کسب و کار

دکتر یاشا سازمند کیست؟ مشاور کسب و کار یا پژوهشگر؟

پایگاه خبری توسعه برند، یاشا سازمند اسفرنجان، مهندس مکانیک (گرایش طراحی جامدات) است، ایشان داری کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مدیریت کسب و کار (MBA) از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی، و دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) می باشد. مدرک کارشناسی ارشد مدیریت وی به زبان های انگلیسی و مالایی بوده که با تأیید مدارک توسط وزارت علوم و تحقیقات ایران مدرک کارشناسی ارشد به زبان فارسی نیز به ایشان ارائه شده است. یاشا سازمند در سال ۱۳۹۲ از چندین دانشگاه اروپایی و آسیایی پذیرش دکترای تخصصیPhD  گرفت ولیکن به دلایلی در این دانشگاه ها ثبت نام نکرد.

یاشا سازمند ، به همراه تیمی از دانشمندان، محققان و پژوهشگران علمی از سال ۱۳۹۱ (میلادی ۲۰۱۲) ، مقالات علمی (حوزه علم مدیریت و کسب و کار) بسیاری در ژورنال های معتبر انگلیسی زبان دنیا منتشر کرده است. در سال ۲۰۲۳ با توجه به استناد های متعدد به مقالات علمی ایشان از اقصی نقاط دنیا – اچ ایندکس (H-index) دانشمند / محقق ایشان به ۶ رسید و شناسه آی۱۰ (i10-index) ایشان به عدد ۵ رسید که در گوگل اسکولار قابل مشاهده میباشد. این اعداد و تعداد استناد های اساتید دانشگاه، محققان و دانشمندان دنیای علم مدیریت و کسب و کار به مقالات علمی ایشان (۱۹۶ استناد از چند قاره) از برخی از اساتید هیئت علمی دانشگاه های دنیا بالاتر است.

یاشا سازمند فرزند ارشد رشید سازمند، مدیر عامل اسبق ملوان بندر انزلی میباشد. تقریبا تمامی فعالیت های اقتصادی غریب به دو دهه سوابق کاری و حرفه ای ایشان مربوط به حوزه کسب و کار های اینترنتی و فناوری اطلاعات می باشد. ایشان مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بخش خصوصی است و البته در حال حاضر به مشاوره کسب و کار و طراحی وبسایت و دیجیتال مارکتینگ و آموزش پاره وقت زبان انگلیسی به مدیران ارشد می پردازد.

کلمه DBA مخفف Doctor of Business Administration  است که معنای فارسی آن دکتری مدیریت کسب ‌و کار می‌شود. این گواهینامه در واقع یک دکترای حرفه ای است. در سراسر دنیا فارغ التحصیلان DBA  – دکتر نامیده میشوند. البته DBA   یک گواهینامه(Certificate)  دکترای حرفه ای و در واقع یک درجه برنامه گرا است و اغلب برای ورود به بازار کار به عنوان مشاور کسب و کار و یا مدیریت ارشد شرکت ها مفید میباشد. این گواهینامه با مدرک دکترای تخصصی پی‌اچ‌دی PhD  یک درجه تحقیق محور که بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی است متفاوت است.

  • دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار DBA مخفف Doctor of Business Administration
  • دکترای تخصصی علوم PhD مخفف Doctor of Philosophy
  • دکترای حرفه ای پزشکیMD مخفف Doctor of Medicine

دانِشمَند شخصی است که در یکی از شاخه‌های دانش متخصص است و از روش علمی برای انجام تحقیق و پژوهش بهره می‌برد. نتایج تحقیقات دانشمندان بعد از تایید تیم داوری علمی در مجلات و ژورنال های علمی (قطعاً علمی) منتشر میشود. اچ ایندکس  شاخصی عددی است که می‌کوشد بهره‌وری و تأثیرگذاری علمی دانشمندان را به صورت کمی نمایش دهد. این شاخص با در نظر گرفتن تعداد مقالات پر استناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه می‌شود. این شاخص بین المللی محقق / پژوهشگر شاخصی است که می‌توان به وسیله آن محققان تأثیرگذار را از آنهایی که صرفاً تعداد زیادی مقاله منتشر کرده‌اند متمایز نمود. بنابراین نام یاشا سازمند با ۱۹۶ استناد به مقالات علمی ایشان و اچ ایندکس محقق ۶ می تواند به عنوان یک دانشمند یا محقق بین المللی علم مدیریت در دنیای اکادمیک محسوب شود.

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا