برندهای ایرانی

راهکارهای استاندار کرمان برای توسعه صنعت فرش/ برندسازی

پایگاه خبری توسعه برند، استاندار کرمان با بیان اینکه چهار سال است که مسئول مرکز ملی فرش کشور به این استان نیامده گفت: امیدوارم وزارت صمت کسی را در این سمت بگمارد که تفاوت بین فرش و گلیم را بداند.

راهکارهای استاندار کرمان برای توسعه صنعت فرش

استاندار کرمان در ادامه با بیان اینکه بحث فروش، بازاریابی و آموزش در تولید فرش ضروری است عنوان کرد: شرکت فرش کرمان باید به کرمان برگردد و در اختیار این استان قرارگیرد؛ این شرکت به علت بدهی به وزارت صمت برگشته و ما حاضر به تسویه حساب این بدهی هستیم تا این شرکت به استان برگردد.

وی یادآور شد: این مرکز علاوه بر موزه، می تواند محل شکل گیری آموزش و فروش باشد؛ ما واقعا بافنده نداریم و ۳۰ سال دیگر شاید کسی اصلا قالی بافی بلد نباشد.

فداکار با بیان اینکه برای برندسازی فرش کرمان آمادگی داریم و برخی اشخاص نیز در این حوزه برندسازی کرده اند گفت: انجام کار پژوهشی در صنعت فرش کرمان ضروری است و در این زمینه مصالح، بافت و فرهنگ، آداب و رسوم قالی بافی کرمان مستندنگاری می شود که هزینه آن را از محل اعتبارات متمرکز پژوهشی پرداخت می کنیم.

وی با بیان اینکه مشکلات زیرساخت صادرات فرش را باید از بیمه تا دارایی و گمرک در کارگروهی تخصصی رفع کنیم تصریح کرد: طی ۶ هفته در جلسات هفتگی مسایل این حوزه را حل کنیم زیرا این کار مجموعه مفصلی از تولید تا فروش را می طلبد.

غفلت از طراحان فرش

استاندار کرمان با بیان اینکه فرش کرمان باید به صنعت تبدیل شود و در این زمینه شیوه های قدیمی شاید پاسخگو نباشد، افزود: از طراحان فرش غفلت شده و عمدتا از این استان رفته اند و طرح ها را با گونی خارج کردند که نکته مهمی است اما دانشگاه شهید باهنر روی ۲ تا سه هزار طرح قالی کار کرده است.

وی ادامه داد: سرمایه معنوی و صنعت قدیمی فرش یک سرمایه فرهنگی برای استان کرمان است که باید حفظ شود.

فداکار در ادامه با اشاره به نشست روز گذشته که در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: این نشست اثرات خود را بر قیمت پسته خواهد گذاشت و گره از کار باز خواهد کرد زیرا ادبیاتی شکل گرفته که دیگر کسی مخالف تعهدات ارزی نیست، اختلافات این حوزه بر سر قیمت بود که روز گذشته در این حوزه به جمع بندی رسیدیم.

صنعت فرش صاحب ندارد

به گزارش ایرنا معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی گفت: قالی کرمان شهرت جهانی دارد اما چیزی از این صنعت ندیدیم زیرا این صنعت صاحب(متولی) ندارد.

امیر حسن زاده افزود: تاسیس معاونت فرش را در میراث فرهنگی پیگیری کردیم، الان مرکز ملی فرش یک بخش در زیرمجموعه وزارت صمت است که خود وزارت صمت هم آن را قبول ندارد.

وی ادامه داد: موزه فرش کرمان ۱۵۰ سال خوابیده و در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به ساختمان آن می گیویند «ملک کرمان» که صحیح نیست؛ بحث بیمه می تواند به فرش ما کمک کند و در این زمینه از بیمه روستاییان و عشایر به علت نداشتن حوزه درمان استقبال نمی شود.

معاون استاندار کرمان با بیان اینکه سال‌ها نمایشگاه فرش در کرمان با این قدمت تاریخی برگزار نشده است عنوان کرد: افغانستان، پاکستان و هند کار تولید فرش را آغاز کردند و حمایت خوبی از این حوزه دارند؛ مارکتینگ فرش را باید درست کنیم که اتفاق خوبی در استان بیفتد.

از فرش راور حمایت کنیم

رییس کل دادگستری استان کرمان نیز گفت: فرش شهرستان راور برند فرش استان کرمان محسوب می شود و در آن تردیدی نیست؛ این فرش تنوع رنگ و نقشه خاصی دارد.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی افزود: گره فرش راور متفاوت، سنتی و مرغوب است که باید به فرش این شهرستان به عنوان معروفترین، توجه خاصی شود و در فرمانداری کارگروهی تخصصی تشکیل شود و مشکلات این حوزه را رفع کند.

وی بیان کرد: نامگذاری راور به نام شهر جهانی به درد قالی بافی، تولید کننده و فروشنده نمی خورد و ما باید از صنعت فرشی که سال ها حرف نخست را می زند، حمایت کنیم وگرنه روز به روز شاهد افول فرش استان کرمان و راور خواهیم بود.

حمیدی ادامه داد: دهه ۵۰ خانه ای در راور نبود که صدای فرش بافی از آن نیاید و اکنون به ندرت پیش می آید که قالی بافی در منزلی رواج داشته باشد و مهمترین مشکل آن نیز نداشتن بافنده است؛ ما داریم از یک فرهنگ سنتی فاصله می گیریم.

رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: آستان قدس کارگاه قالی بافی در راور تاسیس کرد که این کارگاه جمع آوری شد زیرا استقبالی از بافندگی در شهری که پیشه مردم بافندگی بود، نمی شود.

وی یادآور شد: قالی بافی یکی از سخت ترین مشاغل است و قالی بافان ما یا فلج شده اند یا ریه های آنان از بین رفته و در کرونا این آسیب ها تشدید شد؛ جوانان اینها را می بینند و زیر بار این شغل نمی روند.

حمیدی بیان کرد: قالی بافی در روستاها نیاز به اعتبار و هزینه اولیه دارد که مردم پولی ندارند و کسی نیز این اعتبار را تامین نمی کند.

وی ابراز داشت: یکی از مشکلات فرش، اندازه آن است و دیگر کسی حتی زیر بار خرید قالی ۱۲ متری کسی نمی رود؛ فردی فرش ۲۴ متری با رج ۱۰۰ جفت تولید کرده و روی دست او مانده، در حالی که صدها میلیون تومان برای بافت این کالا هزینه کرده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: قالی بافی نماد هنر استان کرمان است اما کسی از آن حمایت نمی کند و این امر باعث دلسردی تولید کننده و قالی بافان می شود؛ اگر می خواهیم تحولی در صنعت فرش ایجاد شود باید ابتدا مشکلات این حوزه را رفع کنیم و با پشت میز نشینی مشکلی رفع نخواهد شد.

رفع مشکل نرخ سود مرکب

حمیدی همچنین گفت: مشکل قانونی نرخ بهره تسهیلات مرکب در شرف رفع شدن است و در این زمینه رای وحدت رویه از سوی دیوان عالی کشور داریم که در حکم قانون است.

وی ادامه داد: صدها رای برای بانکی که سود بیشتری از مصوبات شورای پول و اعتبار دریافت کرده باشد، صادر و همه ابطال شده است زیرا این پول قانونی و شرعی نیست و مورد توجه قضات ما هم قرار دارد؛ اگر کسی در این حوزه مراجعه کند به این پرونده رسیدگی می شود.

نسل قالی بافان کرمانی در حال انقراض است

همچنین رییس اتاق بازرگانی کرمان نیز در این نشست گفت: نوگرایی و تغییر نگرشی در صنعت فرش دستباف این استان نیاز داریم لذا اگر به روش های گذشته ادامه دهیم چیزی، از این میراث گرانبها باقی نمی ماند.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: نسل فعلی قالی بافی در حال انقراض است و جوانان ما از این صنعت استقبالی نکردند؛ در این زمینه سالن مدرنی را در کرمان ساختیم تا این صنعت را گسترش دهیم اما حرکت برخی دستگاه ها مانع توسعه این صنعت است.

وی با اشاره به صادرات فرض از گمرکات دیگر استان ها بیان کرد: فقط ۲ محموله فرش طی ۱۵ سال گذشته از گمرک استان کرمان صادر شده و این آمار نگران کننده است، در حالی که کرمان خاستگاه فرش دستباف کشور است.

طبیب زاده افزود: یکی از نهادهای حمایتی که خدماتی به روستاها می دهد فیلمی منتشر کرد که خلاف فرهنگ سازی ما بود؛ همزمان با کار فرهنگی و ترویجی ما، یک نهاد به مردم القای تولید سِل از قالی بافی می کرد؛ باید فرهنگ عوض شود تا ضمن تغییر نگرش، جوانان از صنعت قالی بافی استقبال کنند.

وی ادامه داد: استاد شیخ مظفری لوگو جام جهانی قطر را از فرش کرمان به صورت سه بعدی بافته و در این زمینه باید ظرفیت هایی ایجاد شود تا از این هنر فاخر استان استفاده شود.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمان همچنین با اشاره به مصوبات روز گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تخصیص ۶۰ هزار میلیارد ریال و یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی برای صادرات محصولات کشاورزی حرکتی تحول آفرین است و بسیاری از نگرانی‌های این حوزه را به ویژه در صادرات پسته رفع می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا