اقتصادی

۵۰ درصد پنبه مورد نیاز صنعت نساجی در داخل تولید می‌شود

محمدحسین کاویانی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: کشت پنبه از دهه دوم فروردین آغاز و تا پایان خرداد ادامه دارد، اما هنوز وزارت جهاد آمار دقیقی از سطح زیرکشت اعلام نکرده است.

به گفته او، براساس برنامه وزارت جهاد قرار است که امسال سطح زیرکشت پنبه به ۱۱۸ هزارهکتار برسد.

کاویانی ادامه داد: امسال قیمت خرید تضمینی هرکیلو وش پنبه ۳۷ هزار تومان اعلام شد که بدلیل هزینه های بالای تولید انگیزه ایجاد نمی کند چراکه در شرایطی که قیمت خرید تضمینی پنبه ۳ برابر نرخ گندم است، کشاورزان استقبال نمی کنند.

مدیرعامل صندوق پنبه درباره آخرین وضعیت واردات پنبه افزود: بنابر آمار سال گذشته ۱۰۷ هزارتن پنبه وارد کشور شد، اما برآورد می شود که امسال درصدی از میزان تولید کاهش یابد.

به گفته او، کشورهای تولیدکننده پنبه به کشاورزان یارانه می دهند که به همین علت قیمت هرکیلو پنبه یک دلار و ۸۷ سنت است که با احتساب ارز نیما، پنبه خارجی ارزانتر از تولید داخل تمام می شود که براین اساس صنعت نساحی تمایلی به خرید  پنبه داخل ندارند.

کاویانی در ادامه افزود: برآوردها حاکی از آن است که تولید وش کشاورزان به ۳۰۰ هزارتن برسد که از این میزان ۹۰ تا ۹۵ هزارتن پنبه تولید شود.

مدیرعامل صندوق پنبه با بیان اینکه سالانه ۱۸۰ هزارتن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است، گفت: بنابر آمار ۵۰ درصد پنبه مورد نیاز صنعت نساجی از تولید داخل تامین می شود.

خبرنگار: آزاده محبی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا