اقتصادی

دستاوردهای سفر هیئت تجاری ایران به مسکو

پایگاه خبری توسعه برند، در ماه‌های اخیر، دولت سفرهای مهمی را برای توسعه روابط تجاری به کشورهای همسایه انجام داده است که در این مذاکرات دو جانبه، بخش خصوصی را نیز به همراه داشت تا فعالان اقتصادی به طور مستقیم وارد زنجیره گسترش روابط اقتصادی و مبادلات تجاری با همسایگان ایران شوند.

کمتر دوره‌ای در دولت‌های مختلف وجود داشته است که سفرهای دولتی با محوریت بخش خصوصی و بستر سازی برای تجارت خارجی همراه باشد. اکنون سفرهای پی در پی وزارت صمت با محوریت سازمان توسعه تجارت و در راس آن اهمیت به بخش خصوصی برای تعامل سازنده با بخش خصوصی و دولتی کشورهای همسایه در حال انجام است و مهم‌تر از رضایت بخش خصوصی از این سفرها است؛ زیرا نتیجه مثبت آن را می‌توان در نظرات بخش هیات همراه به وضوح مشاهده کرد.

در سفر به مسکو همراه با دولت، هیاتی از بخش خصوصی نیز حضور داشتند که نظرات مثبتی در زمینه بهبود روابط با این کشور دارند، زیرا عملکرد دولت در این بخش بسیار فعالانه و مناسب بوده است

رویکرد جهادی در دولت جدید، عامل اصلی پیشبرد اهداف

«خلیل قلی‌زاده» مدیرعامل شرکت روماک گستر پارس درباره همراهی با سازمان توسعه تجارت در قالب هیات تجاری به مسکو به سازمان توسعه تجارت، گفت: این سفر به طور جدی یکی از بهترین سفرهای تجاری به همراه دولت بود؛ زیرا در حال حاضر بهترین زمان برای مذاکرات تجاری با روسیه است.

وی ادامه داد: موقعیت سنجی دقیق سازمان توسعه تجارت فعالیتی بود که شاید اتاق بازرگانی ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی باید به آن می‌پرداخت.

به گفته قلی‌زاده، اکنون بهترین زمان و شرایط برای مذاکره با مسکو با توجه به نیاز ما به ورود به بازار روسیه بود و از طرف دیگر با توجه به شرایط موجود در روسیه و تحریم های بوجود آمده بازار بسیار مناسبی برای ما ایجاد شده که نباید این بازار را مانند دفعه قبل به راحتی از دست داد.

وی درباره هماهنگی ها و شرایط فراهم شده برای هیات تجاری حاضر در مسکو نیز اظهار کرد: هیات های تجاری روسیه دولتی و خصوصی سطح بالایی در جلسات حضور داشتند و بنده به عنوان فردی که ۳۰ سال در حال فعالیت در حوزه تجاری هستم می‌توانم بگویم که یکی از بهتری سفرهای تجاری همراه با جلسات برنامه ریزی شده، تیم‌های حرفه ای و نشست هایی در سطح بسیار بالا بود.

قلی‌زاده به حضور مستمر رئیس سازمان توسعه تجارت در تمام جلسات و نشست‌ها در این سفر تاکید کرد و گفت: آقای «پیمان پاک» مدیری است که بخش خصوصی را به درستی می‌شناسد و با مشکلات آن آشناست.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات بخش خصوصی در این سال‌ها عدم شناخت مدیران میانی به ویژه مدیران سازمان توسعه تجارت از شرایط و مشکلات بخش خصوصی بود؛ اما اکنون می توان گفت خیلی از مسائل به همت آقای پیمان پاک بررسی و حل شده و یا در حال حل شدن است و ایشان شناخت بسیار مناسبی از مسائل تجارت خارجی و بخش خصوصی دارند.

همکاری ایران و روسیه برای تبادل روبل در تجارت دو کشور

«علیرضا رحیمی» مدیرصادرات شرکت کاله با بیان اینکه سفر به مسکو بسیار ثمر بخش بود، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال فعالیت بنده در این حوزه، اولین دوره ای است که سازمان توسعه تجارت تا این میزان فعال عمل می‌کند و در چند ماه فعالیت دولت سیزدهم پا به پای تجار در حال حرکت است.

به گفته رحیمی، در سفر به سوریه، ارمنستان و اکنون هم روسیه همراه تیم سازمان توسعه تجارت بودم و این سفرها نشان دهنده این است که رویکرد ایران نسبت به توسعه تجارت بین المللی در حال شکل گیری است.

وی با اشاره به دستاوردها و جلسات خوب خود با فروشگاه های زنجیره ای روسیه، گفت: پیش از این با برخی از فروشگاه های حاضر در جلسه مذاکراتی  داشتیم؛ اما این جلسات و همراهی مسئولین دولتی باعث شد روند کار سریع‌تر و پررنگ‌تر شود و این روند نشان داد که عزم ایران برای شکل گیری تجارت خود  بسیار جدی است و به طرف های مذاکره این پیام را داد که اراده ایران برای همکاری بسیار جدی است.

رحیمی تاکید کرد: مذاکره با مدیرکل نظارت بر محصولات دائمی و گیاهی روسیه بسیار جلسه خوبی بود؛ چراکه از سال ۲۰۱۵ که ایشان به ایران تشریف آوردند تاکنون جلسه ای در این سطح با مسئولین ایران نداشتند و این خود پیغام مثبتی را می رساند.

وی همچنین به مشکلات توسعه زیرساخت مالی برای توسعه تجارت دو کشور  اشاره کرد و گفت:  طی جلساتی این مشکلات حل شدو قول همکاری داده شد. این همکاری در زمینه نرخ خرید روبل، ترانسفر مالی و کارمزدهای آن و تسهیل آن برای استفاده همان ارز در داخل ایران  است تا راهکاری برای توسعه تجارت اندیشمنده شود.

تلاش دولت برای افزایش صادرات محصولات و فرآورده‌های آبزیان

«علی اکبر خدایی» دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان نیز با اشاره به اخبار خوب در زمینه افزایش صادرات محصولات و فراورده‌های آبزیان به کشور روسیه به سازمان توسعه تجارت، گفت: ملاقاتی رسمی و بسیار مهم با رییس سازمان خدمات فدرال برای نظارت دامپزشکی و محصولات گیاهی کشور روسیه داشتیم.

وی به تلاش مستمر رییس سازمان توسعه تجارت و سفیر ایران در مسکو اشاره و اعلام کرد: مذاکراتی با شرکت ها صورت گرفت که جزو بزرگ‌ترین خریداران در حوزه فعالیت ما بودند و درخواست افزایش صادرات محصولات مورد نیاز خود از ایران داشتند.

خدایی از درخواست هایی این حوزه از طرف روس خبر داد و گفت: قرار بر این شد تا این درخواست ها توسط سازمان توسعه تجارت پیگیری و اجرا شود.

نیاز صادرات حوزه خشکبار به توجه بیشتر

«روشنعلی یکتا» عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار نیز در راستای این سفر به سازمان توسعه تجارت گفت: جناب آقای پیمان پاک به عنوان رییس سازمان توسعه تجارت تمام تلاش خود را برای ثمربخش بودن این سفرها انجام دادند.

وی با اشاره به همراهی خود با رییس سازمان توسعه تجارت در سفرهای اخیر ایشان بنا به درخواست وی اظهار کرد: در این سفر شرکت های مورد نظر جهت ملاقات رو در رو در حوزه صادرات خشکبار زیاد نبودند؛ اما سازمان توسعه تجارت تلاش خود را در این زمینه انجام داد.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا