اقتصادی

واردات گوشت به ۸۲ هزارتن رسید

افشین صدردادرس گفت: دام‌هایی که در فصل پاییز تولید می‌شوند، امکان استفاده از مرتع را ندارند و از طرفی در فصل پاییز به سبب عدم استفاده میش‌های مولد از مرتع، قدرت شیردهی آن‌ها کم می‌شود که در نتیجه زایش‌های پاییز نمی‌تواند به  گله‌های مولد اضافه شود.

به گفته او، بنابر اعلام مرکز آمار ۲ میلیون راس دام در فصل پاییز زایش داشتیم که قطعا این امر در افزایش تولید گوشت ماه‌های آتی اثر گذار خواهد بود، اما در ازدیاد جمعیت گله‌های مولد تاثیر چندانی ندارد.

صدردادرس ادامه داد: بنابر اعلام مرکز آمار جمعیت دام سبک  به ۶۲ میلیون راس رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک درباره آخرین وضعیت واردات گوشت افزود: بنابر آمار طی ۱۰ ماه گذشته حدود ۸۲ هزارتن گوشت وارد شده، ضمن آنکه مقادیر زیادی دام زنده گوسفند و گوساله وارد شده است. اما تاکنون این حجم واردات نتوانسته بر قیمت اثر بگذارد چراکه این افزایش قیمت ناشی از مشکلات زیرساختی است.

به گفته او، مرکز آمار نرخ تورم را ۴۴.۷ درصد اعلام کرده است که بخشی از هزینه‌ها مربوط به تورم و بخش دیگر هزینه‌های تولید به شاخص قیمت تولیدکننده بر می‌گردد. با این حال جای این سوال مطرح است که برچه اساسی امکان بازگشت قیمت گوشت به قبل وجود دارد که برخی مسئولان آن را مطرح کرده بودند.

صدردادرس گفت: واردات گوشت و دام زنده در ماه‌های اخیر به طور کلی بر کاهش قیمت گوشت در کل کشور اثر چندانی نداشته است که این امر بدان معناست که این امر نتیجه‌ای دیگری جزء پرداخت یارانه به تولید ندارد.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا