کسب و کار

ثبت شرکت | راهنمای جامع ثبت شرکتها، مدارک و مراحل تاسیس

پایگاه خبری توسعه برند، ثبت شرکت را می‌توان یک انتخاب عالی به منظور دستیابی به اهداف گسترده‌تر دانست. این کار دارای مراحل خاصی است که همه آن‌ها باید با دقت بسیار بالایی پیگیری شوند. از تحویل مدارک گرفته تا مراحل تأسیس، همه و همه تنها بخشی از روند ثبت یک شرکت به شمار می‌آيند.

علاوه بر این، ثبت یک شرکت امکان داشتن استقلال مالی برای کارآفرینان مختلف و همچنین رقابت با سایر فعالان حوزه مدنظر را در اختیار ما قرار می‌دهد، البته نباید از یاد برد که بهره‌گیری از نظرات مشاوران باتجربه در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع تنها با استفاده از دانش و آگاهی چنین افرادی می‌توان از ثبت شدن شرکت به شکل مناسب اطمینان خاطر کامل داشت.

چرا باید شرکت خود را ثبت کنیم؟

در ابتدا باید به مهم‌ترین مزیت‌های ثبت شرکت در ایران اشاره‌ای داشته باشیم و ببینیم که چرا همواره حرفه‌ای‌ها به سراغ این امر می‌روند. اولین مزیت موجود در این زمینه را می‌توان امکان فعالیت قانونی و رسمی دانست. وقتی که یک شرکت ثبت‌شده داشته باشید، ‌ عملاً به شکل یک مرکز قانونی در حال فعالیت هستید و همین امر می‌تواند تأثیر بسیار خوبی بر اعتبار برند شما داشته باشد.

مزیت بعدی را می‌توان امکان جلب نظر سرمایه‌گذاران دانست. شرکت‌هایی که به شکل رسمی ثبت شده‌اند، از ساختار کاملاً مشخصی برخوردار هستند و به همین دلیل سرمایه‌گذاران با اشتیاق بیشتری به سمت سرمایه‌گذاری روی آن‌ها حرکت می‌کنند. این امر می‌تواند در مدت زمان کوتاهی دارایی‌های کلی شرکت شما را افزایش دهد و مسیر را برای رسیدن به اهداف جدید باز کند.

با ثبت شرکت خود مي‌توانید در مناقصات مختلف دولتی و خصوصی نیز شرکت کنید. این مناقصات فرصت بسیار مناسبی برای توسعه کلی شرکت هستند و نباید از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. طبیعتاً شرکت‌هایی که به شکل قانونی ثبت نشده باشند، توانایی حضور در این مناقصه‌ها را ندارند؛ زیرا زیرساخت کلی آن‌ها مشخص نیست.

حمایت حقوقی مزیت دیگری است که تنها با کمک ثبت یک شرکت می‌توان به آن دست پیدا کرد. چنانچه با رقبای خود از هر نظر به مشکل بخورید، قانون از شما به عنوان یک شرکت ثبت‌شده حمایت می‌‌کند تا بتوانید حق و حقوق خود را به طور کامل دریافت کنید. این موارد ثبت کردن شرکت را به یک لازمه اساسی تبدیل کرده‌ است.

 

تکمیل مدارک، نخستین گام از روند ثبت انواع شرکت

مهم نیست که به دنبال ثبت شرکت خصوصی هستید یا عمومی؛ زیرا در هر صورت نخستین گامی که باید به سراغ آن رفت، تکمیل مدارک است. برای ثبت یک شرکت باید یک سری مدارک مشخص را به طور کامل و جامع تهیه کنید که از بین آن‌ها می‌توان به مدارک شناسایی خاصی همچون کارت ملی و شناسنامه اشاره کرد.

یک نام عالی برای شرکت خود انتخاب کنید

هر شرکتی باید به منظور برندسازی به شکل صحیح یک نام منحصربه‌فرد برای خود انتخاب کند. در ایران کلیه افراد ملزم هستند که نامی سه سیلابی و فارسی را برای شرکت خود برگزینند. در زمان ارائه پیشنهادات مختلف برای تعیین نام شرکت باید پنج نام گوناگون را ارائه کنید. انتخاب نام نیز از جمله مواردی است که با بهره‌گیری از تخصص مشاوران ثبت شرکت سورن می‌توان به راحتی آن را پشت سر گذاشت.

مشخص کردن اسناد شرکتی، یک مرحله ضروری جهت ثبت کردن شرکت

اسناد شرکتی شامل مواردی هستند که مفاد آن‌ها شاکله اصلی شرکت را تشکیل می‌دهد. از بین این اسناد می‌توانیم به مواردی همچون اساسنامه، تقاضانامه‌ و بسیاری از موارد مشابه اشاره کنیم. مشخص کردن این اسناد و ارسال آن‌ها به مراجعه ذی‌صلاح امری ضروری به شمار می‌رود. هرگونه نقص در زمان تهیه اسناد مذکور می‌تواند روند ثبت شرکت را به تعویق بیندازد؛ به همین دلیل لازم است با دقت بسیار بالایی روی آن‌ها تمرکز کنید. همه این مدارک باید به شکل امضاشده ارسال شوند.

فرستادن مدرک به اداره ثبت و آغاز یک روند تجاری جدید

پس از طی کردن مراحل ثبت شرکت، کلیه مدارکی که به آن‌ها اشاره کردیم در اختیار اداره ثبت قرار می‌گیرند. این اداره به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند و کلیه مدارک ارسال‌شده توسط متخصصین فعال در آن مورد بررسی کامل قرار می‌گیرند. چنانچه مشکلی در مدارک مدنظر وجود نداشته باشد، فرایند ثبت کردن شرکت به پایان می‌رسد.

انتخاب نوع شرکت را جدی بگیرید

یکی از مواردی که در حوزه ثبت شرکت باید با دقت بالایی به آن توجه شود، انتخاب نوع شرکت است. این امر پیش از اقدام برای تهیه مدارک صورت می‌گیرد؛ زیرا مدارک موردنیاز برای ثبت هر نوع شرکت متفاوت است. شما می‌توانید از بین سه حالت مختلف، شرکت خود را پایه‌گذاری کنید. این سه حالت عبارت‌اند از:

  • شرکت با مسئولیت محدود
  • شرکت سهامی خاص
  • مؤسسه

از سوی دیگر، شرکت‌ها را می‌توان بر اساس نوع فعالیت‌ ‌آن‌ها نیز تقسیم‌بندی کرد. در این صورت تنها با دو نوع شرکت روبه‌رو هستیم که با نام شرکت‌های تجاری و شرکت‌های مدنی شناخته می‌شوند. شرکت‌های مدنی به منظور انجام امور عام‌المنفعه شکل می‌گیرند، در حالی که هدف اصلی شرکت‌‌های تجاری دستیابی به درآمد مالی مناسب است.

نگران هزینه ثبت شرکت نباشید

وقتی صحبت از ثبت شرکت می‌شود، بسیاری از افراد تصور می‌کنند این امر موضوعی هزینه‌بر است و نمی‌توانند از پس پرداخت هزینه‌های آن بر آيند. اگر شما نیز جزو همین دسته از افراد هستید، باید بگوییم تصور نادرستی در این باره دارید. امروزه هزینه ثبت شرکت بسیار مناسب به نظر می‌رسد و بسیاری از افراد به سادگی می‌توانند این هزینه را پرداخت کنند.

البته باید اشاره کنیم که تعرفه کلی ثبت کردن شرکت بر اساس فاکتورهای گوناگونی همچون نوع شرکت تعیین می‌شود؛ اما در هر صورت می‌توان آن را یک هزینه مقرون‌به‌صرفه و قابل پرداخت دانست. این هزینه معمولاً در همان ابتدای روند ثبت پرداخت می‌شود و پس از تکمیل مراحل مربوطه هزینه اضافی خاصی دریافت نخواهد شد.

ثبت کردن شرکت چقدر طول می‌کشد؟

مشخص کردن مدت زمان ثبت شرکت به شکل دقیق امکان‌پذیر نیست. همان‌طور که بیان شد، این امر شامل مراحل گوناگونی است که هر یک به شکل جداگانه پیگیری می‌شوند؛ به همین دلیل نمی‌توان یک بازه زمانی کاملاً دقیق را در این زمینه مشخص کرد. در هر صورت معمولاً ثبت کردن شرکت حدوداً هفت الی ده روز به طول می‌انجامد.

نبود محدودیت تحصیلی برای ثبت کردن شرکت

برای ثبت کردن شرکت نیازی به یک مدرک تحصیلی خاص ندارید. در واقع قانون هیچ‌گونه مدرک خاصی را در این زمینه تعیین نکرده که خود یک خبر عالی است، البته این موضوع برای همه شرکت‌ها صدق نمی‌کند. به عنوان نمونه‌ چنانچه قصد داشته باشید یک شرکت مهندسی ثبت کنید، قاعدتاً باید مدارک تحصیلی معتبری در همین زمینه به اداره ثبت انواع شرکت‌ها ارسال شود.

ثبت کردن شرکت بدون نیاز به استخدام

در ادامه بررسی روند ثبت شرکت باید به این امر اشاره داشته باشیم که شما عملاً برای انجام این کار نیاز به استخدام کارمند یا کارگر ندارید. شرکت‌های مسئولیت محدود تنها به دو عضو نیاز دارند تا بتوان آن‌ها را به طور رسمی ثبت کرد.

از سوی دیگر، شرکت‌هایی که قصد دارند به شکل سهامی خاص به فعالیت خود ادامه دهند نیاز به سه عضو و دو بازرس خواهند داشت. با توجه به این موارد می‌توان گفت امروزه کلیه افراد می‌توانند شرکت مدنظر خود را با نام دلخواهشان ثبت کنند و پس از تکمیل روند ثبت، به استخدام نیروی انسانی موردنیازشان بپردازند.

نیاز نداشتن به کارت پایان خدمت

اگر فعالیت شرکت دلخواه شما به دریافت مجوز خاصی نیاز ندارد، می‌توانید بدون داشتن کارت پایان خدمت آن را ثبت کنید. افرادی که به هر نحوی از این خدمت معاف شده‌اند و یا هنوز به سربازی نرفته‌اند، محدودیتی برای ثبت شرکت اختصاصی خود ندارند.

blank

امکان تغییر دادن ساختار شرکت پس از ثبت آن

ثبت شرکت یک روند قانونی است، ‌ اما این بدان معنا نیست که شما توانایی تغییر در ساختار خود را به طور کامل از دست می‌دهید. به عنوان نمونه حتی پس از ثبت کامل و دریافت شناسه ملی شرکت می‌توان نام آن را به طور کامل عوض کرد. علاوه بر این، امکان تغییر دادن اعضای اصلی نیز در هر زمانی وجود دارد و می‌توانید پس از انجام مراحل قانونی این موارد را انجام دهید.

ثبت کردن شرکت خود را به ثبت شرکت سورن بسپارید

همان‌طور که بیان شد، امروزه مشخص شده است که ثبت کردن شرکت مزایای بسیار زیادی برای هر نوع کسب و کار خاصی دارد. شما با ثبت کردن شرکت می‌توانید به خوبی در بازار به رقابت بپردازید و خدمات و کالاهای خود را با اطمینان خاطر در اختیار کاربران گوناگون قرار دهید.

به منظور ثبت شرکت در کوتاه‌‌ترین زمان باید از مؤسسات و مشاورانی کمک بگیرید که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند. آن‌ها از ابتدا تا انتها در کنار شما هستند و به کلیه پرسش‌هایتان در این رابطه پاسخ می‌دهند. شما می‌توانید به منظور تسریع روند ثبت کردن شرکت و برند خود با مشاوران ثبت شرکت سورن تماس بگیرید تا با توجه به نیازتان شما را راهنمایی کنند.

 

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری توسعه برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا