اقتصادی

بنزین در آمریکا به پایین‌ترین قیمت ۱۱ماهه رسید

پایگاه خبری توسعه برند، قیمت بنزین در آمریکا به پایین‌ترین حد خود از ژانویه رسیده و برای نخستین بار از سال ۲۰۲۱، ممکن است تا کریسمس، به زیر ۳ دلار در هر گالن کاهش پیدا کند.

گروه انجمن اتومبیل آمریکا اعلام کرد: میانگین ملی قیمت هر گالن بنزین، به ۳ دلار و ۲۳ سنت رسیده که ۱۵ درصد کاهش از اواسط سپتامبر داشته است. قیمت پایین‌تر بنزین در جایگاه‌های سوخت، از فشار تورم روی مصرف‌کنندگان آمریکایی کاسته است و به آنها اجازه می‌دهد در تعطیلات سال نو، پول بیشتری خرج کنند.

با کاهش قیمت جهانی نفت که به پایین‌ترین حد خود در پنج ماه اخیر رسیده است، قیمت بنزین ملایم شده است. قیمت نفت با وجود کاهش تولید جدیدی که اخیرا از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس اعلام شد، به دلیل نگرانی نسبت به رشد اقتصادی، کاهش پیدا کرده است.

عرضه جهانی نفت نسبت به ماه‌های پس از آغاز جنگ در اوکراین، محدودیت کمتری پیدا کرده است.

قیمت نفت، بزرگترین مولفه در تعیین قیمت خرده فروشی بنزین است. بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بالای ۷۲ دلار در هر بشکه است و حدود ۱۰ درصد کاهش از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون را نشان می‌دهد.

پالایشگاه‌های آمریکایی تولید بنزین را از سال گذشته افزایش داده و به رشد ذخایر در ماه‌های اخیر، کمک کرده‌اند. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر بنزین آمریکا تا ۲۴ نوامبر، به ۲۱۸.۱۸ میلیون بشکه رسید که دو درصد بالاتر از یک سال پیش بود و بالاترین میزان برای این وقت از سال از سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

اندرو گراس، سخنگوی انجمن اتومبیل آمریکا گفت: میانگین ملی قیمت بنزین، تا پایان سال ۲۰۲۳، روزانه حداکثر تا نیم درصد کاهش پیدا می‌کند و ممکن است برای نخستین بار از اوایل سال ۲۰۲۱ تاکنون، به زیر ۳ دلار در  هر گالن نزول کند.

کاهش قیمت بنزین می‌تواند شاخص اعتماد مصرف کننده را که پس از سه ماه کاهش متوالی، در نوامبر برای نخستین بار افزایش یافت، تقویت کند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا