برندهای خارجی

ضرر به برند اریکسون

پایگاه خبری توسعه برند، ارزش سهام اریسکون به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از احتمال سنگین تر شدن جریمه این شرکت مخابراتی در پی گشایش تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار درباره رسوایی فساد این شرکت در عراق، ریزش کرد.

سازمان‌های آمریکایی پیش‌تر از این شرکت سوئدی تحقیقات جداگانه‌ای به عمل آورده بودند که به صدور جریمه یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ برای حل و فصل سوءرفتار این شرکت در عراق، منتهی شده بود. اکنون کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تحقیقاتی را در ارتباط با پرونده رشوه شرکت اریکسون به گروه تروریستی داعش در عراق گشوده است.

تحلیلگران بانک جفریز اعلام کردند: بر این باوریم که مجموع جریمه‌ای که اریکسون در این دور از تحقیقات پرداخت می کند، با توجه به زیرپا گذاشت توافق تعویق مجازات و فسادی که در عراق مرتکب شده است، احتمالا بزرگتر از جریمه قبلی خواهد بود.

این رسوایی که در فوریه فاش شد، مربوط به تحقیقات خود اریکسون در سال ۲۰۱۹ بود که نشان داد به گروه تروریستی داعش در عراق پول پرداخت کرده است.

اگرچه این تخلف تحت مدیریت فعلی اتفاق نیافتاده است اما اریکسون کل گزارش خود را در اختیار وزارت دادگستری آمریکا قرار نداد و باعث شد تحقیقاتی درباره این شرکت گشوده شود.

سرمایه گذاران ناراضی، به برکناری اعضای هیات مدیره اریسکون رای دادند. اعضای هیات مدیره برای اقداماتشان می‌توانند شخصا مسئول شناخته شوند.

سهام اریکسون روز جمعه ۲.۵ درصد سقوط کرد. این شرکت از فوریه یک سوم از ارزش بازار خود را از دست داده است. تحلیلگران اظهار کرده‌اند اگرچه جریمه احتمالی در ارزش فعلی سهام به حساب آمده است اما تا زمانی که توافقی در این باره حاصل شود، روی قیمت سهام این شرکت، تاثیر منفی می‌گذارد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران بر این باورند که هر گونه توافق برای فیصله دادن به این پرونده، بعید است امسال صورت بگیرد و احتمالا مانع توافق ۶.۲ میلیارد دلاری اریکسون برای خرید شرکت ارتباطات ابری آمریکایی Vonage می‌شود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا