یادداشت اقتصادی

تجارت، پشتیبان تولید

پایگاه خبری توسعه برند، حمایت تولید و مهار تورم اصلی‌ترین محور بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر ایشان با هیات دولت بود. در واقع راه نجات اقتصاد کشور بهبود شرایط اقتصادی از یک سو اولویت اول و اصلی کشور است و از سوی دیگر از جمله مطالبات مهم فعالان اقتصادی کشور به حساب می‌آید.

محمود نجفی عرب، رئیس اتاق تهران، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

بهبود شرایط اقتصادی اولویت اول و اصلی کشور است و باید حل چالش های معیشتی مردم جدی ترین برنامه دولت، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باشد. در دیدار اخیر رهبری معظم انقلاب و هیات دولت به برخی از مهمترین موضوعات روز اقتصاد اشاره شده که همین موضوعات از جمله مطالبات مهم فعالان اقتصادی کشور به حساب می‌آید. اساسا راه نجات اقتصاد کشور توجه به همین نکات است.

حمایت تولید و مهار تورم اصلی‌ترین محور بیانات ایشان بود. به طور حتم اگر رشد تولید صورت گیرد، در نهایت تورم هم کنترل خواهد شد و شرایط معیشت مردم بهبود پیدا می کند. اما برای رسیدن به رشد تولید باید رفع موانع پیش روی تولید و بهبود محیط کسب و کار در برنامه اصلی دولت قرار گیرد. اتفاقا در جلسه اخیر دولت با مقام معظم رهبری، ایشان هم این موضوع را مورد توجه قرار دادند. نکاتی که در واقع مهم ترین خواسته بخش خصوصی از دولت هم به شمار می‌آید.

 رهبری با حمایت از اقدامات اقتصادی دولت در ماه های گذشته فرمودند که تولید باید محور باشد و باید حمایت های قانونی از تولید صورت گیرد و مقررات جوری به کار گرفته شود که تولید برای تولیدکننده آسان و با صرفه شود. این همان مطالبه کارآفرینان از تمام دولتهاست که در کلام رهبری هم به آن اشاره شد.

آنچنان که رهبری هم در این جلسه تاکید کردند؛ تشویق مردم به خرید کالاهای با کیفیت ایرانی باید از نظر فرهنگی در بین مردم تبیین شود. علاوه بر این ها ایشان فرمودند که باید مراقبت شود که حمایت ها به انحراف نرود و منابع ارزی به فعالان اقتصادی واقعی و بخش خصوصی واقعی تخصیص داده شود نکته ای که در سال های گذشته بارها از سوی نهادهای بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی به آن اشاره شده است.

نکته قابل توجه اینکه در این جلسه رهبری فرمودند تغییر روند واردات به نفع تسهیل در تولید و تجارت صورت گیرد. یعنی واردات در خدمت توسعه تولید و صادرات باشد. مانند همان رفتاری که در کشورهای شرق آسیا صورت گرفت و آنها را به قطبهای صادراتی تبدیل کرد. در یک کلام تجارت باید پشتیبان تولید باشد. نکته دیگر اینکه در این دیدار هم تاکید شد در کشورهای گوناگون دنیا این گونه نیست که همه‌ ی نیازهای خودشان را در داخل تولید کنند بلکه چیزهایی را از بیرون می‌آورند.

در کنار همه این نکات بسیار مهم تعامل با دنیا نکته کلیدی و محوری دیگری بود که رهبر انقلاب درباره آن نکاتی را اشاره کردند که از خواسته های بسیار مهم فعالان اقتصادی و بخش خصوصی از دولت هم هست. رهبری فرمودند منظور از دنیا چند کشور عمدتا غربی نیست بلکه باید ارتباط با کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و آسیایی در دستور کار باشد.

 افزایش رشد اقتصادی، افزایش رشد صنعتی و سرمایه‌ گذاری، کاهش رشد نقدینگی، کاهش بیکاری، رشد صادرات کالا و تقویت نظام مالیاتی و از همه مهم تر بهبود وضعیت معیشت مردم هم از جمله دیگر نکاتی است که رهبر انقلاب همیشه بر آنها تاکید داشته اند و از دولت مردان خواسته اند در اولویت برنامه ریزی ها و کارها قرار گیرد.  امیدوارم فعالان اقتصادی از این پس، نکات مطرح شده را به عنوان مطالبه از دولت پیگیری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا