اقتصادی

بدهی دولت ایتالیا باز هم رکورد زد

پایگاه خبری توسعه برند، بانک مرکزی ایتالیا امروز جمعه اعلام کرد که بدهی ملی این کشور در ماه می گذشته (اردیبهشت) حدود پنج میلیارد یورو (۵.۵ میلیارد دلار) افزایش یافت و بالاترین سطح تاریخی خود را با ۲.۸۱۶ تریلیون یورو به ثبت رساند.

به نقل از اسپوتنیک، بدهی دولتی ایتالیا برای اولین بار در آوریل گذشته از ۲.۸ تریلیون فراتر رفت، در حالی که ماسیمیلیانو دونا، رئیس اتحادیه ملی مصرف کنندگان در ایتالیا، می‌گوید که یک رکورد تاریخی دیگر است، این یک مصیبت بزرگ برای کشور ما است، زیرا افزایش مستمر نرخ بهره باعث افزایش بدهی ملی می‌شود  که ایتالیایی‌ها باید در مالیات خود بپردازند.

دونا افزود که اگر بدهی ملی فعلی بین تمام ایتالیایی‌ها تقسیم شود، هر فرد ۴۷ هزار و ۶۸۲ یورو و هر خانواده تقریباً ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ یورو بدهکار خواهد بود.

دونا معتقد است که کاهش مالیات در حالی که بدهی ملی از کنترل خارج شده غیرممکن است. ما باید با کمک به گروه‌های اجتماعی کم درآمد و افزایش مالیات بر درآمد مالی و سود مازاد، ساختار مالیات را تغییر دهیم.

کارشناسان مالی ایتالیا در اوایل سال جاری گفتند که در نتیجه محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت در رابطه با همه گیری کرونا، بدهی ملی ایتالیا در سال ۲۰۲۰ به نزدیک به ۱۵۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسید.

پس از برداشته شدن محدودیت‌ها، اقتصاد ایتالیا دوباره شروع به رشد کرد و هزینه‌های عمومی برای حمایت از مشاغل کوچک و گروه‌های جمعیتی آسیب پذیر کاهش یافت، اما بحران اوکراین و بحران انرژی باعث کاهش تولید ناخالص داخلی ایتالیا و افزایش بدهی ملی این کشور شد. اساس آخرین داده های اداره آمار اروپا، بدهی ملی ایتالیا بین اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۲ به ۱۴۴ درصد تولید ناخالص داخلی رسید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا