کسب و کار

آیا عمل رباط صلیبی زانو سخت است؟

پایگاه خبری توسعه برند، برای اکثر افرادی که کاندید های جراحی رباط صلیبی زانو هستند این سوال ایجاد می شود که میزان سختی جراحی چقدر است؟ چه مدت طول می کشد تا دوران نقاهت خود را سپری کنند و آیا این جراحی درد دارد؟

از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در خصوص جراحی رباط صلیبی زانو و جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم تا با آمادگی بیشتری برای جراحی آماده شوید. بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان باید این جراحی را انجام دهید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

جراحی ACL چیست؟

جراحی ACL روشی است که پزشکان برای جایگزینی رباط پاره شده در زانوی شما از آن استفاده می کنند.

رباط صلیبی نواری از بافت داخل زانو است. که اگر کشیده شود یا پاره می شود آسیب می بیند. آسیب های ACLدر بین افرادی که ورزش می کنند رایج است زیرا حرکاتی انجام می دهند که می تواند فشار زیادی را بر روی زانو وارد کند، مانند:

 • تغییر جهت سریع (برش)
 • توقف ناگهانی
 • کاشتن پای خود و چرخاندن
 • افتادن به زمین

هنگامی که ACL شما سالم است، به نگه داشتن استخوان های زانو و همچنین به ثابت نگه داشتن زانویتان کمک می کند. اگر آسیب ببیند و متوجه علائم پارگی رباط های زانو خود شوید، ممکن است در فشار آوردن به زانو، راه رفتن یا ورزش کردن مشکل داشته باشید.

اگر رباط صلیبی زانوی خود را تحت فشار قرار دهید یا کمی پاره شود، ممکن است به مرور زمان با کمک پزشک و فیزیوتراپی بهبود یابد. اما اگر کاملاً پاره شده باشد، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید.

به خصوص اگر جوان و فعال یا ورزشکاری هستید که می‌خواهید به ورزش ادامه دهید. جراحی یک گزینه لازم است اما اگر مسن تر یا کم تحرک هستید، پزشک ممکن است درمان هایی را توصیه کند که نیازی به جراحی ندارند.

انواع جراحی  ACL

وقتی پزشک شما تاندون پاره شده را برمی دارد، یک تاندون را در جای خود قرار می دهد(تاندون ها ماهیچه را به استخوان متصل می کنند.) هدف این است که زانوی خود را دوباره ثابت کنید و دامنه حرکتی کاملی را که قبل از آسیب دیدگی داشت به آن بدهید.

هنگامی که تاندون در زانوی شما قرار می گیرد، به عنوان پیوند شناخته می شود. برای جراحی ACL می توان از سه نوع پیوند استفاده کرد:

اتوگرافت: پزشک شما از یک تاندون از جای دیگری در بدن شما (مانند زانو دیگر، همسترینگ یا ران) استفاده می کند.

آلوگرافت: در این نوع پیوند از بافت شخص دیگری (اهداکننده فوت شده) استفاده می شود.

پیوند مصنوعی: این گزینه مربوط به زمانی است که مواد مصنوعی جایگزین تاندون می شوند. الیاف جزو اولین مواردی بودند که (در اوایل قرن بیستم) مورد استفاده قرار گرفتند. اکنون گزینه های پیشرفته تری مانند فیبر کربن و تفلون در دسترس هستند، اما محققان همچنان در تلاش هستند تا بهترین ماده را برای جایگزینی ACL پیدا کنند.

میزان سختی جراحی رباط زانو

رباط صلیبی

یکی از سوالاتی که اکثر بیماران از ما می پرسند این است که آیا جراحی رباط صلیبی زانو سخت است؟ در خصوص این موضوع باید بیان کنیم که خیر. البته که میزان دردی که شما متحمل می شوید وابسته به وضعیت بدنی و تحملتان است.

با این حال با توجه به این که برای این جراحی از روش ارتروسکوپی استفاده می شود بنابراین بیمار دوران نقاهت کمتری خواهد داشت و در نتیجه طول درمان راحت تری را تجربه می کند، اما تعویض مفصل زانو در سالمندان کمی دشوار تر است که این موضوع نیز مربوط به وضعیت بدنی آن ها می باشد.

تنها نکته مهمی که در این جراحی شما باید به آن در نظر داشته باشید این است که پزشکی با تجربه و مهارت کافی را انتخاب کنید تا اطمینان داشته باشید تمامی مراحل جراحی به خوبی انجام می شود.

روش جراحی رباط صلیبی

پزشکان معمولاً از جراحی آرتروسکوپی برای شما استفاده می کنند. این بدان معنی است که آنها ابزارهای کوچک و یک دوربین که از طریق بریدگی های کوچک در اطراف زانوی شما وارد می شود استفاده می کنند، بنابراین به این نتیجه می رسیم که این روش نسبت به جراحی زانو باز باعث ایجاد اسکار کمتری روی پوست می شود.

این روش حدود یک ساعت طول می کشد. شما ممکن است بیهوشی عمومی داشته باشید که در طول جراحی شما را به خواب می ‌برد و یا حتی ممکن است بی‌ حسی منطقه ‌ای داشته باشید.

اولین قدم این است که پیوند را در محل مناسب قرار داده شود. سپس، پزشک شما دو سوراخ ایجاد می کند که یکی از آن ها را در استخوان بالای زانوی شما و دیگری را در استخوان زیر آن قرار می دهند. پس از آن پزشک پیچ هایی را در تونل ها قرار می دهند تا پیوند را در جای خود نگه دارند. این کار به عنوان نوعی پل عمل می کند که با بهبودی یک رباط جدید روی آن رشد می کند. البته دقت داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا رباط صلیبی جدید به طور کامل رشد کند.

پس از جراحی، اکثر افراد می توانند در همان روز به خانه بروند. پزشک از شما می خواهد که از فعالیت دور بمانید، به زانوی خود استراحت دهید و یک بریس برای محافظت از مفصل بپوشید .

خطرات جراحی رباط زانو

مانند هر نوع جراحی، جراحی رباط صلیبی نیز خطراتی دارد. به طور کلی، جراحی ممکن است باعث شود:

 • خونریزی در محل زخم
 • عفونت
 • درد
 • لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی
 • مشکل ادرار کردن
 • واکنش به بیهوشی
 • زانو درد
 • سفتی
 • پیوندی که به خوبی بهبود نمی یابد
 • شکست پیوند پس از بازگشت به فعالیت بدنی

ریکاوری جراحی رباط صلیبی

رباط صلیبی

قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، یاد خواهید گرفت که چگونه پانسمان زخم خود را عوض کنید. تیم پزشکی شما ممکن است به شما بگوید که زانوی خود را روی بالش بالا نگه دارید، یخ را روی آن قرار دهید و آن را در یک بانداژ بپیچید تا آن را فشرده نگه دارید. همچنین احتمالاً به شما گفته می شود که از عصا استفاده کنید تا فشار روی زانوی خود را حفظ کنید.

پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کمک به درد توصیه کند، از جمله:

 • داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن
 • داروهای تجویزی مانند ملوکسیکام Mobicو گاباپنتین

با شروع بهبودی ACL، پزشک باید شما را برای فیزیوتراپی پیشرونده بفرستد که به تقویت عضلات و رباط ها کمک می کند. پس از آن، باید در عرض حدود ۹ ماه به انجام کارهایی که دوست دارید انجام دهید، بازگردید البته این موضوع تنها برای فعالیت های عادی صدق می کند و برای ورزشکاران، ممکن است ۱۲ ماه طول بکشد تا بتوانند دوباره بازی کنند.

جراحی چه زمان انجام می شود؟

برای پارگی کامل رباط صلیبی، جراحی بازسازی معمولا بین سه تا شش هفته پس از وقوع آسیب برنامه ریزی می شود. که این کار باعث می شود التهاب در ناحیه فروکش کند. اما اگر جراحی خیلی زود انجام شود، بیماران ممکن است یک پاسخ اسکار عمیق به نام آرتروفیبروز ایجاد کنند.

جراحان ارتوپد زمان مناسب جراحی بازسازی را بر اساس موارد زیر می سنجند:

 • آیا جراحات دیگری وجود دارد که باید ابتدا درمان شوند
 • ظاهر فیزیکی زانو
 • سطح درد بیمار
 • دامنه حرکتی بیمار و کیفیت کنترل عضلات هنگام خم شدن (خم شدن) یا دراز کردن (صاف کردن) پا

برخی شواهد حاکی از آن است که به تعویق انداختن جراحی بازسازی ACL برای شش ماه یا بیشتر پس از آسیب، شانس فرد را برای داشتن یک نتیجه بالینی قابل توجه کاهش می دهد و منجر به افزایش میزان نیاز به جراحی های تجدیدنظر در آینده می شود.

جراحی چگونه تاثیر می گذارد

در جراحی بازسازی ACL ار پیوند بافت جایگزین که شامل موارد زیر می باشد ساخته می ‌شود:

 • بخشی از همسترینگ، چهارسر ران یا تاندون کشکک خود بیمار
 • آلوگرافت (بافت از اهداکننده عضو انسان)
 • نوع پیوند مورد استفاده برای هر بیمار به صورت موردی تعیین می شود.

جراحی بازسازی ACL با استفاده از تکنیک های کم تهاجمی آرتروسکوپی انجام می شود که در آن ترکیبی از فیبر نوری، برش های کوچک و ابزارهای کوچک استفاده می شود. با این حال، برای به دست آوردن پیوند بافت، یک برش به عرض چند سانتی متر مورد نیاز است. بازسازی ACL یک روش سرپایی است که در آن بیماران می توانند در همان روز جراحی خود به خانه بروند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با جراحی رباط صلیبی زانو و جرئیات مربوط به آن آشنا کنیم، در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که اگر شما برای انجام این جراحی به کلینیک های معتبر و حرفه ای مراجعه نمایید سخت نخواهد بود. تنها مهم است که پزشک انتخابی شما فردی با مهارت کافی باشد.

برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت drhajitaghi.com مراجعه نمایید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا