اقتصادی

صادرات کالاهای غیرنفتی کشورهای همسایه

پایگاه خبری توسعه برند، مهدی ضیغمی، سرپرست سازمان توسعه در نشست تخصصی بررسی راهکار‌های توسعه صادرات بخش تعاون با بیان اینکه این سازمان قرارگاه صادرات غیر نفتی کشور محسوب می‌شود، گفت: با تغییر رویکردی که دولت سیزدهم در ۲ سال گذشته ایجاد کرد، صادرات غیر نفتی توسعه بیشتر پیدا کرده است.

او گفت: سازمان توسعه تجارت تلاش می‌کند با استفاده از ابزار‌های موجود و فعال سازی بازار‌های جدید، راه را برای صادرات محصولات غیر نفتی هموار کند.

ضیغمی ادامه داد: در همین راستا حضور در بازار کشور‌های آفریقایی که پیش از این توجهی به آن نشده بوده در دستور کار قرار گرفت، در مدت حدود ۲ سال گذشته صادرات ما به این کشور‌ها رشد بسیار قابل توجهی پیدا کرده است.

او با بیان اینکه صادرات برخی کشور‌های همسایه به آفریقا حدود ۳۰ میلیارد دلار می رسد، گفت: ظرفیت رسیدن به این عدد را داریم به شرط اینکه همت کنیم و برخی موانع نیز برطرف شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: توجه به صادرات گروه‌های کالایی جدید و دارای ارزش افزوده بیشتر که اغلب توسط بخش خصوصی تولید می‌شود، یکی از اولویت‌های اصلی سازمان توسعه تجارت به شمار می‌رود. این کالا‌ها برای کشور آورده بیشتری دارند و برنامه دولت سیزدهم نیز صادرات کالا‌های با ارزش افزوده بیشتر است.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو گفت: در این نمایشگاه بیش از ۳۰۰ هیئت تجاری از ۷۰ کشور حضور داشتند و اکنون خبر‌های اجرایی شدن قرارداد‌ها و تفاهمنامه‌های منعقد شده در این نمایشگاه را می‌شنویم.

ضیغمی با اشاره به برنامه سازمان توسعه تجارت جهت حضور فعال و هدفمند در نمایشگاه‌های خارجی گفت: با هدف رشد تعاونی‌ها می‌توانیم پاویون‌های خود در نمایشگاه‌های خارجی را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهیم چرا که این تعاونی‌ها متشکل از شرکت‌های کوچک هستند و شرکت‌های کوچک نیز اغلب توان حضور مستقل در نمایشگاه‌های خارجی را ندارند.

او در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی، IT و توریسم گفت: در حوزه فناوری و IT دارای شرکت‌های کوچک، اما پرتوان و کارآمد هستیم که می‌توانند در قالب تعاونی به صادرات خدمات خود بپردازند و از مزایا و معافیت‌های صادراتی استفاده کنند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا