون های آن ها را تحریک می کنند. این تحریک، گذرا است، به‌ گونه ای‌ که الکترون های بخار جیوه، به حالت پیش از تحریک خود بازگشته، و اتم های بخار جیوه، پرتو فرابنفش آزاد می کنند. با برخورد پرتو فرابنفش به لایه فسفر که سطح درون لامپ را پوشانده، فسفر می درخشد و نور تقریبا سفید تولید می کند. اما به دلیل نیاز به مدار راه انداز و همچنین سمی بودن مواد درون لامپ، و ضرر رساندن به طبیعت و جانوران در صورت شکستن حباب لامپ، این لامپ در صنعت و مصارف دیگر کم کم کنار گذاشته شد.

لامپ مهتابی چیست؟

لامپ های مهتابی اولیه با حضور در خانه های مردم اولین بار حرف از مصرف پایین تر انرژی را مطرح کردند. تازگی نور سفید و مطلوبیت آن در ترکیب با نور زرد کلاسیک موجود در خانه های ایرانی باعث شد خیلی سریع مهتابی ها جای خودشان را در خانه مردم پیدا کنند. از حضور اولین مهتابی چند سال گذشت تا نوبت به نوع جدیدی از این خانواده روشنایی برسد.

لامپ‌های CFL PLL که در میان عامه مردم با نام های «مهتابی دو تکه» یا «مهتابی کم مصرف» نیز شناخته می شدند از نظر ساختار طرز کار کاملا شبیه به لامپ های کم‌ مصرف بودند. دیگر برای روشن شدن نیازی به استارت نداشتند و نسبت به لامپ های مهتابی قبلی مصرف کمتری نیز داشتند. این لامپ ها نیز با سرعت راه خود را در بازار پیدا کردند و دیگر کمتر کسی بود که قصد نصب روشنایی مهتابی جدید داشت و سراغ مدل های قدیمی لامپ های مهتابی می رفت.

با کاهش قیمت و به دنبال آن گسترش استفاده از روشنایی ال ای دی، این نوع از روشنایی در شکل و قالب های گونانون به بازار راه پیدا کرد. از روشنایی ال ای دی برای تولید جایگزین لامپ های CFL PLL و لامپ های مهتابی استفاده شد و نتیجه این تلاش ها تولید لامپ های ال ای دی جایگزین FPL و جایگزین فلوئورسنت مهتابی بود. لامپ های مهتابی LED با حفظ شکل ظاهری لامپ های مهتابی قدیمی و CFL PLL، ساختارشان از نوع ال ای دی است.

لامپ مهتابی ال ای دی چیست؟

مهتاب ال ای دی

لامپ‌ جایگزین FPL یا همان به قول معروف انواع مهتابی LED برای روشن شدن نیازی به استارتر ندارد و با استفاده از درایور توکار عمل می کند؛ تنها کافی است که این روشنایی را به برق شهری متصل کنید. این لامپ ها بهترین جایگزین برای استفاده های روزمره و رایج روشنایی هستند و با مصرف اندکی (۱۷ وات) نقش به سزایی در کاهش هزینه های روشنایی دارند. همچنین طول عمر این نوع روشنایی تا ۳ برابر بیشتر از لامپ های مهتابی قدیمی است که این خود نوعی صرفه جویی در هزینه محسوب می شود.

مهتابی LED کیفیت نور بسیار بالایی دارد. شاخص نمود رنگ (CRI) این نوع روشنایی نسبت به لامپ های فلوئورسنت بسیار بالاتر است. همچنین سه رنگ نور آفتابی، طبیعی و مهتابی دست مصرف کننده را برای انتخاب دمای رنگ مطلوب خود باز می گذارد.

۸ نکته مهم درباره چراغ های ال ای دی

مهتابی ال ای دی

  1. ال ای دی‌ (LED) مخفف Light Emitting Diod به معنای دیود نورده است که ساختار آن از عناصر نیمه رسانایی تشکیل شده است که انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کنند. به دلیل استفاده از همین نیمه رساناها است که یک چراغ ال ای دی‌ از نظر مصرف انرژی تا ۱۰ برابر به صرفه تر از روشنایی های قدیمی رشته ای است.
  2. لامپ های LED تولید شده توسط اکووات تا ۴۰۰۰۰ ساعت عمر مفید دارند، یعنی ۴۰ برابر لامپ های رشته ای. حالا شاید برای شما سوال باشد که طول عمر مفید یعنی چه؟ یعنی یک لامپ ال ای دی می تواند ۴۰۰۰۰ ساعت پیاپی روشن باشد، مدت زمانی حدود ۵ سال.
  3. لامپ های ال ای دی‌ تولید گرمای بسیار کمی دارند. این موضوع نیز ناشی از مصرف بهینه انرژی است.
  4. بازه مصرف روشنایی ال ای دی‌ بسیار بسیار گسترده است؛ از چراغ های راهنمایی رانندگی گرفته تا فلاش دوربین های تلفن همراه، همه و همه روشنایی خود را از ال ای دی می گیرند. روشنایی های ال ای دی را به دلیل خصوصیت های منحصر به فرد تکنولوژی ال ای دی‌ میتوان به راحتی در سایزهای متفاوت تولید کرد. نگهداری ساده، مقاومت در برابر شکستگی، و امکان متمرکز کردن نور، از دیگر ویژگی های منحصر به فرد چراغ های ال ای دی‌ است.
  5. ال ای دی ها جیوه ندارند. تحقیقات جدید هم نشان داده است که ال ای دی ها به نسبت لامپ های حبابی کمتر محیط زیست را مورد آسیب قرار می دهند. با ادامه گسترش استفاده از لامپ های ال ای دی‌ و همچنین پیشرفت این صنعت، پیش بینی می شود به زودی لامپ های ال ای دی‌ جای چراغ های فلورسنت رایج (لامپ های کم مصرف و مهتابی ها) را نیز بگیرند.
  6. وزارت انرژی امریکا در سال ۲۰۰۰ واحد تحقیق و توسعه روشنایی های حالت جامد (استفاده از نیمه رساناها) را تاسیس کرد و از آن زمان تا به امروز بیش از ۵۸ دست آورد (اختراع و نوآوری) مرتبط این زمینه ثبت شده است. سال گذشته وزارت انرژی امریکا اعلام کرد که در حال کار بر روی ۵ پروژه جدید است که در صورت نهایی شدن، میزان مصرف انرژی و هزینه نهایی لامپ های ال ای دی‌ با استفاده از پروسه های جدید تولید بسیار کاهش خواهند یافت.
  7. از سال ۱۹۶۲ که نیک هولونیاک اولین چراغ ال ای دی‌ جهان را اختراع کرد، تکنولوژی روشنایی ال ای دی‌ با سرعت چشمگیری پیشرفت کرده و هزینه های تولید محصولات مرتبط به آن به طرز شگفت انگیزی کاهش پیدا کرده است. تنها بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ قیمت‌ لامپ های ال ای دی‌ حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است و فروش این لامپ ها در این دوره ۲۲ درصد افزایش داشته است. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ سهم لامپ های ال ای دی‌ از روشنایی جهان به ۷۵ درصد برسد.
  8. در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۹ میلیون روشنایی و چراغ ال ای دی‌ در امریکا به فروش رسیده است که این ۴۹ میلیون چراغ چیزی حدود ۶۷۵ میلیون دلار سالیانه هزینه های روشنایی را کاهش می دهند. با گرایش عمومی به سمت روشنایی ال ای دی‌، پیش بینی می شود طی دو دهه آینده ۲۵۰ میلیارد دلار در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این میزان از صرفه جویی به معنای بهبود ۵۰٪ راندمان مصرف انرژی در زمینه روشنایی و جلوگیری از انتشار ۱۸۰۰ تن گاز گلخانه ای است.

نتیجه گیری

این موارد مهمترین نکات مربوط به مهتابی LED جایگزین مناسب لامپ های فلورسنت به شمار می روند. بهترین راه برای آگاهی از آخرین اخبار، متدها و شیوه های روشنایی و نورپردازی، مطالعه وبلاگ “الکتریکی آنلاین” است که اطلاعات مرتبط با روشنایی و نورپردازی شما را به روز نگاه می دارد.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. این مقاله توسط تیم تحریریه الکتریکی آنلاین تهیه شده است. اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستان تان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید نحوه نصب و راه اندازی مهتابی ال ای دی را اینجا یاد بگیرید کنید.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا