اقتصادی

ایران چهارمین خریدار بزرگ گندم روسیه در سال 2022

پایگاه خبری توسعه برند، بر اساس آمارهای اتحادیه غلات روسیه، مصر در سال زراعی 23-2022 بزرگ‌ترین خریدار گندم این کشور بوده است.

به نقل از راشاتودی، بر اساس این گزارش، این کشور آفریقای شمالی در بازه مذکور 11.9 میلیون تن گندم از روسیه خریده است که 22.5 درصد از کل صادرات روسیه را تشکیل می‌دهد.

ترکیه دومین خریدار بزرگ گندم روسیه 10.2 میلیون تن از این محصول از مسکو خریده است که 19.3 درصد از کل صادرات روسیه را تشکیل می‌دهد.

پس از آن الجزایر با 3.3 میلیون تن، ایران با 3.1 میلیون تن و عربستان با 3.1 میلیون تن قرار گرفته‌اند. پاکستان، لیبی، بنگلادش، رژیم صهیونیستی و سودان نیز 10 واردکننده بزرگ گندم روسیه هستند.

به گفته النا تیورینا، رئیس بخش تحلیلی اتحادیه غلات روسیه، تاجران روسی بیش از 53 میلیون تن گندم به بازارهای خارجی صادر کردند که تقریبا یک و نیم برابر از سال قبل بیشتر است.

وی افزود، صادرات در ماه ژوئن به رکورد 4.2 میلیون تن افزایش یافت.

کارشناسان معتقدند که چند عامل بر این روند تاثیر دارند از جمله تقاضای بالا از سوی خریداران سنتی گندم روسیه، اضافه شدن خریداران از کشورهایی که قبلا غلات روسیه را نخریده بودند و همچنین کاهش قیمت‌ها به دلیل کاهش اخیر عوارض صادراتی.

تیورینا توضیح داد: تعدادی از تاجران نیز در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد کمبود عرضه در بازارهای جهانی در سال 2023 و 2024، از پیش گندم خریدند.

بر اساس برآوردهای اتحادیه غلات روسیه، مجموع صادرات غلات روسیه در سال گذشته در مجموع به 61.8 میلیون تن رسیده است که رکورد بالایی است و افزایش نزدیک به 45 درصدی نسبت به فصل قبل را نشان می‌دهد.

گام‌های بزرگ برند زر برای کسب بازار جهانی کشاورزی
بیشتر بخوانید

روسیه سال گذشته در برداشت غلات رکورد ثبت کرد و کشاورزان بیش از 150 میلیون تن غلات از جمله بیش از 100 میلیون تن گندم جمع‌آوری کردند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا