کسب و کار

راهنما کامل تعویض و نگهداری لنت‌های ترمز هیوندای

پایگاه خبری توسعه برند، لنت ترمز هیوندای یکی از حیاتی‌ترین قطعات خودرو به ‌شمار می‌رود. این قطعه وظیفه ایجاد اصطکاک و توقف خودرو را بر‌عهده دارد. در‌صورت فرسودگی و بلا‌استفاده شدن آن، امکان ایجاد خسارت‌های جانی و مالی افزایش می‌یابد؛ بنابراین، باید با علائم فرسودگی و مراحل لنت‌ ترمز هیوندای اصل باشید، تا در‌هنگام نیاز آن را تعویض کنید.

آشنایی با وظیفه و اهمیت لنت‌های ترمز هیوندای

لنت ترمز، یکی از مهم‌ترین قطعات و بخش‌های هر خودرو‌ محسوب می‌شود. این قطعه برای تولید اصطکاک با دیسک یا سیلندر ترمز مورد‌استفاده قرار می‌گیرد که موجب ایستادن خودرو می‌شود. از‌ سوی دیگر این لنت‌ها از موادی با جنس اصطکاکی ساخته شده‌اند که موجب کاهش اصطکاک دیسک و سیلندر ترمز می‌شود. این امر باعث می‌شود تا فرسایش کمتری صورت بگیرد و آسیب کمتری به قطعات خودرو وارد شود.

لنت ترمز هیوندای، از مهم‌ترین قطعات برای تولید نیروی مورد‌نیاز و ایجاد اصطکاک به‌شمار می‌رود. این لنت‌ها از مواد اولیه با‌کیفیت تولید می‌شوند تا کارایی و راندمان بیشتری داشته باشند. به‌طوری­که این قطعه به‌دلیل کیفیت بالایی که دارد، بهترین عملکرد را در شرایط مختلف رانندگی ارائه می‌دهد.

این قطعه، نقش بسیار مهمی در ترمز گرفتن و ایستادن خودرو ایفا می‌کند؛ بنابراین، توجه و نگهداری از آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لنت‌های فرسوده موجب افزایش مسافت ترمز می‌شوند که می‌تواند صدمات جبران‌نا‌پذیری را به­دنبال داشته باشد. همچنین می‌تواند باعث آسیب دیدن دیسک ترمز و ایجاد خراش روی آن شود. آسیب‌های وارد شده به دیسک می‌تواند خسارت و هزینه‌های بسیار سنگینی را ایجاد کند.

بهترین زمان تعویض لنت ترمز

یک راننده حرفه‌ای و خبره، باید از تمام جزئیات خودرو آگاهی داشته باشد؛ زیرا حرفه‌ای بودن فقط در راندن خودرو با سرعت‌های بالا نیست. بلکه راننده حرفه‌ای بودن به این معنا است که بتوانید مشکلات خودرو خود را تشخیص دهید. برای تشخیص اینکه لنت ترمز هیوندای نیاز به تعویض دارد یا خیر، باید به چند نکته توجه کنید.

 • کشیده شدن خودرو به سمت چپ و راست
 • تاخیر در ایستادن خودرو پس از فشردن پدال
 • استشمام بو‌های خاص به‌ویژه بوی سوختگی
 • لرزش فرمان در هنگام ترمز گرفتن
 • سفت بودن یا لق بودن بسیار زیاد پدال ترمز
 • مشاهده دود در نزدیکی تایر‌ها
 • مشاهده ماده‌ای تیره رنگ بر روی رینگ‌ها
 • شنیدن صدای جیغ در هنگام ترمز گرفتن
 • شنیدن صدای ممتد بدون فشردن پدال ترمز
 • کم شدن سطح روغن ترمز
 • چکه روغن از شلنگ‌ها
 • تیره‌تر شدن رنگ روغن ترمز

در‌صورت مشاهده موارد گفته شده، راننده باید برای تعویض این قطعه اقدام کند. برای تعویض آن می‌تواند یکی از روش‌های موجود را انتخاب کند. اولین روش، تعویض این قطعه توسط راننده است. در این روش تمام مراحل تعویض توسط خود راننده انجام خواهد شد؛ اما روش دوم، انجام مراحل توسط تعمیر‌کار است. در‌حالت‌کلی، تعویض این قطعه بسیار آسان است و نیازی به مراجعه به تعمیر‌گاه نیست.

مراحل ضروری تعویض لنت ترمز‌های برند هیوندای

بدون‌شک برای تعویض لنت ترمز هیوندای، باید مراحل مختلفی را پشت‌سر بگذارید. با رعایت نکات مهم و توجه در ‌هنگام انجام مراحل، می‌توانید قطعه را به بهترین شکل ممکن تعویض کنید.

آماده‌سازی ابزار

پیش از شروع مراحل تعویض، باید ابتدا با لوازم و ابزار مورد‌نیاز آشنا شوید و آن‌ها را تهیه کنید. از این ابزار می‌توان به دفترچه راهنما خودرو، جک و پایه جک، ابزار ترمز، لنت‌ها و روتور‌های جایگزین، گریس ترمز، آچار بکس و آچار چرخ اشاره کرد. این ابزار برای همه خودرو‌ها مناسب و الزامی است. پس از تهیه و آماده‌سازی ابزار، نوبت به مراحل بسیار ساده تعویض خودرو می‌رسد.

برسی سیستم ترمز

در این هنگام باید سیستم ترمز خودرو خود را مورد‌بررسی قرار دهید؛ زیرا خودرو‌های مختلف دارای کولیس‌های مختلفی هم هستند. این قطعات یک قسمت اساسی از سیستم ترمز هستند که وظیفه آن‌ها فشار دادن لنت‌ها به دیسک ترمز است. این امر موجب می‌شود تا سرعت خودرو کاهش یابد و در‌ نهایت توقف کند. کولیس‌ها ۲ نوع هستند، دسته اول کولیس کشویی و دسته دوم کولیس ثابت نام دارند. به همین دلیل، باید سیستم ترمز خود را با مجموعه‌های مختلف کولیس مقایسه کرده و نوع آن را مشخص کنید. روند تعویض لنت‌های کولیس ثابت با کولیس کشویی کمی دشوار‌تر است؛ اما در‌حالت‌کلی هر ۲ روش شبیه به هم هستند.

بررسی نصب لنت‌های ترمز

برای تعویض لنت ترمز کیا و هیوندای، ابتدا باید پیچ‌های روی چرخ را باز کنید. اگر پیچ‌ها را پس از بالا بردن خودرو باز کنید، فقط باعث چرخیدن تایر‌ها خواهید شد. پس از باز کردن پیچ‌ها، باید خودرو را بلند کنید که این امر از طریق جک انجام می‌شود. همچنین می‌توانید برای پیدا کردن نقطه مناسب قرار‌گیری جک، از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید. در مرحله بعدی باید لنت‌ها و مجموعه کالیپر قدیمی را جدا کنید. برای اینکار می‌توانید از آچار بکس استفاده کنید. سپس باید لنت‌های جدید را حایگزین کرده و مجموعه کالیپر ترمز را تنظیم کنید.

عوامل مهم در نگهداری لنت ترمز

لنت ترمز هیوندای به‌دلیل عوامل مختلفی فرسوده می‌شود. برخی از این عوامل قابل‌کنترل نیستند، اما امکان کنترل کردن تعدادی از آن‌ها وجود دارد. با نگهداری صحیح و توجه به نکات، می‌توان عمر لنت‌ها را تا حد قابل‌توجهی افزایش داد.

blank

نحوه صحیح رانندگی

یکی از عوانل موثر در فرسودگی این قطعه، نحوه رانندگی است؛ به‌طوری‌که زمان تعویض لنت مستقیما به نوع رانندگی و مسیر‌هایی که طی می‌کنید، بستگی دارد. پس توصیه می‌شود تا با سرعت‌های استاندارد رانندگی کنید و مسیر‌های نا‌هموار را انتخاب نکنید.

بررسی منظم

بسیاری از مشکلات خودرو‌ها با هزینه‌های کم بر‌طرف می‌شوند؛ اما خیلی از رانندگان به‌دلیل نداشتن اطلاعات، از وجود مشکل بی‌خبر هستند. در نتیجه مشکلات خودرو‌ها با گذشت زمان جدی‌تر می‌شود و هزینه‌های سنگین‌تری ایجاد می‌کنند؛ بنابراین، توصیه می‌شود خودرو خود را به‌صورت منظم برای بررسی‌های دوره‌ای و لنت به تعمیرگاه ببرید.

پیگیری عملکرد

پیگیری عملکرد لنت ترمز می‌تواند کمک بزرگی در سلامت خودرو شما باشد. رانندگان باید عملکرد این قطعه را به‌صورت روزانه یا هفتگی، مورد‌بررسی قرار دهند؛ زیرا با دنبال کردن عملکرد این قطعه، می‌توانید از آسیب‌های احتمالی به دیسک و سیلندر جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

الماس پارت، فروشگاه لوازم یدکی و هیوندای است که زمینه خرید بیش از ۱۶۰۰ محصول را برای مشتریان خود فراهم کرده است؛ همچنین خدمات فروش لنت ترمز هیوندای با بهترین کیفیت و به‌صورت اورجینال را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این مجموعه امکان خرید حضوری و سفارش آنلاین را به‌منظور رفاه مشتریان ایجاد کرده است؛ بنابراین شما می‌توانید به‌راحتی و با آسودگی‌خاطر، یک خرید مطمئن را تجربه کنید.

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا