کسب و کار

نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات برای سامانه مودیان

پایگاه خبری توسعه برند، با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، یکی از چالش هایی که افراد با آن روبرو هستند، نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات برای سامانه مودیان است.شناسه کالا و خدمات یک کد ۱۳ رقمی می باشد که از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت متناسب با هر صنفی تعیین شده است.شناسه کالا و خدمات به دو صورت عمومی و اختصاصی وجود دارد و دریافت آن با ورد به چند سامانه و سایت برای مودیان امکان پذیر می باشد.

 خوشختانه، شرکت حسابدار اَپ این نیاز مودیان را به خوبی شناسایی کرده و با طراحی اختصاصی افزونه شناسه کالا و خدمات، این خدمات را به طور رایگان به مودیان ارائه می دهد کافی است از طریق این افزونه نام کالا و یا خدمات خود را وارد نمایید و به راحتی و در عرض کمتر از چند ثانیه و تنها با یک کلیک به کد عمومی و اختصاصی کالا و یا خدمات مربوط به صنف خود دسترسی پیدا کنید.بدین ترتیب می توانید با استفاده از این شناسه یکتا و نرم افزار واسط سامانه مودیان برای ارسال صدور صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان اقدام نمایید

شناسه کالا و خدمات سامانه مودیان

شناسه کالا و خدمات یک کد یکتا است که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای رهگیری صورتحساب‌های الکترونیکی کالاها و خدمات ارائه شده در کشور صادر می‌شود. این شناسه به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا معاملات خود را به صورت الکترونیکی ثبت و پیگیری کنند. این سیستم به دولت امکان می‌دهد تا معاملات را بهتر کنترل کرده و مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تسهیل کند.

با توجه به اینکه بسیاری از کسب‌وکارها بر اساس اعلام سازمان مالیاتی موظف به صدور صورتحساب الکترونیکی هستند، دریافت این شناسه برای آن‌ها ضروری است. دریافت شناسه کالا و خدمت و صدور صورتحساب الکترونیکی تنها یکی از تکالیف مالیاتی مودیان است و آن‌ها باید تکالیف دیگری را نیز در مهلت‌های مقرر از سوی سازمان مالیاتی انجام دهند.

شناسه کالا و خدمات چیست ؟

شناسه کالا به مجموعه‌ای از ویژگی‌های ماهیتی کالا اشاره دارد که شامل نام کالا، جنس آن، مدل و نام تجاری آن است. با ثبت بخش‌های توصیفی در سامانه شناسه کالا توسط کاربر یا صاحب کالا، این شناسه به کالای مربوطه اختصاص داده می‌شود. استفاده از این شناسه به عنوان کد شناسایی کالا بسیار مهم است و با استعلام آن از طریق سامانه شناسه کالا، اطلاعات مربوط به شناسنامه کالا برای شخص استعلام کننده در دسترس قرار می‌گیرد.

یکی از اصلی‌ترین ارکان صدور صورتحساب الکرونیکی در سامانه مودیان، شناسه کالا و خدمات است. بر اساس فراخوان اجباری سازمان مالیاتی، کلیه اشخاص حقوق به استثنای برخی گروه‌های خاص، از تاریخ اول دی ماه ۱۴۰۱ مشمول ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی شده‌اند.

با توجه به اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و لزوم ثبت فاکتورها در سامانه مودیان مالیاتی، یکی از الزامات صدور صورتحساب الکترونیکی، دریافت شناسه کالا و خدمات و استفاده از آن است. بر اساس قوانین، مقررات و همچنین توافقات با وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مسئول کدگذاری کالا و خدمات کشور، مؤدیان مالیاتی موظفند نسبت به اخذ شناسه کالا و خدمت خود اقدام کرده و از آن در صورتحساب‌های الکترونیکی استفاده نمایند.

شناسه کالا و خدمات کد ۱۳ رقمی است که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه می‌شود. دریافت این شناسه برای همه افرادی که باید صورتحساب الکترونیکی ارسال کنند، الزامی است. شناسه کالا و خدمات از دو بخش عمومی و اختصاصی تشکیل شده است و به عنوان کدهای منحصر به فرد برای کالاها و خدمات قابل ارائه در کشور (چه تولید داخلی و یا وارداتی) تعریف می‌شود. این شناسه در واقع مجموعه‌ای از ویژگی‌های توصیفی کالا یا خدمات است که برای توصیف مشخصات و ایجاد تفاهم مشترک درباره هر قلم کالا یا خدمت تعیین می‌شود

دریافت شناسه کالا و خدمات سامانه مودیان

شناسه کالا و خدمات یکی از موارد مورد نیاز در سامانه مودیان است و همه افرادی که مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی هستند و باید صورتحساب‌های خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند، به آن نیاز دارند. با این حال، فرآیند دریافت شناسه کالا و خدمات سامانه مودیان برای بسیاری از افراد خسته کننده و گیج کننده است.

بر اساس قوانین و مقررات و توافقات با وزارت امور اقتصاد و دارایی، مرجع تعیین و ارائه شناسه کالا و خدمات در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

توجه به ثبت شناسه کالا و خدمت در صورتحساب‌های الکترونیکی صادره توسط مودیان بسیار مهم است. به دلیل گستردگی و تنوع کالاها و خدمات ارائه شده در کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت سامانه‌های جداگانه‌ای برای دریافت شناسه کالا و خدمات به صورت اختصاصی و عمومی ارائه کرده است. همچنین می‌توانید برای مشاهده لیست شناسه‌های کالا و خدمات از طریق سایت‌های مربوطه اقدام کنید، اما این موضوع برای مودیان ممکن است کمی گیج کننده باشد به همین دلیل حسابدار اَپ راهی آسان و ساده را برای شما مودیان پیش رو گذاشته است.کافی است وارد افزونه ی اختصاصی شناسه کالا و خدمات حسابدار اپ شوید و نام کالا یا خدمت موردنظر را تایپ نمایید.به همین سادگی شما تنها با یک کلیک به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا میکنید .

دریافت شناسه عمومی کالا و خدمات

سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل در فرآیند ارسال الکترونیکی صورتحساب‌ها برای مودیان، امکان استفاده از لیست شناسه‌های عمومی را در صورت عدم دسترسی به شناسه‌های اختصاصی برای افراد فراهم کرده است. مودیان باید همه اقدامات لازم را برای کسب شناسه اختصاصی کالا و خدمات خود انجام دهند، اما اگر به هر دلیلی نتوانند این کار را انجام دهند، می‌توانند به عنوان گام اول از شناسه عمومی مربوط به محصول خود در صورتحساب الکترونیکی استفاده کنند.

برای ساده‌سازی صدور صورتحساب‌های الکترونیکی، سازمان مالیاتی یک فهرست از دسته‌های کالایی با عنوان شناسه‌های عمومی کالا ارائه کرده است. بنابراین، مودیان مالیاتی در صورت عدم قابلیت دریافت یا تشخیص شناسه اختصاصی کالا، می‌توانند از فهرست مذکور شناسه عمومی مرتبط با کالای خود را انتخاب و در صورتحساب‌های الکترونیکی به کار برند.

شناسه اختصاصی کالا چیست

قبل از اجباری شدن ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی، شناسه‌های اختصاصی کالا برای سامانه‌های اطلاعاتی به منظور مقابله با قاچاق کالا و ارز استفاده می‌شد و احتمالاً برخی از فعالان اقتصادی قبلاً برای کسب آن اقدام کرده‌اند. اما اکنون برای تمام مودیان مالیاتی، دریافت شناسه اختصاصی کالا الزامی است. نکته مهم این است که فعالانی که پیش از این شناسه را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از همان شناسه برای ارسال صورت حساب الکترونیکی استفاده کنند و نیازی به دریافت شناسه جدید ندارند.

کلام آخر

شناسه کالا و خدمات، کد منحصر به فردی است که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای پیگیری صورتحساب‌های الکترونیکی محصولات و خدمات ارائه شده در کشور صادر می‌گردد. با توجه به اینکه بسیاری از اصناف بر اساس اعلام سازمان مالیاتی مکلف به ارائه صورتحساب الکترونیکی هستند، کسب این شناسه برای آن‌ها ضروری می‌باشد.

با این حال، دریافت شناسه کالا و خدمت و صدور صورتحساب‌های الکترونیکی فقط یکی از مسئولیت‌های مالیاتی مودیان است. مودیان مالیاتی باید تکالیف متعددی را به خصوص در مهلت‌های تعیین شده توسط سازمان مالیاتی انجام دهند.

کسب شناسه کالا و خدمات یکی از موانعی است که بسیاری از کسب‌وکارها در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با آن روبرو می‌شوند. بسیاری از مدیران و کارآفرینان در مورد نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات وروش استفاده از آن با ابهاماتی روبرو هستند . به همین منظور، شرکت حسابداری و خدمات مالیاتی حسابدار اپ به مودیان گرامی مشاوره در خصوص کسب شناسه کالا و خدمات ارائه می‌کند.

 منبع : https://hesabdar.app

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا