برندهای ایرانی

همکاری‌ معاونت علمی با چهار دانشگاه برتر و یک پارک علم و فناوری

پایگاه خبری توسعه برند، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای همکاری علمی و فناوری با ۴ دانشگاه و یک پارک علم و فناوری تفاهم نامه امضا کرد.

به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مراسم امضای همزمان پنج تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری‌ و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری‌ و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه ‌ها با تاکید بر این که این تفاهم نامه ها، مبدأ یک حرکت بزرگ در حمایت معاونت علمی از دانشگاه های کشور است و تفاهم نامه های مشابهی با دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری کشور امضا خواهد شد، اظهار داشت: فعالیت دانشگاه ها ابعاد مختلفی دارد که سه حوزه «اساتید و دانشجویان»، «آموزش و پژوهش» و خود محیط دانشگاه به عنوان کانون «نظریه پردازی و توسعه فناوری‌» را شامل می‌شود. دغدغه دستگاه‌هایی مثل وزارت عتف و وزارت بهداشت عمدتا معطوف به دو حوزه اول است و اساسا علت تشکیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این بوده که معاونتی ذیل شخص رییس جمهور به افزایش اثربخشی دانشگاه ها در هر سه حوزه کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود وزارتخانه ‌هایی که دغدغه مسایل صنفی دانشگاه ها را دارند، ماموریت اصلی ما در دانشگاه معطوف به دانشگاهیان و بحث‌های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه نیست بلکه بیشتر از جنس ریل‌گذاری، جریان‌سازی و الگوسازی است.

دهقانی در تبیین نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان به تعبیری از مقام معظم رهبری اشاره کرد که معاونت علمی به عنوان ستاد و قرارگاه حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان باید بردارهای کوچک و بزرگ این حوزه را جهت‌دهی کند.

وی با اشاره به آغاز اجرای نظام جدید ارزیابی شرکتها و موسسات دانش بنیان گفت: براساس این نظام ۸۰ درصد شرکت های دانش بنیان موجود در گروه شرکت های نوپا هستند که تحت حمایت گلخانه‌ای مثل معافیت مالیاتی و .‌.. قرار می‌گیرند؛ اما حمایتی که از دو گروه دیگر شرکتهای دانش بنیان یعنی شرکتهای فناور و نوآور می‌شود، حمایت‌های متوسط مثل اعتبار مالیاتی و … است.

دهقانی خاطرنشان کرد: بر بستر این نظام جدید ارزیابی و حمایت، زمینه برای ارتباط حلقه‌های علمی از جمله دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با شرکت‌های دانش بنیان نوپا، فراهم شده است. همچنین حلقه شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا به شرکت‌های دانش بنیان نوآور متصل می‌شود و این زنجیره با ارتباط شرکت‌های نوآور به شرکت های فناور تا ارتباط با شرکت های پیشران و بزرگ کشور تکامل می‌یابد. ارتباط این حلقه‌ها، منجر به تکامل زنجیره ارزش خواهد شد و در نهایت شاهد ارتباط واقعی میان دانشگاه و بخش تحقیقاتی کشور با عرصه اقتصاد و جامعه خواهیم بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با بیان اینکه آیین‌نامه جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، به نحو چشمگیری روند تاسیس و اداره شرکت از سوی اعضای هیات علمی دانشگاه ها را تسهیل می کند، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قبال حمایت‌ها و تسهیلات مالی که براساس تفاهم‌نامه‌های مشترک در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد انتظار دارد به طور متوازن از جریان سازی تولید علم فاخر تا ایجاد شرکتهای دانش بنیان و تقویت اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار دهند. البته با توجه به تفاوت زیست بوم دانشگاه ها انتظارات هم مشابه نیست.

وی با اشاره به آغاز برنامه برش استانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان که طی آن عملکرد استانداران به مقام معظم رهبری و رییس جمهور گزارش خواهد شد، اظهار داشت: مشابه این طرح، برشی از وظایف معاونت حول دانشگاه‌های برند وجود دارد و اتفاقا اعتباراتی که به برخی دانشگاه های برند داده می شود از برخی استان ها هم بیشتر است.

دهقانی با تاکید بر این که به موازات واگذاری برشی از وظایف معاونت به استانها و دانشگاه های برند، اختیارات معاونت هم توزیع می‌شود، اظهار داشت: پیش بینی شده که امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار مالیاتی داشته باشیم. البته اعتبار مالیاتی برخلاف گرنت های مستقیم بیشتر در حوزه های نزدیک به بازار صرف می‌شود و به تعبیری می‌توان گفت اعتبار مالیاتی، گرنتی است که نزدیک بینانه تر و معطوف به بازار هزینه می شود.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر گرنت ها و اعتبارات مالیاتی به دنبال منابع مالی دیگری هم هستیم که عمده مراحل قانونی آن ها طی شده و امیدوارم به زودی به سبد اعتبارات علم و فناوری افزوده شوند.

دهقانی با بیان این که تفاهم نامه منعقده با دانشگاه ها دو ساله است، اظهار داشت: بر این اساس احتمالا در برشهای شش ماهه با هم هماهنگ می‌شویم و روند تخصیص و همچنین اجرای تفاهم نامه را بررسی می‌کنیم. همانطور که به شدت به انجام تعهدات معاونت در موافقت نامه ها متعهد هستم به اجرای تعهد متناظر آن از سوی دانشگاه ها هم حساس هستم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری خاطر نشان کرد: صرف نظر از اختیارات مالی معاونت باید به اعتبار جایگاه ویژه معاونت علمی هم توجه کرد. طبعا وقتی در موضوعی معاونت علمی پای کار می آید، وزازتخانه‌ها و سایر بخش ها هم با اعتماد بیشتر پای کار می‌آیند و خواهش من از دانشگاه ها این است که از این اعتبار هم نهایت استفاده را بکنید.

دهقانی در پایان با بیان اینکه دانشگاه های علم و صنعت ایران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به عنوان پیشقراولان این مسیر کار سخت تری را در پیش دارند، ابراز امیدواری کرد به برکت عشق و ارادت خالصانه مردم ایران به امام حسین(ع) و عزاداری های پرشور ایام محرم، امضای این تفاهم‌نامه ها، شروعی پر خیر و برکت برای همکاری‌های نزدیکتر معاونت و دانشگاه ها در جهت نقش‌آفرینی هر چه موفق تر آنها در مسیر ماموریت‌هایشان باشد.

پیش از صحبتهای دهقانی، عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه‌ طباطبائی طی سخنانی با تقدیر از اقدامات و حمایتهای معاونت علمی، فناوری اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتشان بر دو عنصر ایمان و امید تاکید فراوانی دارند. امضای این تفاهم نامه ها از اقداماتی است که روحیه امید را در اعضای هیات علمی و دانشجویان تقویت می کند چرا که یکی از عناصر عظیم ناامیدی، نگرانی در خصوص وضعیت اشتغال و آینده شغلی است که به خوبی پاسخ داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر همکاران و دانشجویان ما ایده ای داشته باشند که بتواند تولید ثروت کند حمایت می کنیم و خوشبختانه در اکثر دانشکده ها، مراکز کارآفرینی و نوآوری راه اندازی شده است.

مهدی الیاسی، معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری هم با بیان این که دانشگاه علامه طباطبایی پیشانی علوم انسانی کشور است، اظهار داشت: تعامل خوبی بین معاونت و دانشگاه علامه شکل گرفته و این تفاهم نامه هم در راستای افزایش اثربخشی علوم انسانی در جامعه، وارد کردن فناوری در علوم انسانی و تکمیل زیست بوم نوآوری در دانشگاه علامه است.

سید محمود رضا آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی هم با اشاره به سابقه معاونت خود در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای دهه ۱۳۹۰ گفت: خوشحالم که معاونت علمی روی ریل منطقی فعالیت خود افتاده و عملکرد آن به نحوی است که به جامعه علمی، امید و احساس آرامش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید بهشتی به عنوان دانشگاهی جامع، قراردادهایی را با وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه پتروشیمی منطقه مکران منعقد کرده که به عنوان معین آنها در حوزه کاربست علم در صنعت و ارتباط با دانشگاه ها عمل کند..

بهنام طالبی، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف هم با تقدیر از فعالیتهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: معاونت علمی به تدریج جایگاه خود را به عنوان یک هدایتگر پیدا کرده و به گونه ای شده که جامعه علمی از معاونت امید می گیرد.

میثم فرج الهی، رئیس مرکز مدیریت طرح های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم در توضیح توافق نامه های امضا شده با دانشگاه هاو پارک علم و فناوری شریف گفت: براساس این توافقنامه ها طی مدت دو سال گام به گام از این دانشگاه ها در بخش های مختلف حمایت می کنیم. منابع مالی در نظر گرفته شده برای هر یک از این دانشگاه ها ۵۰۰ میلیارد تومان و برای پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا