اقتصادی

شناسایی بنگاه‌های توانمند داخلی برای تسریع توسعه روابط تجاری با اوراسیا

پایگاه خبری توسعه برند، بخش خصوصی با همکاری سازمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، سومین نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا را با محوریت محصولات کشاورزی و صنایع غذایی روز دوشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌کند که طی آن بنگاه‌های توانمند برای توسعه روابط با این اتحادیه شناسایی خواهند شد.

اتاق بازرگانی تهران به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای متولی تجارت خارجی در بخش خصوصی اقتصاد کشور و یکی از ارکان موثر در دیپلماسی اقتصادی ایران در راستای ماموریت و رسالت خود در سال‌های گذشته توانسته است میزبان هیئت‌های مختلف تجاری بین‌المللی در ایران باشد و نشست‌ها و مذاکرات مختلف بین فعالان تجاری ایران با بازارهای هدف صادراتی برگزار کرده که نتایج مثبتی برای بخش خصوصی و اقتصاد کشور در برداشته است.

با توجه به انعقاد توافق‌نامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، این جلسات در سال جاری با تمرکز ویژه بر بازار کشورهای عضو این اتحادیه و دعوت از فعالان اقتصادی و دیپلمات‌های این بازار صورت گرفته و نشست‌های مستقیم زیادی بین تجار و صنعتگران ایرانی و اوراسیایی برگزار شده است. معاونت بین‌الملل اتاق در آسیب‌شناسی روند کُند توسعه مراودات تجاری ایران و اوراسیا دو آسیب عمده مترتب بر این مذاکرات را شناسایی کرده است.

اولین آسیب، نوظهور و غیرسنتی بودن بازار اوراسیا برای فعالان تجاری و اقتصادی ایرانی است که عدم آشنایی با الزامات حضور در بازار کشورهای عضو آن و همچنین نهایی نشدن توافق تجارت آزاد و راه‌های مبادلات مالی امکان توفیق در مذاکرات را بسیار محدود کرده است و دومین آسیبی که شناسایی شد حضور شرکت‌هایی که از نظر توان و مقیاس تناسبی با بازار شبه‌قاره اوراسیا را نداشتند در این مذاکرات بود.

از این رو اتاق تهران ضمن تداوم راهبرد خود مبنی بر برگزاری این نشست‌ها، در نظر دارد پیش از آن بر آشنایی کامل فعالان تجاری کشور با توافق تجارت آزاد با این اتحادیه اقتصادی و آماده‌سازی فعالان حوزه‌های مختلف اقتصادی جهت حضور موثر در بازار ۲.۳ بیلیون دلاری اوراسیا تاکید و تمرکز داشته باشد و تجار و صنعتگرانی را که آموزش‌های لازم را دیده‌اند و انگیزه و توان کافی برای حضور در این بازار دارند شناسایی و به عنوان سفرای اقتصادی کشور به این مذاکرات دعوت کند.

لذا در اولین تجربه این امر خطیر در نظر است از مشارکت‌کنندگان در سومین نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا که با تمرکز بر زنجیره امنیت غذایی کشور ۲۴ بهمن ماه در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار خواهد شد، با توجه به موارد اطلاعاتی که در این رویداد تبادل خواهد شد و رفع ابهاماتی که برای ایشان اتفاق خواهد افتاد، فهرستی تهیه شود که به عنوان نمایندگان بخش کشاورزی، صنایع غذایی و تبدیلی و لجستیک و مالی کشور در تمامی جلسات مذاکره مستقیم دعوت شده و به نمایندگی از صنف و صنعت خود میزبانانی شایسته برای هیئت‌های اوراسیایی آتی باشند.

سومین همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا روز دوشنبه ۲۴ بهمن در محل سالن همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود و طی آن شرکت‌های توانمند برای حضور در مذاکرات بعدی شناسایی خواهند شد.

اعضای اتاق بازرگانی تهران و کلیه فعالان اقتصادی علاقمند به حضور در این همایش می‌توانند با ثبت‌نام از طریق لینک زیر آمادگی خود برای حضور در این همایش را اعلام کنند.

ثبت‌نام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا