کسب و کار

چگونه سرج ارستر مناسب را انتخاب کنیم؟

پایگاه خبری توسعه برند، با افزایش قیمت وسایل الکترونیکی و مشکلات مربوط به انرژی (قطع و وصلی‌های مکرر جریان برق به دلیل کمبود انرژی یا زیرساخت‌های نامناسب) محافظت از وسایل برقی یک امر ضروری به نظر می‌رسد. یکی از متداول‌ترین وسایلی که برای محافظت از لوازم برقی در برابر نوسانات جریان برق یا قطع و وصل‌شدن آن استفاده می‌شود محافظ الکتریکی است. محافظ‌های الکتریکی، علی‌رغم کاربرد زیاد، در برابر نوسانات شدید ناشی از صاعقه یا موارد مشابه، قابل استفاده نیستند. قطعه دیگری که عملکردی مشابه محافظ الکتریکی دارد اما در مواردی مانند برخورد صاعقه که ولتاژ زیادی جابجا می‌شود از وسایل الکترونیک محافظت می‌کند، سرج ارستر است. در این مطلب به معرفی این وسیله و نکات مرتبط با خرید سرج ارستر  و انتخاب بهترین نوع آن می‌پردازیم.

سرج ارستر چیست؟

سرج ارستر یک قطعه الکترونیکی است که ولتاژ جریان برق را در محدوده ۱۲۰ ولت ثابت نگه می‌دارد. زمانی که ولتاژ برق، به دلایل مختلفی، از مقدار ۱۲۰ ولت کمتر یا بیشتر می‌شود، سرج ارستر مقدار ولتاژ را به محدوده مجاز بازمی‌گرداند. توان سرج ارستر‌ها با یکدیگر متفاوت است و در صورتی که یک سرج ارستر نتواند مقدار ولتاژ را کنترل کند، جریان برق ورودی به دستگاه الکترونیکی را قطع خواهد کرد. به طور معمول از سرج ارسترها برای دستگاه‌هایی با قدرت هزار ولت به بالا استفاده می‌شوند و از این وسایل در برابر مواردی مثل رعد و برق محافظت می‌نمایند. مکانیزم عملکرد این قطعه به این صورت است که با اتصال به زمین، ولتاژ بیش از حد را به زمین منتقل می‌کند. به عبارت دیگر، سرج ارستر نقش یک نیمه‌هادی را ایفا می‌کند، یعنی در ولتاژ پایین مانند یک عایق و در ولتاژ بالا مانند یک رسانا رفتار می‌کند. این قطعه از یک هسته آهنی انتقال‌دهنده، یک زینر دیود و یک واریستور اکسیدی فلزی تشکیل شده و معمولا از جنس اکسید فلز وریستور ساخته می‌شود.

سرج ارسترها با نام SPD نیز شناخته می‌شوند که مخفف Surge Protection Device است. این قطعه باید به صورت موازی به تجهیزات الکترونیک متصل شود تا قابلیت محافظت از آن‌ها را در برابر تغییر ولتاژ داشته باشد. اگر به دنبال خرید سرج ارستر هستید، باید بدانید که انواع مختلف این قطعه، مقاومت‌های متفاوتی دارند.

انواع سرج ارستر

سرج ارسترها، بر اساس کاربرد، می‌توانند به صورت سری یا موازی در مدار نصب شوند. اما به طور کلی، سرج ارستر باید بعد از کلید اصلی و قبل از کلید جریان باقی‌مانده قرار گیرند. انواع مختلف سرج ارسترها دارای پایه و اجزا حفاظتی هستند که به صورت خشابی به پایه وارد و از آن خارج می‌شوند. انواع سرج ارسترها عبارتند از تک‌فاز، فاز و نول، نول، دو فاز، دو فاز و نول، سه فاز و سه فاز و نول که برای کاربردها و شرایط متفاوت ساخته شده‌اند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود خرید سرج ارستر را توصیه کنیم این است که در جعبه فیوزهای مینایتوری، در صورت ایجاد مشکل در هر یک از فازها، کل مدار قطع می‌شد اما انواع سرج ارسترها به صورت جداگانه و مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند و بروز مشکل در هر یک از آن‌ها، ارتباطی با سایر ارسترهای ندارد.

راهنمای خرید سرج ارستر

سرج ارسترها انواع مختلفی دارند و قیمت سرج ارستر بر اساس نوع و عملکرد آن تعیین می‌شود. برای انتخاب و خرید سرج ارستر مناسب لازم است که ابتدا با انواع آن آشنا شوید.

سرج ارستر کلاس B

این نوع از سرج ارسترها که در دسته ارستر تابلویی قرار می‌گیرند، لایه محافظتی اول را در ورودی ساختمان و با مقاومتی به اندازه صد کیلو آمپر برای دستگاه‌های الکترونیکی فراهم می‌کنند. خرید سرج ارستر obo کلاس B از این جهت توصیه می‌شود که عملکرد بسیار خوب و ظرفیت تخلیه بالایی دارد. شکل موج این قطعه ۳۵۰/۱۰ میکروثانیه است و در حالت سوئیچنیگ، موج جریان در مدت زمان هشت میکرو ثانیه به نود درصد و بعد از بیست ثانیه به پنجاه درصد حداکثر جریان تخلیه می‌رسد. همچنین، در حالت صاعقه موج جریان در مدت زمان ده ثانیه به ۱۰۰ درصد و در مدت سیصد و پنجاه میکرو ثانیه به پنجاه درصد حداکثر جریان تخلیه می‌رسد.

سرج ارستر کلاس C

طراحی این نوع سرج ارستر آن را به طور اختصاصی برای محافظت در برابر سوئیچینگ مناسب ساخته است. سرج ارستر کلاس C لایه دوم محافظتی را برای دستگاه‌ فراهم می‌کند و در حقیقت، نشتی ارستر کلاس B را جبران می‌سازد. البته این قطعه فقط در زمانی که برخورد صاعقه غیرمستقیم است کاربرد دارد. خرید سرج ارستر کلاس C به دلیل قابلیت انتقال ولتاژهای ناشی از سوئیچینگ به زمین، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. البته قیمت سرج ارستر کلاس C  نسبت به کلاس B بالاتر است. این سرج ارستر نیز جزء مدل‌های تابلویی و تک‌قطبی است و ظرفیت تخلیه بالای آن نیز به استفاده از وریستور اکسیدی در ساخت این قطعه مربوط می‌شود. سرج ارستر کلاس C باید قبل از کلید جریان باقی‌مانده RCD به کار برده شود در غیر این صورت، تشابه جریان باقی‌مانده با جریان RCD باعث قطع مدار خواهد شد. شبیه‌سازی این موج با شکل موج ۲۰/۸ و با میزان بیست کیلوآمپر انجام می‌شود.

سرج ارستر
انواع سرج ارستر

سرج ارستر کلاس D

در صورتی که نیاز به سرج ارستری برای کنترل ولتاژ اضافی وجود داشته باشد خرید سرج ارستر obo کلاس D توصیه می‌شود. این قطعه در خطوط با ولتاژ کم قابل استفاده است و نباید در معرض مستقیم صاعقه باشد. سرج ارستر کلاس D قابلیت تغییرات جزئی جریان را تا حداکثر پیک پنج کیلو ولت دارد. ارستر کلاس D در حقیقت آخرین لایه محافظتی است که در فاصله کمی از تجهیزات نصب می‌شود و از آن‌ها در مقابل کوپلینگ القایی و موج‌های سوئیچینگ حفاظت می‌کند. به طور کلی، ولتاژ این قطعه کمتر از سایر انواع ارسترهاست و به همین دلیل برای دستگاه‌هایی مانند تلویزیون، لپتاپ، یخچال و مواردی از این دست مناسب است.

سرج ارستر تابلویی کلاس B+C

اگر به دنبال خرید سرج ارستر با کیفیت بالا هستید خوب است بدانید که سرج ارستر کلاس B+C از آپشن اضافه ولتاژ ناگهانی برخوردارد است که ظرفیت تخلیه و درجه حفاظت آن را به بیشترین حد ممکن ارتقا می‌دهد. علاوه بر این، از آن جا که این نوع ارستر در زمان تخلیه ولتاژ مازاد، گازهای داغ یونیزه ایجاد نمی‌کند، ضرورتی برای دور کردن آن از مواد اشتعال‌زا وجود ندارد و در همه جا قابل استفاده است. قیمت سرج ارستر کلاس B+C بالاست و بیشتر مناسب کاربردهای نظامی و صنعتی یا ساخت تبالو مراکز مخابراتی است. ارستر کلاس B+C در حال حاضر جایگزین مناسبی برای محافظ‌های الکترونیکی کلاس B به شمار می‌روند چون قابلیت از بین بردن سرج‌های سوئیچینگ را نیز دارند. مهم‌ترین مزیت ارسترهای کلاس B+C انعطاف آن‌ها در هماهنگ شدن با سایر برقگیرهاست.

سرج ارستر مخابراتی

قیمت سرج ارستر مخابراتی نسبت به کاربرد آن که شامل حفاظت از کابل‌های CAF5 و CAT6 دارای ورودی و خروجی RJ45، معقول و منطقی به نظر می‌رسد. خرید سرج ارستر مخابراتی یا دیتا برای محافظت دوربین‌های ساختمان توصیه می‌شود.

سرج ارستر فتوولتاییک یا تابلویی

همانطور که از نام آن پیداست نوعی ارستر تابلویی است که کاربرد این نوع سرج ارستر در محافظت از اینورترها، پنل‌ها و سلول‌های خورشیدی، صاعقه و اینورتر DC است.

سرج ارستر دوربین

سرج ارستر دوربین با هدف محافظت دوربین‌ها در برابر خظر آتشسوزی و سوختگی ناشی از رعد و برق ساخته شده‌اند و جزء کاربردی‌ترین انواع ارستر به شمار می‌روند. این ارسترها دارای دو نوع کلی کابل کواکسیال و کابل LAN هستند و با قرار گرفتن در مسیر سیگنال ناشی از صاعقه، جریان الکتریکی را قطع کرده و از دوربین‌های مداربسته محافظت می‌کنند.

سرج ارستر TNC

سرج ارستر TNC در دو نوع با ولتاژهای متفاوت ۱۳۰ و VDC 180 تولید می‌شود. این نوع ارستر دارای قابلیت اتصال Coaxial Cable است و در محافظت از دوربین‌ها نیز کاربرد دارد.

سرج ارستر BNC

خرید سرج ارستر BNC برای محافظت از سیستم‌های رادیویی، در ایستگاه‌های رادیویی عمومی و خصوصی، توصیه می‌شود. علاوه بر این، سرج ارستر BNC برای حفاظت از دوربین‌های مداربسته نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود. این قطعه با ولتاژهای ۱۳۰ و VDC 18 ساخته می‌شود و کانکتور آن از اتصال BNC با توان پنجاه اهم پشتیبانی می‌کند.

سرج ارستر Type N

نوعی دیگری از انواع سرج ارستر با ولتاژ ۱۳۰ و VDC 18 که از امکان اتصال به N Connector ها برخوردار است. این ارستر نیز در حفاظت از سیستم‌های رادیویی و دوربین‌های مدار بسته کاربرد دارد.

سرج ارستر
بهترین سرج ارستر

ارستر UHF

ارستر UHF از نظر ولتاژ و کاربرد تفاوتی با مدل‌های قبلی ندارد و تنها تفاوت آن در قابلیت متصل شدن به UHF کانکتورهاست.

سرج ارستر obo

شرکت obo یکی از تولیدکنندگان سرج ارسترهای با کیفیت است. این شرکت، در تولید محصولات خود از به‌روزترین تجهیزات و دانش فنی مهندسین خبره بهره می‌برد. و به همین دلیل، محصولات تولیدی آن از بهترین نمونه‌های موجود در کشور است. مشتریان سرج ارستر obo در ایران عبارتند از فرودگاه‌ها، نیروگاه‌های برق و گاز، صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع دریایی و غیره. دلیل توجه ویژه این صنایع به محصولات obo کیفیت بالا، قیمت سرج ارستر مناسب، ارائه خدمات پس از فروش و ضمانت ویژه است. بر همین اساس، اگر قصد خرید سرج ارستر دارید، پیشنهاد می‌کنیم با نمایندگی سرج ارستر OBO ، شرکت نیرو ایستا تماس حاصل نمایید.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا